Lightning Network, neredeyse anında, yüksek hacimli Bitcoin işlemlerine olanak sağlayan ikinci bir katman protokolüdür. Bu merkezi olmayan sistem, tıkanıklığı ortadan kaldırmak ve kullanıcılara iki taraf arasında güvene dayalı ödemeler yapma olanağı sağlamak için zincir dışı kişisel ödeme kanallarından yararlanır. Birçoğu bu protokolü Bitcoin’in ileriye dönük ölçeklenebilirlik endişelerini azaltmak için en iyi şansı olarak görüyor..

Lightning Network Hangi Sorunları Düzeltmeye Çalışır??

Lightning Network, ölçeklenebilirlik sorunları Bitcoin’in blok zincirini rahatsız etmeye devam ediyor. Bu sorunlar 2015 yılında ön plana çıkmaya başladı. Bununla birlikte, Bitcoin tıkanıklığı endişelerinin baş döndürücü seviyelere ulaştığı 2017 yılına kadar, kripto çıkış yılı boyunca değildi..

Ağ tıkanıklığı

Merkezi olmayan bir ağda tıkanıklık ciddi sorunlara yol açabilir. Bitcoin durumunda, bir işlemin tamamlanmasının günler alabileceği anlamına geliyordu. Bu gecikme, kullanıcılar için büyük bir sorundu çünkü Bitcoin herkesin bildiği gibi uçucu. Ağ dalgalanması ve geciken işlemlerin birleşimi, kullanıcıların kabul edemeyeceği kadar fazlaydı.

2017-2018'de Bitcoin İşlem Ücretleri

2017-2018’de Bitcoin İşlem Ücretleri

Özellikle tüccarlar, muazzam bir risk almadan Bitcoin’i kabul etmenin bir yolu olmadığını keşfettiler. Müşterinize bir ürün sattığınızı ve ödeme aldığınızda değerin% 20’sini kaybettiğinizi hayal edin. Bu senaryo, bu tıkanıklık döneminde sayısız kez oynadı. Özünde, Bitcoin, ortalama bir kişi için günlük nakit sistemi olarak çalışmaya yönelik ilk girişiminde başarısız olmuştu..

Ücretler

Gecikmelerle birlikte artan ağ ücretleri geldi. Bitcoin ağında, madencileri işleminizi blok onaylarına dahil etmeye ikna etmek için bir ücret ödersiniz. Piyasa sıkışıklığı dönemlerinde, kullanıcıların işlemlerini makul bir sürede gerçekleştirmeleri için bu ücretleri artırmaları gerekir. Ne yazık ki, bu, gönderilen miktarın üzerinde ücret alan işlemlere yol açtı. Ayrıca, doğrulama almadan önce günlerce ortalıkta kalan daha düşük ücretlerle onaylanmamış işlemlere yol açtı.

Lightning Network’ün Faydaları

Lightning Network, tüm bu endişeleri, Bitcoin blok zincirinin üstünde yaşayan, saklama görevlisi içermeyen, anlık, yüksek hacimli mikro ödemeler ağı aracılığıyla ortadan kaldırır. Bu zincir dışı protokol, zincir üzerindeki muadillerinin yalnızca bir kısmına mal olan “yıldırım hızında” ödemelere olanak tanır. Lightning Network’ün sağladığı en büyük avantajlardan bazıları şunlardır.

Ölçeklenebilirlik

Lightning Network’ün ana avantajı ölçeklenebilirliğidir. Ağ, Bitcoin’in blok zincirinin üstünde yer aldığından, Bitcoin’in performansını engelleyen teknik kısıtlamalara bağlı değildir. Sonuç olarak, Lightning Network büyük ölçüde genişletilebilir. Şu anda platform, Bitcoin blok zincirinin üstündeki eşler arası bir ağ kullanarak saniyede milyonlarca işlemi etkinleştirebilir..

Mikroödemeler

Lightning Network’ün bir diğer büyük yararı da mikro ödemeleri mümkün kılmasıdır. Bu küçük ödemeler, çeşitli nedenlerle idealdir. Tüketicilerin bağlı olduğu günlük işlemler için mükemmeldir. Örneğin, Bitcoin ile 0,5 dolarlık bir sakız paketi alacağınızı hayal edin. Bu satın alma işlemini ana ağda denediyseniz, ücretleriniz işleminizden daha fazla olacaktır..

Lightning Labs CEO'su Elizabeth Stark

Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark

Aynı düşünce çizgisi boyunca, mikro dönüşümler, blok zinciri ve normal iş sistemleri arasında yeni bir etkileşim alanı sağlar. Mikro dönüşümlerin parladığı bir alan da oyun. Kullanıcılar artık Lightning Network oyun platformlarına katılarak gerçek Bitcoin kazanabilirler. Bu teknoloji, gelecekte mikro işlem yeteneklerini ağlarına entegre etmek isteyen otomobil üreticilerinden POS sistemlerine kadar herkesle ilgi görmeye devam ediyor..

İşlevsellik

Lightning Network, Bitcoin kullanıcılarına daha fazla işlevsellik de sağlar. Lightning Network, ikinci katman yapısı nedeniyle Bitcoin ekosistemine ek işlevsellik sağlayabilir. Kullanıcılar, akıllı sözleşme programlama ve denizaltı takası yoluyla doğrudan zincir üzerinde madeni para takası gibi özelliklerin keyfini çıkarabilir. Hepsinden iyisi, geliştiriciler bu protokol aracılığıyla Bitcoin’in yeteneklerini genişletmeye devam ediyor.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network’ün arkasındaki konsept basittir. Ağ, her seferinde blok zincirindeki her eylemi kaydetmek zorunda kalmadan işlemleri bağımsız olarak yürütmek için Bitcoin’in blok zincirinde ikinci bir katman işlevi görür. Ağ, işlemleri yalnızca bir ödeme kanalının kapanması üzerine kaydeder.

Ödeme Kanalları

Ödeme kanalı, ağdaki iki düğüm arasında doğrudan, iki yönlü bir ödeme bağlantısıdır. Ağ düğümleri arasında bir ödeme kanalı açıldıktan sonra, tıkanıklık veya ücret artışı endişesi olmadan sınırsız ödeme gönderilebilir ve alınabilir. Bu ödemeler yalnızca kanal kapandığında blok zincirine kaydedilir..

Yıldırım Düğümü

Lightning Network’ün işlevselliğinin özünde Yıldırım Düğümleri bulunur. Düğümler, Yıldırım ödeme kanallarını kurdukları için kritik öneme sahiptir. Bu kanallar daha sonra diğer kullanıcılar tarafından Lightning Network’teki ödemeleri işlemek için kullanılabilir. Sorunları için düğüm operatörleri işlem ücretleriyle ödüller alır. Hepsinden iyisi, düğüm operatörleri kanalı kurarken kendi işlem ücreti gereksinimlerini seçebilirler.

Yıldırım Ağının Tarihi

Lightning Network kavramı ilk olarak Şubat 2015’te gün ışığına çıktı. Bu sırada, stratejinin geliştiricileri Joseph Poon ve Thaddeus Dryja, bu konseptin ağın temel protokollerini değiştirmeden Bitcoin’e nasıl rahatlık sağlayabileceğini açıkladı. Konsept büyük ilgi gördü ve Ocak 2016’da araştırmacılar bir Beyaz kağıt Yıldırım Ağı için. Ağ o zamandan beri geliştirme aşamasındadır.

Lightning Network Teknik Raporu

Lightning Network Teknik Raporu

Lightning Network’ün arkasındaki ana geliştirme ekiplerinden biri olan Lightning Labs, Mart 2018’de resmi olarak beta sürümünü kullanıma sundu. Bu lansmanı kısa bir süre sonra ACINQ ve Elements Projeleri takip etti. ACINQ, ilk Lighting Network hafif istemci mobil cüzdanını piyasaya sürdü. Elements Projeleri, LN ekosistemi içinde işleyecek kurumsal yan zincirler oluşturmaya odaklanmak yerine tamamen farklı bir yaklaşım benimsedi.

Yıldırım Meşalesi

Ocak 2019’da Lightning Network topluluğu, sistemin mikro ödeme yeteneklerini göstermek için bir girişim başlattı. Yıldırım Meşalesi, her kullanıcının göndermeden önce ek bir 00.000 satoshi eklediği, kullanıcıdan kullanıcıya genel olarak aktarılan dijital bir ödemeydi. Meşale, uzun süredir Bitcoinist olan Hodlnaut ile başladı ve ardından kripto yıldızından kripto yıldızına geçmeye başladı..

Sembolik jest, daha büyük isimler katıldıkça büyük popülerlik kazandı. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark ve Binance CEO Changpeng Zhao, meşale sahiplerinden sadece birkaçıydı. Kampanyanın sonunda, yıldırım meşalesinin son ödemesi, Bitcoin Venezuela adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşa 4.290.000 satoshi bağış olarak 13 Nisan 2019’da gönderildi. Bu grup, Latin Amerika’da Bitcoin kullanımını teşvik etmeye yardımcı oluyor.

Casa Yıldırım Düğümü

Bu sıralarda Casa Node gibi donanım seçenekleri pazarda ortaya çıkmaya başladı. Casa Node, tüm kurulum sürecini basitleştiren bağımsız bir Lightning Network donanım düğümüdür. Projenin arkasındaki amaç, teknik engelleri ortadan kaldırmak ve herkesin bir LN düğümünü çalıştırarak ödül kazanmasına izin vermekti. Bugün proje, Casa Node’un ikinci versiyonunda. Özellikle, bu sürüm ürüne olan talep nedeniyle ön siparişte.

Yıldırım Oyun

Bu sıralarda Lightning Network tabanlı oyunlar yükselmeye başladı. Gibi platformlar Lightnight kullanıcıların eylemleri için gerçek Bitcoin kazanmalarına izin verin. Birinci şahıs nişancı oyunu Lightnite’da kullanıcılar oynamak için Bitcoin koyar ve kazanan kriptolarını öldürülen düşmanlarından alır. Bu oyun, Lighting Network oyun platformlarında bulunan pek çok oyundan biridir. Satoshis Oyunları.

Lightnight

Lightnight FPS

Yıldırım Ağı Nasıl Kullanılır

Günümüzde Aydınlatma Ağı’nı kullanmak geçmişe göre çok daha kolay. Bitcoin’i kolayca yönetmenizi ve Lightning Bitcoin’e dönüştürmenizi ve tekrar geri almanızı sağlayan çok sayıda Lightning Network uyumlu cüzdan vardır. Zap, Electrum, LND İnce Cüzdan, Shango, Spark ve éclair gibi cüzdanların tümü bu hizmetleri sağlar.

Hepsinden iyisi, bu cüzdanlar doğrudan bir ödeme kanalı açmak ve onu finanse etmekle ilgili teknik engelleri ortadan kaldırır. Kullanıcılar, bu mobil cüzdan seçeneklerini kullanarak, protokolü tam olarak anlamak için büyük miktarda zaman harcamak zorunda kalmadan, Lightning Network ödemelerini sorunsuz bir şekilde yapabilir..

Yıldırım Düğümünü Başlat

Lightning Network’e daha doğrudan bir şekilde katılmak isteyenler için bir düğüm operatörü olmanız önerilir. Bu işlem basittir, ancak Lightning Network’ün hangi sürümünü kullandığınıza bağlı olarak biraz değişir. Tüm sürümler için önce yapmanız gerekecek indir müşteri ve düğümün cüzdanı için bir Bitcoin adresi oluşturun. Ardından cüzdanınıza para yatırmanız gerekir. Bu fonlar, kanalınızı nasıl finanse edeceğiniz olacaktır. Daha da önemlisi, bu fonlar aynı zamanda kanalınızda izin verilen maksimum işlem tutarını temsil edecektir..

Artık yüklendiğinize göre, bir kanal oluşturmak için seçtiğiniz herhangi bir Yıldırım düğümüne bağlanabilirsiniz. Artık kullanıcılar, teknik ve finansal özelliklerine göre kanalınızı seçebilir. Birisi kanalınız üzerinden her işlem gönderdiğinde işlem ücretinizi alırsınız.

Yıldırım Ağı – Sektördeki En Umut Veren Gelişmelerden Biri

İki yılı aşkın bir süredir Beta testinden sonra, Lightning Network ek işlevler görmeye devam ediyor. Bugün, bu canlı merkezi olmayan ekosistem, birçok kişi tarafından Bitcoin’in bir eşler arası elektronik nakit sistemi olarak kaderini gerçekleştirme konusundaki en iyi umudu olarak görülüyor. Bu nedenlerden dolayı, Lightning Network, sektörde kritik bir konuma sahiptir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me