“Dört Büyük”, dünyanın en büyük muhasebe ağlarına atıfta bulunurken sıklıkla kullanılan bir takma addır. Hal böyle olunca, bu endüstri devlerinden biri geleceğin ekonomisini tahmin ettiğinde dünya dinliyor. PricewaterhouseCoopers (PwC) geçtiğimiz günlerde bir bildiri Blockchain teknolojisinin kullanım durumlarına ve önümüzdeki yıllarda küresel gayri safi yurtiçi hasılayı (GSYİH) nasıl etkileyeceğine bakmak.

PwC, blok zincirinin iyileştirme, “… kuruluşlar arasında güven, şeffaflık ve verimlilik” yeteneğine dikkat çekerek, yeni ortaya çıkan teknoloji için tartışmasız parlayan parlak bir gelecek çizdi..

Kullanım Durumları

Blockchain’in arkasındaki temyizlerden biri, çok sayıda sektörü daha iyi hale getirme potansiyeli. Bu kullanım örnekleri çok sayıda olsa da, PwC, teknoloji için en “oyunun kurallarını değiştiren” 5 uygulama olduğuna inandığı şeyi aradı..

1. Kaynak

Menşe noktasından başlayarak bir ürünün yaşam döngüsünü izleme, doğrulama ve kaydetme yeteneği, kaynak olarak bilinir. Bu terim, genellikle güzel sanatlarla ilişkilendirilse de, tedarik zincirlerine atıfta bulunulduğunda geçerlidir. Tedarik zincirlerine, blok zincirine ve dijital bir defter olarak doğasına uygulandığında, sahte ürünleri ortadan kaldırarak, gıda endüstrisi kontaminasyonlarını takip ederek ve daha fazlasını yaparak para tasarrufu yapma becerisine sahiptir..

Buna bir örnek, ‘tracr’- elmasların gerçekliğini ve kökenini doğrulamak için De Beers Group tarafından kullanılan bir blok zinciri hizmeti.

PwC, bu uygulamanın 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya 962 milyar dolarlık bir artış sağlamasını bekliyor..

2. Ödemeler

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler), kripto para birimleri ve stabilcoinlerin her biri, işlevlerini yerine getirmek için blok zincirine güvenir. Her biri farklı şekillerde blockchain kullansa da, hepsi son kullanıcıya birkaç önemli fayda sağlar:

  • Finansal şeffaflık
  • Verimliliği arttırmak
  • Anlık işlemler
  • Finansal katılımı artırın

Bunun bir örneği, aracılara ihtiyaç duymadan dünya çapındaki bireyler arasında değer aktarmak için kullanılabilen en büyük kripto para birimi olan Bitcoin olabilir..

PwC, bu uygulamanın 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya 433 milyar ABD doları tutarında bir artış sağlamasını bekliyor..

3. Kimlik

Blok zinciri finansal şeffaflık sunabilirken, hassas verileri korumak ve bu süreçte kimlik hırsızlığını önlemek için de kullanılabilir. Bu veriler, pasaportlardan sosyal sigorta numaralarına kadar her şeyi içerebilir..

Buna bir örnek ‘IBM Kimlik Bilgilerini Doğrulayın’- güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş ve komut üzerine kimlik bilgilerinin kolay dağıtımını sağlayan blok zinciri tabanlı bir hizmet.

PwC, bu uygulamanın 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya 224 milyar dolarlık bir artış sağlamasını bekliyor..

4. Sözleşmeler ve Uyuşmazlık Çözümü

Blok zincirinin en ilgi çekici yönlerinden biri, “akıllı sözleşmeleri” barındırma yeteneğidir. Akıllı sözleşmeleri destekleyen blok zinciri protokolleri, önceden belirlenmiş hüküm ve koşulları dijital sözleşmelere kodlama yeteneği sağlar. Böylelikle, birçok süreç otomatik hale getirilebilir ve aynı zamanda, amaçlanan denetim için dijital bir iz sağlar..

Bunun bir örneği, “blockchain tabanlı”vasiyet ve vasiyet’- önceden belirlenmiş bir parametre üzerine mülkün sahipliğini otomatik olarak devredecek yasal bir belge (yaratıcıların ölümü).

PwC, bu uygulamanın 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya 73 milyar dolarlık bir artış sağlamasını bekliyor..

5. Müşteri Katılımı

Sadakat / ödül programları onlarca yıldır var. Ne yazık ki bunlar, son kullanıcıların her biri için kart taşırken birçok farklı hesabı tutması gerekmesine neden oluyor. Blockchain, toplama platformlarının geliştirilmesine izin vererek kullanıcıya tek bir portal üzerinden değişen hesaplarına erişim sağlar. Bunu yaparken, blok zinciri, rahatlığı ve harcamaları teşvik ederek sonraki nesillerle modası geçen bir sisteme yeni bir soluk getirebilir..

Bunun bir örneği, Bakkt’ın ödül programı, Bu, sadakat puanlarının kripto para birimlerine dönüştürülmesine izin verir.

PwC, bu uygulamanın 2030 yılına kadar küresel GSYİH’da 54 milyar ABD doları artış sağlamasını bekliyor..

Kümülatif olarak PwC, bu uygulamalarda blockchain kullanımının ve diğerlerinin küresel gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) kabaca 1,76 trilyon dolar eklenmesinden doğrudan sorumlu olacağını umuyor. Bunun sadece 9 yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Mevcut küresel GSYİH’nın yaklaşık 80 trilyon dolar civarında olmasıyla, bu, 1.76 trilyon dolarda blockchain’in küresel GSYİH’nın kabaca% 1,4’ünden sorumlu olacağı anlamına gelir – eğer PwC ekonomistleri haklıysa.

Gündemi Uydurmak

Daha önce belirtilen 5 kullanım senaryosunu temel alan blockchain, PwC’nin yakın zamanda açıklanan hedeflere ulaşmasına yardımcı olma potansiyeline sahiptir – “2030’a kadar net sıfır karbon emisyonu”.

Bunun mümkün olduğu alanlardan biri, PwC ile dünya çapındaki birçok ortağı arasındaki tedarik zincirlerinde artan verimliliktir..

Tedarik zincirleri uzun zamandır verimsiz ve değişime muhtaç olarak etiketlendi. Bu anlatıyı değiştirmek isteyen blockchain tabanlı bir projenin bir başka örneği de “TradeLens”. Küresel tedarik zincirlerini dijitalleştirmek için çalışan bu proje, en çok yakın zamanda kabul edilen Kanadalı denizcilik devi “Canada Pacific” tarafından.

PwC, küresel olarak 2030’a kadar net sıfıra ulaşmayı taahhüt ediyorPwC, küresel olarak 2030'a kadar net sıfıra ulaşmayı taahhüt ediyor

Bu videoyu YouTube’da izleyin

Vergi Raporu

Açık değilse, blockchain şu anda gündemdeki bir konu. Tüm dünyada yaşanan ekonomik huzursuzlukla birlikte, bireyler ve benzer şekilde işletmeler, çok sayıda soruna aktif olarak çözüm aramaktadır. Bununla birlikte, blockchain herkes için mükemmel bir çözüm değildir. Çeşitli endüstrileri (yukarıda belirtilen kullanım örnekleri gibi) alt üst etme potansiyeline sahip teknoloji ile birlikte, bir dizi yeni sorun da ortaya çıkıyor – düzenleyici rehberlik ve vergilendirme.

PwC bu engeli fark etti ve kısa süre önce bir bildiri Blockchain’in en yaygın uygulamalarından biri olan ve genellikle bir ödeme şekli olarak kullanılan kripto para birimleri gibi dijital varlıkların düzenlenmesini çevreleyen sürekli büyüme ihtiyacı üzerine.

PwC raporunda, dünya genelindeki çeşitli ülkelerin kripto para birimleri gibi dijital varlıklara yönelik tutumlarını vurguluyor. Bir şey netleştirildiyse, ilerleme kaydedilmiş olsa da çok daha fazlasına ihtiyaç olduğudur..

“… Vergi mükelleflerine rehberlik sağlamak için son birkaç yılda vergi makamları tarafından önemli çalışmalar yapılmıştır. Bununla birlikte, yayınlanan kılavuzun sektördeki son gelişmelerle güncel tutulmadığını da gözlemledik. “

Devam eder,

“Sektördeki değişim oranı ve dijital finansal varlıklar için uygulamaların genişliği göz önüne alındığında, yayınlanacak olan gelecekteki kılavuzun ilkelere dayalı olması ve aşırı kuralcı olmaması önemli olacaktır. Bu, kılavuzun yayınlanmadan önce güncelliğini yitirmesini önleyecek ve verginin henüz politika yapıcılar tarafından tasarlanmamış olan heyecan verici yeni iş modellerinin gelişimini engellemesini engelleyecektir. “

PwC

1998 yılında kurulan PricewaterhouseCoopers (PwC), genel merkezi Londra, Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır. Bugün, PwC ağı, dünya çapında 250.000’den fazla kişiyi istihdam eden, dünyanın en büyük hesap şirketlerinden biri olarak kabul edilmektedir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me