Rob Viglione, Takım Lideri ve Kurucu Ortağıdır Horizen, Öncü yan zincir çözümleri aracılığıyla uygulama açısından zengin ve kapsayıcı bir ekosistem sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri platformu. Resmi olarak eğitimli bir fizikçi, matematikçi ve askeri subay olan Rob’un uydu radarı, uzay fırlatma araçları ve savaş destek istihbaratı üzerinde çalışma deneyimi, blockchain teknolojisinin küresel toplumların yörüngesini nasıl değiştirebileceği konusundaki anlayışının çoğunu bilgilendirdi..

İlk günlerden beri blockchain’in içindesiniz. Teknolojiyle başlangıçta nasıl tanıştınız??

Slashdot, 2011’de Bitcoin’in dolar paritesini vurgulayan ve ilgimi çeken bir makale yayınladı. Küresel finans sistemindeki dengesizliklerle giderek daha fazla ilgilenen biri olarak Bitcoin, dijital çağ için serbest piyasa parası yaratmada mükemmel bir deney gibi görünüyordu..

Blockchain ve kripto para birimine katkıda bulunmak istediğinizi ilk ne zaman anladınız??

İlk günlerde Bitcoin’e aşık olan diğerleri gibi, dalmaya ve paramı ideolojik ağzımın olduğu yere koymaya başladığımda, yardım edemedim ama finansal devrimin aktif bir parçası olmak istedim. Kenarda pasif bir şekilde izlemek çok heyecan vericiydi! O zamanlar aklıma gelen ilk şey, Bitcoin için fizik veya matematik dersi vermekti, ama tuhaf bir şekilde bunun için pek bir pazar yoktu! Orada görev yaptığım sırada Afganistan’da eğitim buluşmalarına ev sahipliği yaparak aktif olarak dahil oldum. Bu erken deneyim, kripto paranın refah üzerinde en yüksek marjinal etkiye sahip olabileceği yerlerdeki görüşlerimi şekillendirdi, özellikle dünyanın daha az istikrarlı ve politik olarak daha değişken bölgelerinde..

Bitshares, BlockPay, Zclassic, Seasteading ve Bitgate gibi birçok erken projede yer aldınız. Pazarda neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına dair öğrendiğiniz bazı temel dersler nelerdi??

Alınacak çok ders vardı! En büyüğü, esnekliğin ve kripto olan çılgın dalgalanma ile çalışabilecek güçlü bir ekip oluşturmanın değeridir. Bu endüstri, projeleri temel görevlerden kolayca uzaklaştırabilen ve sağlam temeller atabilen aşırı dalgalanma ve çok sık görülen aşırı yutturmaca döngülerinden geçiyor. Buradaki zorluk, periyodik çılgınlıklardaki gürültü baskısından gelen yetersiz ancak değerli sinyalleri birleştirirken uzun vadeye odaklanmayı sürdürmek, ancak esas olarak gerçek değeri sunacak kadar uzun süre hayatta kalmaktır.!

Horizen’ı başlatmak için ilham kaynağınız neydi?

Doktora tezimi tamamlarken Horizen’i bir hobi projesi olarak kurdum, asla olduğu gibi patlaması amaçlanmadı. Bitcoin ekosistemine yapmak istediğimiz iki katkı vardı ve kendi deneyimizi başlatmak, işleri hızlı bir şekilde halletmek için en iyi yaklaşım gibi görünüyordu. İlk bölüm, sürdürülebilir ekonomiyi kriptoya getirmekti, ana fikir, merkezi olmayan bir ekosistemin başarısına katkıda bulunan birçok farklı türde paydaş olduğu ve sürdürülebilirliğin, herkesin marj üzerinden telafi edilmesi gerektiği anlamına gelmesidir. Diğer büyük fikir ve insanların esas olarak Horizen ile ilişkilendirdiği fikir, gizliliği ölçeklendirmektir. Şimdi, verilerin katlanarak artan bir değere sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve insanlar, tüm gizlilik ve karşılığında kendi verilerinin haklarından vazgeçmek için yanlışlıkla büyük teknoloji ile Faustian pazarlığına katıldıkları gerçeğine uyanıyorlar. platform kullanımı için. Görüşümüz ortada: Bunların birbirini dışlayan şeyler olduğunu düşünmek için bir neden yok ve insanların verilerini kontrol ettiği ve gizliliklerini koruduğu teknoloji ekosistemleri oluşturmak için multi trilyon dolarlık bir pazar var.

Bize Horizen’in ne olduğunu ve neden önemli olduğunu söyleyebilir misiniz??

Horizen, ölçeklenen kullanıcı ve uygulama gizliliğine odaklanan dünyanın en büyük birlikte çalışabilir blok zinciri ağıdır. Ekosistem, kullanıcıların verilerini kontrol etmeleri, tam gizliliği seçebilmeleri ve ağın tamamen merkezi olmayan altyapısına doğrudan katılabilmeleri açısından büyük teknoloji platformu iş modellerini bozacak şekilde ayarlanmıştır. Bu, verilerin gerçek ve katlanarak artan bir değere sahip olduğu ve gizliliğin dijital hayatımızın her düzeyinde kabul edilemez bir şekilde ihlal edildiği gerçeğine uyanmakta olan bir dünyada her zamankinden daha önemlidir..

Temmuz 2020’de, merkezi olmayan ve özelleştirilebilir bir yan zincir çözümü olan Zendoo’nun beta sürümü piyasaya sürüldü. Yan zincirin ne olduğuna aşina olmayan okuyucular için, onu teknik olmayan terimlerle tanımlayabilir misiniz??

Yan zincir, başka bir zincirle birlikte çalışabilen paralel bir blok zinciridir. Zendoo Horizen’in blok zinciri birlikte çalışabilirlik protokolüdür ve geliştiricilerin Horizen ağıyla birlikte çalışabilen kendi tamamen özelleştirilebilir blok zincirlerini başlatmalarına, ağın geniş altyapısı ile sağladığı ölçek ekonomilerini kazanmalarına olanak tanır ve kullanıcı ve uygulama için gelişmiş bir kriptografi araç seti ile birlikte gelir. gizlilik. Zendoo’yu özel yapan şey, blockchain endüstrisindeki ilk tamamen merkezi olmayan yan zincir protokolü olmasıdır..

Zendoo yan zinciri, şu anda piyasada bulunanlarla nasıl karşılaştırılır ve işletmelerin ve geliştiricilerin özel veya kamuya açık blokzincirler oluşturmasını nasıl sağlar?

Zendoo, blok zinciri endüstrisindeki ilk tamamen merkezi olmayan yan zincir protokolüdür; bu, güvenilir tarafların zincirler arasındaki işlemleri doğrulamasını gerektirmediği ve dolayısıyla ölçeklenen güvenliğe sahip olduğu anlamına gelir. Önceki yan zincir sistemlerinden bir diğer önemli fark, Zendoo’nun asimetrik bir protokol olmasıdır, çünkü ana Horizen blok zincirinin herhangi bir yan zincir hakkında hiçbir şey bilmesine gerek yoktur, ancak yan zincirlerin ana blok zincirini yakından izlemesi gerekir. Bu şekilde, geliştiriciler, Horizen ana zincirinde herhangi bir değişiklik gerektirmeden blok zincirlerini özelleştirme konusunda tam özgürlüğe sahip olurlar, bu da büyümede sınırlayıcı bir izin darboğazı haline gelir..

Bize ZEN’den ve sahiplerine ne gibi faydalar sağladığından bahseder misiniz??

ZEN Horizen ağı için hem işlem para birimi hem de hizmet parasıdır. Madeni para yönü tıpkı Bitcoin gibi, serbest bırakılacak sınırlı bir arz olması, emisyonun elde edilmesi için işin yapılması gereken yerde tamamen merkezden uzaklaştırılması ve Zendoo ile ZEN, uygulama platformu. Burada, ZEN sahiplerinin Ethereum’a benzer bir hizmet talebi ile Bitcoin’in arz sınırlamalarını almaları konusunda benzersiz bir değer önerisi var..

Horizen hakkında paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı?? 

Ekosistemlerin müşteriler üzerinde topluluk gerektirdiği konusunda teknolojide artan bir farkındalık var ve biz de ilk günden beri kullanıcılarımızı tam olarak böyle düşünüyoruz. Horizen, misyonunu yerine getirmek ve kesintiye uğratılması gereken trilyon dolarlık bir endüstriyi alt üst etmek için blok zinciri teknolojisini kullanan bir topluluk başlangıcıdır. Topluluk kavramımız, şimdiye kadar patlayan böylesine güçlü, uyumlu ve pozitif bir topluluğun temellerini atmış olan saygı, kapsayıcılık ve şeffaflık gibi temel soyut varlıklarla başlar..

Harika röportaj için teşekkürler, daha fazlasını öğrenmek isteyen okuyucular ziyaret etmelidir Horizen.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me