Akıllı sözleşmeler, bir platformun işlevselliğinin belirli yönlerinin otomasyonunu sağlar. Bu dijital anlaşmalar, bir dijital varlık veya kripto para birimini aldıktan sonra önceden belirlenmiş eylemleri kendiliğinden yürütür. Günümüzde akıllı sözleşmeler blockchain alanının her yerinde kullanılıyor, ancak bu her zaman böyle değildi. Bu yararlı protokollerin ilk olarak nasıl ortaya çıktığını ve herhangi bir üçüncü taraf müdahalesine gerek kalmadan nasıl işlediğini inceleyelim..

Orijinal akıllı sözleşme konsepti, kripto para birimlerinden on dört yıl öncesine dayanıyor. İronik olarak, akıllı sözleşmeler geliştiren kişi, tanınmış Bitcoinist Nick Szabo’dan başkası değil. Birçok kişi, önceki çalışmaları nedeniyle Nick’in aslında Satoshi Nakamoto olduğuna inanıyor..

Nick ünlü teorileştirilmiş Bitcoin’in varlığından beş yıl önce bir çalışma kanıtı sistemi kullanan değer depolayan bitler hakkında. Kripto uzayında her zaman öncü olmuştur. 1994 yılında, Nick akıllı sözleşme kodunu halka açıkladı. Ayrıca “akıllı sözleşme” ifadesini de icat etti.

Nick Szabo, TMNews aracılığıyla

Nick Szabo, TMNews aracılığıyla

Neden “Akıllı Sözleşme” Gereklidir??

Her akıllı sözleşme dört temel prensip içerir. Öncelikle sözleşmenin konusuna ihtiyacınız var. Konu, sözleşmenize, sözleşmenin tabi olduğu mal veya hizmetlere erişim sağlayan şeydir. İkinci olarak, sözleşmeye dahil olan herkesin dijital imzalarına (özel anahtarlar) ihtiyacınız var. Bu imzalar, sözleşmeyi başlatan şeydir. Ardından, sözleşme şartlarının özellikleri gelir. Bu bölüm, sözleşme yapıldığında başlayan işlemlerin tam sırasını belirlediğiniz yerdir. Son olarak, merkezi olmayan bir platforma ihtiyacınız var. Bir blockchain ağı, akıllı sözleşmenin yedeklilikte saklanmasını ve değişikliklere karşı güvende olmasını sağlar.

Akıllı Sözleşme Bileşenleri

  1. Sözleşmenin Konusu
  2. Dijital imzalar
  3. Anlaşma koşulları
  4. Merkezi Olmayan Platform

“Akıllı Sözleşmeler” Nasıl Kullanılır??

Sonsuz akıllı sözleşme kullanımları vardır. Akıllı sözleşmeler, dijital ve gerçek dünya varlıklarını takas etmenize yardımcı olur. Akıllı sözleşmeler blok zincirinde yaşar ve değiştirilemez. Bu ek güvenlik, bu dijital anlaşmaları birçok iş senaryosu için ideal hale getirir.

ICO’larda Akıllı Sözleşmeler

İlk Para Teklifleri (ICO’lar), kitle fonlaması etkinlikleri sırasında akıllı sözleşme protokollerini kullanır. Akıllı sözleşmeler, şirket ile yatırımcı arasında gönderilen fonları otomatik olarak izler, hesaplar, ödüllendirir ve dağıtır. Akıllı sözleşme programlama, tüm sürecin otomasyonunu sağlar.

Bu otomasyon, şirketlerin daha geniş bir kitleden fon almasına olanak tanır. Şirketin iş yükü artmaz, ancak şirketin kaynak yaratma riski artar. Bu stratejinin her şeyi kapsayan doğası, ICO’ların bu yıl rekor sayılara ulaşmasına yardımcı oldu. Bir bildiri ICO hacminin zaten iki katına çıktığını, Mayıs ayına kadar yılın rakamlarını aldığını gösteriyor.

Geleneksel Firmalar Akıllı Sözleşmelere Bakıyor

Blockchain entegrasyonu devam ederken geleneksel firmalar akıllı sözleşme alanına girmeye devam ediyor. Günümüzde gayrimenkul, yatırımlar, telif hakları, seçimler, lojistik ve çok daha fazlası dahil olmak üzere neredeyse her şey için akıllı sözleşmeler kullanan platformlar mevcuttur..

Ethereum Destekli “Akıllı Sözleşmeler”

Kripto para birimi Ethereum, en iyi akıllı sözleşme konseptini kripto alanına tanıtmasıyla bilinir. Ethereum’un ERC-20 protokolü, token oluşturma ve dağıtımını otomatikleştirmeye yardımcı olmak için akıllı sözleşmeler kullanır. ERC-20, piyasada açık ara en yaygın kullanılan token ihraç protokolüdür.

Ethereum.org aracılığıyla Ethereum Akıllı Sözleşme Kodlaması

Ethereum.org aracılığıyla Ethereum Akıllı Sözleşme Kodlaması

Ethereum’un geliştiricisi Vitalik Buterin, akıllı sözleşmeleri “bir koşulu otomatik olarak doğrular ve varlığın bir kişiye mi yoksa onu gönderen kişiye mi yoksa bir kombinasyona mı geri dönmesi gerektiğini belirler.Ethereum, ek blok zinciri tıkanıklığı yaratmadan akıllı sözleşme yeteneklerini gerçekleştirmek için ikinci katman protokolü kullanıyor.

Akıllı Sözleşme Geliştirme

Ethereum akıllı sözleşme farkındalığını artırdığından beri, daha karmaşık ve gelişmiş akıllı sözleşme modelleri kripto alanına girdi. Gibi platformlar EOS, Steller, ve NEO Ethereum’daki Proof-of-Work sistemiyle karşılaştırıldığında daha az savurgan fikir birliği mekanizmaları kullanır.

Akıllı sözleşmeler, aracıları günümüzde en çok kullanılan iş sistemlerinin çoğundan uzaklaştırıyor. Bu protokollerin güvenilmez doğası, işletmelere ve yatırımcılara eşzamanlı olarak verimliliği ve güvenliği artırma olanağı sağlar. Pazara daha fazla platform girdikçe, bu teknolojinin geleneksel iş sistemlerine daha fazla entegre olmasını beklemelisiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me