CertiK hakkında

SERTİK Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri profesörleri tarafından kurulan öncü bir blockchain siber güvenlik şirketidir. CertiK, akıllı sözleşmelere ve blok zinciri protokollerine tescilli Resmi Doğrulama teknolojisinin titizliğini uygulayarak, varlıkları 6 milyar dolardan fazla güvence altına aldı ve Binance, OKEx, Coinone gibi dünyanın en iyi blok zinciri şirketlerinin çoğu dahil 150’den fazla kurumsal müşteriye hizmet verdi PAXOS, Reserve, Universal Protocol, InfStones, vb. Geleneksel test yaklaşımlarından farklı olarak CertiK, blok zinciri protokollerinin, süper düğümlerin ve akıllı sözleşmelerin bilgisayar korsanlarına karşı dayanıklı ve hatasız olduğunu matematiksel olarak kanıtlamaya çalışır..

OKExChain ve CertiK Zinciri Arasında Sinerji ve Çapraz Zincir

CertiK Chain ve OKExChain birkaç tasarım konseptini ve geliştirme planını paylaşır

gelecekteki sinerjileri aydınlatabilir. CertiK Zinciri OKExChain’e değer katacak

Bu benzersiz perspektiflerde ittifak:

1. OKExChain’i CVM ile Güçlendirme

OKExChain’e benzer şekilde, CertiK Chain, tescilli CertiK Virtual Machine (CVM) ve Derin deniz Programlama dili.

CertiK VM (CVM), CertiK Chain için geliştirilmiş akıllı sözleşme platformudur. Sürüm 1.0 için, güvenlikle ilgili uzantılar eklerken tam EVM uyumluluğu sağlamayı amaçlamaktadır. Gelecek sürümler, WASM ve genel yerel kod desteği sağlayacaktır. CVM, OKExChain tarafından kolayca kullanılabilen bir Cosmos bekçisi olarak gönderilir..

CVM, Solidity gibi eski dilleri desteklese de, bu tür diller resmi doğrulama için en uygun desteği sunmaz. Bu nedenle, CertiK DeepSEA dilini CVM aracılığıyla OKExChain’e de hedefleyeceğiz..

2. OKExChain’i DeepSEA ile Güçlendirme

Dağıtılmış finansal uygulamalar özellikle güvenlik talep etmektedir, çünkü büyük parasal değerler söz konusudur ve birden çok farklı taraf tarafından yazılan sözleşmeler arasındaki ince etkileşimlerde hatalar ortaya çıkabilir. Şu anda, mevcut Resmi Doğrulama çözümlerinin çoğu, özellikleri Tek bir sözleşmenin tek başına yapılması (örneğin, bir sözleşmenin her yöntemine ön ve son koşullarla açıklama ekleyerek) Bu tür bir doğrulama süreci, geleneksel yazılım geliştirme ortamları gibi gerçek zamanlı izin kontrolü ve / veya tespit geri bildirimi olmaksızın zincir dışı bir süreçtir. Ayrıca, doğrulama araçları genellikle hatalara sahip olabilecek güvenilir kod içerir. Bu, veri, varlık ve değerin sorunsuz dolaşımıyla sınırsız bir halka açık zincir ekosistemi oluşturmayı amaçlayan OKExChain için umut verici bir güvenlik seviyesi değildir..

DeepSEA programlama dili, Coq etkileşimli prova asistanları herhangi bir boşluk olmadan sözleşmenin doğruluğunu onaylamak için. DeepSEA sistemi, yeni bir programlama dili, doğrulanmış bir derleyici ve sözleşme kodunu Coq prova yardımcısına yüklenebilen resmi bir modele çevirmek için bir mekanizmadan oluşur..

Programlama dili bölümü, sözleşmelerin yazılması için uygun küçük bir zorunlu dildir. Başlangıçta doğrulanmış sistemler üzerine yapılan araştırmalardan esinlenmiştir ve aşağıda ayrıntıları verilen CertiKOS işletim sisteminin geliştirilmesinden öğrenilen bazı dersleri içerir:

 • İlk olarak, tıpkı akıllı sözleşmelerin yaptığı gibi, harici yöntemlerin bir arabirimi arasında durumu kapsülleyen nesneler etrafında yapılandırılmıştır..
 • İkincisi, dil, ispat asistanlarında akıl yürütmesi kolay olan saf işlevlere çevrilebilecek şekilde tasarlanmıştır..
 • Son olarak, karmaşık sistemleri bağımsız olarak doğruluğu kanıtlanabilen birden çok katmana ayırmak için patentli Sertifikalı Soyutlama Katmanları metodolojisini kullanır..

CertiK, DeepSEA dilini bayt koduna çeviren doğrulanmış bir derleyici geliştiriyor. Derleyicinin kendisinin Coq’da doğrulanması, sözleşmelerin güvenlik özelliklerini ihlal edebilecek herhangi bir hataya sahip olmamasını sağlar. Başka bir deyişle, programın güvenliğini kaynak kodu düzeyinde kanıtlayabilir ve sanki doğrudan bayt kodu dilinin resmi bir belirtimini kullanarak muhakeme yapıyormuş gibi aynı derecede katı garantiler alabilir, ancak ispat çok daha fazla kolaylık sağlar. veri gösterimi veya kontrol akışı sorunları. Derleyicinin doğrulanmış olması, aynı zamanda tüm derlenen programların belirli çalışma zamanı güvenlik özelliklerini kanıtlanabilir şekilde karşıladığı anlamına gelir: tür güvenlidirler, tamsayı taşmaları yoktur, vb..

DeepSEA sistemi modülerdir, böylece DeepSEA dili birkaç farklı hedef mimaride derlenebilir ve doğrulanmış derleyici arka ucu birkaç farklı giriş dili için yeniden kullanılabilir. Özellikle, gelecekte arka ucu etki alanına özgü diller için yeniden kullanabiliriz, ör. aynı doğruluk garantileri ile finansal sözleşmeler yazmaya özel.

DeepSEA derleyicisi ayrıca sözleşmeyi, gelişmiş doğruluk özelliklerini doğrulamak için bir prova yardımcısına yüklenebilen bir kitaplığa çevirir. Tam özellikli bir etkileşimli ispat asistanı kullanmamız, aracın kendisi tarafından empoze edilen herhangi bir sınırlama olmaksızın keyfi olarak karmaşık teorem ifadelerini ve modellerini tanımlamanın mümkün olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir finansal uygulamayı doğrularken, oyun teorik tanımlarını yazmak (standart bir matematik ders kitabında görünecekleri şekilde) ve amaçlanan protokolün gerçekten baskın bir strateji olduğunu kanıtlamak mümkündür..

İspat asistanlarının gücünün özellikle yararlı olduğu bir başka örnek de zincirler arası uygulamalar, ayrı zincirlerde yaşayan ve eşzamansız olarak iletişim kuran birkaç sözleşmeyi içerir. Bu, DeepSEA’nın OKExChain ekosistemini güçlendirmesinin bir başka harika yoludur. Bu ayarda, DeepSEA aracı her bir sözleşmenin doğrulanmış bir modelini otomatik olarak üretebilir ve programcı daha sonra sözleşmelerin birbirleriyle nasıl iletişim kurabileceğini, gecikme hakkında hangi varsayımların yapıldığını vb. Tanımlamak için prova asistanını kullanabilir. DeepSEA birden fazla zincirde çalışacak şekilde derlenebilir (örneğin, CertiK Chain, OKExChain, Ethereum) ayrıca bir dizi standart köprü sözleşmesi yazmamıza ve hepsini tek bir DeepSEA geliştirmesinde onaylamamıza izin vererek, bunlar arasında iletişim için sağlam bir temel sağlar. zincirler.

DeepSEA araştırma makalesi OOPSLA’19 sempozyumunda yayınlandı (Daha fazla bilgi edin).

Derin deniz Dil Raporu v0.9 ve DeepSEA Compiler önizleme sürümü ayrıca

halka açık. Daha fazla ayrıntı ve örnek için lütfen daha fazlasına bakın

kapsamlı giriş İşte.

3. OKExChain için Explorer

CertiK Chain Explorer, zincir kullanıcıları tarafından işlemlerini takip etmek ve tüm blockchain platformu bilgilerini keşfetmek için büyük ölçüde güvendikleri CertiK Chain için bir web arayüzdür. BTC, ETH, BCH gibi geleneksel blok zincirlerinde, blok kaşifleri yalnızca kendi belirlenmiş zincirleri için çalışır. Örneğin, bir kullanıcı BTC bilgileri için asla bir ETH blok zinciri gezgini kullanamaz..

OKExChain ekibi ve CertiK ekibi, varlıkların, verilerin ve değerin daha fazla şeffaflığı ve verimli dolaşımı için sınırsız bir blok zinciri ekosistemi yaratma ortak vizyonuyla, zincir ön uçlarının ve daha sonra dapp’lerin yüksek düzeyde entegrasyonunu tasarlıyor. CertiK ekibi şu anda CertiK Explorer aracılığıyla OKExChain için karşılıklı destek geliştiriyor ve OKExChain’i güvenliği geliştirilmiş bir veri kaynağı olarak güvenilir çapraz kontrol ve veri doğrulama özellikleriyle güçlendiriyor. Birden fazla kaşif seçeneğiyle donatılmış OKExChain, gelecekteki zincir kullanıcılarına zincir içi etkinlikler için daha esnek erişim ve kullanılabilirlik sağlayacak..

4. OKExChain için DeepWallet

Kullanımı kolay, merkezi olmayan web tabanlı bir cüzdan olan DeepWallet, iyi bilinen kozmos tabanlı blok zinciri ile bağlantı kuran çoklu varlıklara izin verir.

DeepWallet, kullanıcıya aşağıdaki özellikleri desteklemeyi amaçlamaktadır:

 • ortaklık kozmos tabanlı protokoller arasında kolay çoklu varlık yönetimi
 • geçmiş işlem izleyici
 • varlıkları daha kolay göndermek ve almak
 • cüzdanda stake etme, kullanıcıların desteklenen bahis kanıtı (POS) tokenleri üzerinden ödül kazanmalarına olanak tanır
 • sağlamlık & DeepSEA tarayıcı tabanlı derleyici, akıllı sözleşmeler dağıtımı ve sözleşme etkileşimi

5. OKExChain için NoOps

NoOps, kurumsal düzeyde altyapı ile blok zinciri düğümlerine hizmet veren ve bunları çalıştıran, CertiK tarafından tasarlanan bir Hizmet Olarak Altyapı platformudur. NoOps kullanan blockchain katılımcıları, yüksek genel giderlerden tasarruf edebilir ve böylece iş beklentilerine daha fazla odaklanabilir. NoOps, yaygın olarak bilinen blockchain protokollerinin altyapı kurulumu ve yapılandırmasının bir listesini devreye alıyor, böylece karşılık gelen ekosistemleri tanıtmak için.

NoOps platformu OKExChain ile entegrasyonu ekleyecek ve böylece kullanıcılar şunları yapabilir:

 1. OKExChain staking’e katılırlarsa kendi doğrulayıcı düğümlerini barındırırlar;
 2. CertiK tarafından barındırılan paylaşılan düğümler aracılığıyla içgörüler almak için OKExChain’in verilerini sorgulayın.
 3. NoOps, DEX onchain verilerinin OKExChain için önemini anlıyor ve blockchain ve akıllı sözleşmelerin izleme sistemi konusundaki derin bilgi ve uzmanlığı sayesinde, ekip NoOps platformunun OKExChain verilerine yüksek erişilebilir, güvenli ve istikrarlı erişim sağlayacağına inanıyor..

Öne çıkan özellikler:

 • Kullanıcı ihtiyaçlarına uyacak altyapı

Ölçeklenebilir altyapı yığınları, endüstri standartlarından ödün vermeden gereksinimlerinize göre oluşturulur. Yığınlar, nerede olurlarsa olsunlar kullanıcılara ve kullanıcıların müşterilerine en iyi şekilde hizmet vermek için önde gelen bulut sağlayıcıları ve yerel veri merkezleri aracılığıyla dağıtılır ve barındırılır..

 • Kötü oyuncuları dışarıda tutmak için güvenlik

Bileşenler, potansiyel tehlikeye atan saldırıları önlemek için fiziksel ve mantıksal olarak enklavlar ve izolasyonlarla tasarlanmıştır. NoOps, kendi sorumlusu olarak hareket ettikleri için varlıklarının kesinlikle güvenli olduğundan emin olmak için kullanıcıların altyapısının koruyucusu olarak hizmet eder..

 • Performans verilerini sağlamak için izleme

Her düğüm kümesi, ölçümleri toplamak ve olayları 1 saniyeye kadar ayrıntı düzeyinde günlüğe kaydetmek için bağımsız bir izleme örneğiyle birlikte gelir. Gerçek zamanlı analiz ve raporlar, operasyonel görünürlük ve içgörüler sağlamak için fikir birliği ve makine seviyelerine göre sunulur.

 • Düğümlerinizi tamamlayacak pazar yeri

NoOps sanal pazarı, sürekli güncellemeler ve yeni yayımlanan protokoller için destek ile kullanıcıların seçebileceği geniş bir yelpazeye sahip önde gelen blok zinciri protokollerini listeler. Zahmetsiz genişletilebilirliği sağlamak için eklentiler ve testnet yapılandırmaları da mevcuttur.

Teknik özellikler:

 • Hacklenemez İşletim Sistemi

NoOps, daha sıkı güvenlik önlemlerini karşılamak için siber saldırılara karşı kalkan oluşturan dünyanın ilk tam olarak doğrulanmış, çok çekirdekli işletim sistemi CertiKOS’u gururla destekliyor. Düğümler için güçlendirilmiş bir işletim sistemi, daha az güvenlik açığı ve operasyonlar için ayrılmış daha fazla kaynak anlamına gelir.

 • Katmanlı Koruma

Tasarımdan uygulamaya, ağ izolasyonları ve segmentasyonları dikkatlice değerlendirilir ve güvenlik öncelikli bir zihniyetle seçilir. Bilgisayar korsanlarının ilk etapta erişim elde etmesini önlemek için güvenlik duvarları, DDoS koruması ve trafik kontrolü gibi sistemler zaten mevcuttur..

 • Otomatik Prosedürler

İnsan müdahalesi ihtiyacını sınırlandırmak için, kullanıcıların hassas işlemlerini sürdürmek için dağıtımları ve işlemleri tamamen otomatik hale getirdik. Erişim, açık bir şekilde beyaz listeye alınır ve olaylar, akıllı tehdit algılama ve daha ileri denetimler için günlüğe kaydedilir ve kaydedilir..

 • Uzman Ekip

Platformumuz CertiK tarafından desteklenmektedir ve çeşitli uzmanlıklara sahip deneyimli mühendislerden oluşan bir kadroya sahiptir. NoOps, kullanıcıların kullanımına sunmadan önce yüksek güvenlik ve kalite standartlarını karşılamasını sağlayan sıkı bir QA sürecinden geçmiştir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me