Uyarı 21-327

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) yakın zamanda Veriliş Bildirim 21-327 – ‘Kripto Varlıkların Ticaretini Kolaylaştıran Tüzel Kişilere Menkul Kıymetler Mevzuatının Uygulanmasına İlişkin Kılavuz’.

Başlık ağız dolusu olabilir, ancak amaç basittir – Alım satım platformlarını ve halkı benzer şekilde menkul kıymet düzenlemelerinin faaliyetleriyle ilgili olduğu konusunda eğitin.

Eğitim amacıyla, menkul kıymetler yasalarının geçerli olmadığı durumları anlamak, uyguladıkları birçok durumdan daha kolay olabilir. CSA şunları belirtir:

Aşağıdakilerden her biri geçerliyse, platformlar genel olarak menkul kıymetler mevzuatına tabi olmayacaktır:

 • temeldeki kripto varlığının kendisi bir menkul kıymet veya türev değildir; ve
 • bir kripto varlığının satın alınması, satılması veya teslimi için sözleşme veya araç
 • kripto varlığının derhal teslim edilmesi zorunluluğuyla sonuçlanır ve
 • Platformun tipik ticari uygulamasına göre kripto varlığının Platform kullanıcısına anında teslim edilmesiyle çözülür. “

Yukarıdaki noktalardan açıkça görüldüğü gibi, borsaya dayalı faaliyetin mevcut menkul kıymetler yasalarının kapsamına girmediği pek çok örnek gerçekten yoktur..

Mevcut düzenlemelerin yanlış anlaşılması veya kasıtlı olarak dikkate alınmaması nedeniyle, Kanada’daki birçok aktif borsa şu anda çeşitli menkul kıymetlere dayalı düzenlemeleri ihlal etmektedir. Bu borsaların kullanıcıları ve şirketlerin kendileri için CSA, menkul kıymet düzenlemelerinin faaliyetlerine tam olarak nasıl uygulandığına dair netlik sağlamak için ellerinden geleni yapar. Bu uygulama hakkında endişelenenler veya sadece merak edenler için, bildirimi okuduğunuzdan emin olun. İŞTE.

Sektörü Boğmak?

Bazıları uyarıyı bir korku taktiği olarak görseler de, hızla büyüyen bir endüstriyi boğmak istiyorlarsa da, CSA bu fikri bastırmak için üzerine düşeni yapıyor. Organizasyon, halkın gerçekten de teknolojik büyümeyi desteklediğini ve zamana kendi adaptasyonunu desteklediğini bilmesini ister..

CSA, bildirimini aşağıdaki ifadeyle kapatmak için zaman alır,

“İnovasyonu memnuniyetle karşılıyoruz ve yeni fintech işletmelerinin mevcut çerçeveye tam olarak uymayabileceğinin farkındayız. CSA Regulatory Sandbox, Kanada’da yenilikçi ürünler, hizmetler ve uygulamalar sunmak isteyen fintech şirketlerini desteklemek için CSA’nın bir girişimidir. Firmaların ürünlerini, hizmetlerini ve uygulamalarını Kanada pazarında, genellikle sınırlı bir süre içinde test etmek için, standart bir uygulamadan daha hızlı ve daha esnek bir süreç altında, menkul kıymetler kanunu gerekliliklerine kayıt olmalarına ve / veya muaf bir muafiyet elde etmelerine olanak tanır. temel.

Kripto varlıkları içeren işletmeleri veya projeleri olan birkaç firma tescil edildi veya menkul kıymetler kanunu gerekliliklerinden muaf muafiyet elde etti ”

Sandbox’ta oynamak

Sektördeki birçok oyuncu kendi kurallarına göre oynuyor olabilirken, çeşitli şirketler düzenleyicilerle çalışma girişiminde bulundular. Aşağıdaki liste, şimdiye kadar yukarıda belirtilen CSA Sandbox’a kabul edilmiş ve mevcut kanunlardan belirli muafiyetler elde etmiş olanlardan oluşmaktadır..

 • ZED Network Inc.
 • TokenGX Inc.
 • Majestic Asset Management LLC
 • Rivemont Yatırım A.Ş..
 • 3iQ Kırpma.
 • Token Funder Inc.
 • Ross Smith Varlık Yönetimi ULC
 • First Block Capital Inc.
 • Impak Finance Inc.
 • Angel List LLC ve AngelList Advisors LLC

Stratejik Hedef 6

Bildirim 21-327’nin yayınlanması sürpriz değil. CSA, blockchain dünyasında yapılan ilerlemelerden uzun süredir haberdardı; Öyle ki, CSA en son yayınladıkları iş planında sektörü özellikle seçti..

2019 ortalarında yayınlanan bu iş planı, 3 yıllık bir zaman çerçevesi içinde çeşitli stratejik hedefleri ele alıyor. 6 numaraya gelmek, niyetlerinin “teknolojiyle ilgili yeni ortaya çıkan düzenleme sorunlarına yanıt verme” idi.

“Stratejik Hedef 6” yı oluşturan 4 girişimden 3’ü, kripto varlıklar ve menkul kıymetler düzenlemeleri içindeki yerleri ile ilgilidir. Bu 3 girişim aşağıdaki gibidir:

 • Kripto varlık ticaret platformları için bir düzenleyici rejim önerin
 • Kripto varlıklarla ilgili olarak saklama gereksinimlerini göz önünde bulundurun
 • Blockchain tabanlı menkul kıymetlerin yönlerine özgü olabilecek sermaye artırımı ve sorunları düşünün

CSA, blok zinciri ve DLT teknolojilerine bu artan odaklanmanın arkasındaki mantığı şöyle özetliyor:,

“DLT, finans endüstrisinin manzarasını dönüştürme potansiyeline sahip. Kripto varlıklar muhtemelen blockchain’in en iyi bilinen ve en yaygın uygulamasıdır. CSA, CSA yetki alanına giren kripto varlıkların getirdiği benzersiz zorlukları ele almak için mevcut düzenleyici çerçeveyi uyarlamak için olası değişiklikleri değerlendirecektir. Bu stratejik hedef, (i) düzenleyici eylem veya açıklık gerektiren teknolojiyle ilgili yeni ortaya çıkan düzenleyici sorunları tanımlamak ve (ii) belirlenen önemli sorunlar için özel ve etkili bir düzenleyici yanıt geliştirmekten oluşur. “

Bu duruş, yukarıdaki Bildirim 21-327’de açıklanan daha yakın tarihli olana ek olarak, yeni ortaya çıkan blockchain sektörü için olumludur, çünkü CSA benzersiz ihtiyaçları açıkça tanır ve düzenlemeye yönelik yaklaşımlarını uyarlamaya hazırdır. İş planının tamamını okumak için aşağıdaki belgeyi okuduğunuzdan emin olun.

CSA İş Planı – 2019-2022

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA)

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) kendini bir “şemsiye kuruluş” olarak tanımlamaktadır. Kanada menkul kıymetler yasaları il düzeyinde uygulandığında, CSA ülke çapında çeşitli düzenleyici kurumları birleştirmekle görevli bir arabulucu görevi görür..

Kuruluş, genel girişimlerini şu şekilde listeler:,

 • Yatırımcılara koruma
 • Adil ve şeffaf pazarları teşvik etmek
 • Sistem riskinde bir azalma için çabalamak

CSA’daki operasyonlar, her biri ilgili bir bölgeyi veya ili temsil eden profesyonellerden oluşan bir komite tarafından denetlenir..

Diğer Haberlerde

FinTech’e hizmet etmenin ve düzenlemenin en iyi yolunu belirlemeye çalışan tek ülke Kanada değil. Hala genç bir sermaye yaratma aracı olsa da, hisse senedi kitle fonlaması, blok zincirine dayalı girişimlerde birkaç yıl öncesine sahiptir. Belki de, Kuzey Amerika kitle fonlamasının düzenlenmesine yönelik geçmişte atılan adımlara bakmak, DLT ve blockchain gibi yeni teknolojilerin nasıl ele alınacağına ışık tutacaktır..

Kuzey Amerika’da Hisse Senedi Kitle Fonlaması

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me