uniswap

Uniswap Borsasına Nasıl Kullanılır, Ticaret Yapılır ve Kaydolun

Uniswap, Ethereum aracılığıyla otomatik token değişimleri yapmanızı sağlayan bir protokoldür. Uniswap hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bugün nasıl çalıştığını kılavuzumuzda ve incelememizde öğrenin.

Uniswap nedir?

Uniswap, Ethereum blok zincirinde akıllı bir sözleşme aracılığıyla tokenleri takas etmenize izin veren bir protokoldür..

Uniswap sayesinde, akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatikleştirilmiş tüm alım satımlarla% 0,3 ücret ödeyerek ERC-20 jetonlarını takas edebilirsiniz..

Uniswap, aşağıdakileri içeren dört temel ilkeyle oluşturulmuştur:

  • ERC-20 tokenlerini takas etmek için basit bir akıllı sözleşme arayüzü
  • Likidite rezervlerinin havuzlanması için resmileştirilmiş bir model
  • Tüccarlar ve likidite sağlayıcıları için açık kaynaklı bir ön uç arayüzü
  • Ücretsiz ve merkezi olmayan varlık değişimi taahhüdü

Bugün, Uniswap bu dört ilkeyi başarıyla gerçekleştirdi. Bu açık bir değişim protokolüdür (herkes protokol aracılığıyla herhangi bir ERC-20 belirtecini listeleyebilir). Merkezi olmayan bir sistemdir: tüm işlemler akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatik olarak tamamlanır. Ve resmileştirilmiş likidite havuzlama modeli, likidite sağlayıcılarını teşvik ederken aynı zamanda tüccarlara rekabetçi ücretler (% 0,30) uygulayacak şekilde likiditeyi başarıyla gruplandırır..

uniswap inceleme

Uniswap, bir Ethereum Vakfı hibe alıcısıdır. Ethereum geliştiricisi ve Uniswap mucidi Hayden Adams lansmanı duyurdu Protokolün 2 Kasım 2018’de Twitter’da yayımlandı. Adams, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’in Reddit gönderileri birkaç yıl önce.

Aralık 2019 itibariyle, Uniswap resmi olarak hala beta aşamasındadır ve yatırımcıların riski kendilerine ait olmak üzere kullanmaları tavsiye edilir..

Uniswap’i benzersiz kılan birkaç şey var. İlk olarak, jeton listesi açık ve ücretsizdir ve tüm akıllı sözleşme işlevleri herkese açıktır..

uniswap token değişimi

İkincisi, Uniswap, minimalist tasarımı nedeniyle, örneğin Bancor ve diğer protokollerden çok daha fazla gaz verimlidir. ETH’den ERC-20’ye token ticareti için Uniswap, Bancor’dan yaklaşık 10 kat daha az gaz kullanacaktır. Uniswap ayrıca ERC-20’den ERC-20’ye işlemlerini 0x protokolünden daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir ve EtherDelta ve IDEX gibi zincir içi sipariş defteri değişimlerine kıyasla önemli ölçüde gaz azaltımına sahiptir..

Bugün Uniswap.exchange üzerinden çevrimiçi bir takas yapabilir veya Uniswap.io adresini ziyaret ederek Uniswap ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Uniswap Özellikleri

uniswap kripto değişimi

Uniswap’in temel özellikleri şunları içerir:

Otomatik 7/24 Ticaret: Uniswap, günün veya gecenin herhangi bir saatinde jeton ticareti yapmanızı sağlar. Tüm işlemler otomatik bir akıllı sözleşme ile gerçekleştirilir.

ERC-20 Token ticareti: Uniswap, Ethereum blok zincirinde ERC-20 protokol tokenleri ticareti yapmanızı sağlar.

Merkezi Olmayan Bir Exchange Gibi: Uniswap, merkezi bir üçüncü tarafın müdahalesi olmadan token ticareti yapabileceğiniz merkezi olmayan bir borsa gibidir. Ancak, gerçek bir P2P “takası” olmaması nedeniyle merkezi olmayan bir borsadan farklıdır. Jetonları likidite havuzuyla takas ediyorsunuz.

Perpetuity’de Çalışır: Uniswap durdurulamaz. Protokol, Ethereum ağı çalıştığı sürece kalıcı olarak çalışacaktır..

Her Boyuttaki Siparişleri İşleyebilir: Uniswap, 0’dan sonsuza kadar her boyutta siparişi teknik olarak işleyebilir. Protokol, istenen miktar arttıkça madeni paranın fiyatını artırmak için asimptotik bir eğri kullanır. Bu, Uniswap’in teknik olarak her boyuttaki siparişleri işleyebileceği anlamına gelir, ancak gerçekten büyük siparişler belirli bir sınırdan sonra engelleyici bir şekilde pahalıdır..

Balinalar ve Büyük Siparişler İçin İdeal Değildir: Uniswap işe yarıyor çünkü balinalar likidite havuzlarını kaldıramıyor. Balinaların Uniswap protokolünü kullanarak büyük alım satımlar yapma teşviki yoktur. Aslında, yüksek Uniswap alım satım ücretleri, büyük alım satımları engelleyici bir şekilde pahalı hale getirir..

Ethereum Vakfı Hibesi Alındı: Uniswap’in geliştiricisi Hayden Adams, Uniswap’i geliştirmek için Ethereum Vakfı’ndan bir hibe aldı..

% 0.3 Ticaret Ücretleri: Uniswap, bu paranın likidite sağlayıcılarına gitmesi ile% 0.3 işlem ücreti talep ediyor. Bu alım satım ücretleri kuruculara veya herhangi bir merkezi ticaret platformuna gitmez. Sadece protokolü işler halde tutmaya ve likidite sağlayıcıları ve piyasa yapmak için teşvik vermeye yöneliyor..

Şu anda Beta sürümünde: Uniswap, Kasım 2018’de kullanıma sunuldu. Aralık 2019 itibarıyla Uniswap, teknik olarak hâlâ beta sürümünde olmasına rağmen, kullanılabilir ve takas yapmaya hazırdır..

80+ Jeton: Aralık 2019 itibarıyla Uniswap, tümü ERC-20 protokol jetonu olan 80’den fazla jetonu destekliyor. Mevcut tüm belirteçleri Uniswap.exchange/swap adresinde görüntüleyebilirsiniz. Bir jeton adını, simgeyi veya adresi arayın, ardından onu seçin ve takas işlemini yapın.

Likidite Sağlayarak Para Kazanın: Uniswap’te likidite sağlayanlar işlem ücretlerinden bir kesinti kazanabilirler. Desteklenen ERC-20 jetonlarından herhangi birini yatırarak Uniswap.exchange’de likidite ekleyebilirsiniz..

Çoklu Desteklenen Ethereum Cüzdanları: Daha kolay takas için bir Ethereum cüzdanını doğrudan Uniswap’e bağlayabilirsiniz. Uniswap, Metamask, Wallet Connect, Coinbase Wallet, Fortmatic ve Portis’i destekler (açıkçası, istediğiniz herhangi bir Ethereum cüzdanına para gönderebilirsiniz).

Gaz Üzerinden Verimli: Uniswap’in minimalist tasarımı sayesinde, protokol gaz üzerinde çok etkilidir. Örneğin Uniswap, ETH’den ERC-20’ye kadar ticaret için Bancor’dan 10 kat daha az gaz kullanıyor ve ERC-20 tokenlerini 0x’den daha verimli bir şekilde aktarıyor. Uniswap ayrıca EtherDelta ve IDEX gibi zincir üzeri sipariş defteri borsalarına kıyasla önemli ölçüde gaz azaltımına sahiptir..

uniswap para değişimi

Uniswap Nasıl Çalışır??

Uniswap, Ethereum ağına dağıtılan bir dizi akıllı sözleşmedir, bu da tüm ticaret sürecinin zincir üzerinde gerçekleştiği anlamına gelir. Token yok, merkezileştirme yok ve kuruculardan hiçbirine ücret yok.

Her akıllı sözleşme belirli bir ETH-ERC-20 çiftine bağlıdır. Her ERC-20 jetonu için bir değişim sözleşmesi vardır. Bir belirteçte henüz bir değişim yoksa, Uniswap fabrika iletişim kişisini kullanarak herkes bir değişim sözleşmesi oluşturabilir. Fabrika, genel bir kayıt defteri olarak çalışır ve sisteme eklenen tüm belirteç ve takas adreslerini aramak için kullanılabilir..

Uniswap’in mekaniği, onu bugün mevcut olan en eşsiz takas platformlarından biri haline getiriyor.

İlk olarak Uniswap fikri ortadan kaldırır bir limit emir defterinin tamamı. Uniswap’te geleneksel bir “takas” yoktur ve piyasa yapıcılar likidite sağlarken bir fiyat bile belirtmezler; bunun yerine, sadece fonları sağlarlar, ardından Uniswap gerisini halleder.

Tipik bir kripto borsasında, piyasa yapıcılar belirli fiyat noktalarında likidite sağlar. Bir piyasa yapıcı, örneğin 100 dolarlık bir fiyattan ETH için bir satın alma emri ve 200 dolarlık bir ETH için bir satış emri alabilir. ETH gibi bir kripto para biriminin fiyatı, en yüksek teklif ile en düşük satış arasındaki piyasanın ortası olarak belirtilir..

Uniswap, bu geleneksel limit emir defteri konseptini pencereden dışarı atar. Belirli bir fiyat veya sınır olmaksızın herkesin siparişlerini karıştırır. Herkesin likiditesi bir araya toplanır, ardından piyasa deterministik bir algoritmaya göre oluşturulur.

Bu deterministik algoritma, otomatik bir piyasa yapıcı veya AMM olarak bilinir. Önceden tanımlanmış bir kural setine göre fiyatları son kullanıcıya verir. Pazar hareket ettikçe siparişler sürekli olarak revize edilen, BTC’nin orta piyasa fiyatından her 10 ABD doları tutarında teklifler koyan ve teklif veren botlar gibi AMM görevi gören botlar bulabilirsiniz.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap’in AMM’si benzersizdir. Geliştirme ekibi olarak adlandırılan Sabit Ürün Pazarı Yapıcı Modeli adı verilen bir varyant kullanır. Bu AMM, sipariş boyutundan veya likidite havuzundan bağımsız olarak her zaman likidite sağlaması bakımından benzersizdir. Bu nasıl mümkün olabilir? Cyrus Younessi bunu en iyi şekilde açıklıyor:

“İşin püf noktası, istenen miktar arttıkça madalyonun fiyatını asimptotik olarak artırmaktır. Daha büyük siparişler zarar görme eğilimindeyken (birazdan göreceğimiz gibi), sistem asla likiditenin biteceği konusunda endişelenmek zorunda kalmaz. Kelimenin tam anlamıyla her zaman işe yarayacak. “

Uniswap daha büyük alım satımlarla nasıl başa çıkabilir? Pekala, primler balinaların büyük boyutlu siparişleri işlemesini çok pahalı hale getiriyor..

Younessi çok daha fazla ayrıntıya giriyor Bu protokolün büyük ve küçük siparişler için nasıl çalıştığı hakkında (sonsuza kadar). Karmaşıklaşıyor, ancak Younessi’nin her şeyi şu şekilde özetliyor:

Özetle, havuzlanmış likidite, emir defterinin derinliğini düzeltir. Artık büyük delikler veya büyük alış / satış spreadleri yok. Bu, limitli emir defterleriyle uğraşmak istemeyen küçük tüccarlar için tercih edilir (Uniswap UX, tüm kriptolarda gördüğümüz en ince işlemlerden biridir). Artık teklifler veya teklifler yapmak veya ağır hesaplamalar yapmak zorunda değilsiniz. Likidite sağlayıcıları da “ayarlayabilir ve unutabilir”. Siparişlerin ve pozisyonların yönetimi açısından önemli ölçüde daha az ek yük vardır. Likidite sağlamanın ve bazı ücretler kazanmanın inanılmaz derecede pasif bir yolu. “

Hepsi Uniswap protokolü aracılığıyla otomatik olarak işlenir.

Uniswap Fiyatlandırması

Uniswap, işlem başına% 0,30 sabit ücret alır. Bu ticaret Uniswap geliştiricisine veya herhangi bir merkezi kuruluşa gitmez. Bunun yerine likidite sağlayıcılara verilir.

Uniswap ücretleri

Spesifik olarak,% 0,3 ücret likidite sağlayıcıları tarafından likidite rezervlerine katkılarıyla orantılı olarak bölünür. Örneğin, bir likidite sağlayıcısı ETH – AMPL akıllı sözleşmesi için likidite havuzunun% 50’sini sağlıyorsa, bu likidite sağlayıcısı bu akıllı sözleşme kullanılarak yapılan takaslardan işlem ücretlerinin% 50’sini alacaktır..

Uniswap Nasıl Kullanılır

Jetonları takas etmek için Uniswap’i kullanabilirsiniz. Veya tüm işlem ücretlerinin bir kısmını kazanmak için likidite ekleyebilirsiniz. İkisini de nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Uniswap Yoluyla Jeton Değiştirme

Aşama 1) Ziyaret etmek https://uniswap.exchange

Uniswap Nasıl Kullanılır

Adım 2) Göndermek istediğiniz kripto para birimi türünü seçin (ETH veya bir ERC-20 jetonu)

Uniswap kullanarak

Aşama 3) Almak istediğiniz kripto para birimi türünü seçin

uniswap kripto para birimi

Adım 4) Göndermek istediğiniz miktarı girin; İlgili tutarın döviz kuru ile birlikte çıktı penceresinde göründüğünü göreceksiniz

Adım 5) Döviz kurunu kontrol edin; İşlemin büyüklüğüne göre büyük ölçüde değişir ve daha büyük işlemler, protokolü işlevsel tutmak için kasıtlı olarak astronomik döviz kurlarına sahiptir.

uniswap cüzdan

Adım 6) ‘Bir Cüzdana Bağlan’ı tıklayın, ardından Ethereum cüzdanınızı ekleyin (Uniswap, MetaMask, Wallet Connect, Coinbase Wallet, Fortmatic ve Portis’i destekler)

Adım 7) İşlemi tarayıcıda onaylayın ve değişimi tamamlayın

Uniswap’e Likidite Ekleme

Uniswap, ETH ve ERC-20 işlemlerinden daha fazlası için kullanılabilir. Ayrıca Uniswap’e likidite ekleyebilir, ardından işlem ücretlerinin bir kısmını kazanabilirsiniz..

ETH ve bir ERC-20 jetonunun eşit değerlerine katkıda bulunarak Uniswap’e likidite eklersiniz. Birini veya diğerini ekleyemezsin.

Uniswap’e nasıl likidite ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1) Git https://uniswap.exchange (MetaMask veya başka bir Web3 cüzdanında oturum açtığınızdan emin olun)

uniswap değişim rehberi

Adım 2) Likidite ekleme arayüzüne gitmek için “Havuz” u tıklayın

Aşama 3) Sol tarafta, Mevduat alanının yukarısındaki “Likidite Ekle” yi tıklayın

uniswap swap nedir

Adım 4) Uniswap, bağlı cüzdan bakiyelerinizi ETH ve alt açılır menüden seçtiğiniz ERC-20 jetonunu gösterir. Döviz kurunu ve likidite havuzundaki payınızı da görebilirsiniz..

Adım 5) ETH veya Dai için bir değer girdiğinizde, Uniswap mevcut döviz kuruna göre diğer varlığın doğru miktarını otomatik olarak doldurur (unutmayın: Uniswap’e likidite eklemek için hem ETH hem de ERC-20 jetonundan eşit miktarlarda para yatırmanız gerekir).

Adım 6) İhraç edeceğiniz likidite jetonlarının sayısı ve değerleri dahil daha fazla bilgi görmek için “İşlem Ayrıntıları” nı tıklayın..

Adım 7) Mavi “Likidite Ekle” düğmesini tıklayın. MetaMask kullanıyorsanız, gazı istediğiniz gibi ayarlayın, ardından açılır pencerede “Onayla” yı tıklayın.

Adım 8) İşlem Ethereum blok zincirinde onaylandıktan sonra süreç tamamlanır. Uniswap protokolüne resmi olarak likidite eklediniz. Arayüz, güncellenmiş ETH ve Dai bakiyelerinizi ve alım satım çiftinin genel likidite havuzundaki payınızı gösterir. Havuzdan likiditenizi kaldırana kadar ETH ve Dai arasındaki tüm işlemlerde% 0,3 ücretin bir kısmını kazanmaya devam edeceksiniz..

Havuzdaki likiditeyi kaldırmak için, üçüncü adıma kadar aynı süreci izleyin ve ardından aynı açılır menüyü tıklayın, ancak “Likiditeyi Kaldır” ı seçin..

Uniswap hakkında

Uniswap, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in Reddit gönderisine dayanarak projeyi geliştiren Ethereum geliştiricisi Hayden Adams tarafından oluşturuldu..

Buterin ve Ethereum ekibi, Adam’ın Uniswap’e Ethereum Vakfı Hibesi verilmesi önerisinden yeterince etkilendiler..

Uniswap’in ilk sürümü Kasım 2018’de kullanıma sunuldu. Aralık 2019 itibarıyla Uniswap hala beta sürümündedir..

22 Kasım’da Uniswap Twitter üzerinden duyuruldu 24 saatlik işlem hacminin 7,9 milyon dolara ulaştığını, ki bu tüm zamanların en yüksek seviyesi:

Uniswap hakkında

Son söz

Uniswap, bugün mevcut olan en benzersiz değişim protokollerinden biridir. Ethereum blok zincirine dayanan değişim protokolü, Ethereum blok zincirindeki otomatik akıllı sözleşmeler aracılığıyla ETH ve ERC-20 tokenlerini takas etmenize olanak tanır. Protokol herkese açıktır ve herkes Uniswap protokolüne likidite sağlayarak işlem ücretlerinin bir kısmını kazanabilir..

Daha fazla bilgi edinmek veya bugün ilk Uniswap ticaretinizi yapmak için şu adresi ziyaret edin: https://uniswap.exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me