1. Stop Nedir – Emir?

Stop emri, kullanıcıların tetik fiyatı ve emir fiyatını önceden tanımlayabilecekleri bir tür algoritma ticaret stratejisidir ve piyasa fiyatı önceden tanımlanmış tetik fiyatına ulaştığında emir önceden belirlenmiş sipariş fiyatı ile otomatik olarak verilecektir. Bu strateji sayesinde, Kullanıcılar momentum ticareti yapabilir veya kaybı durdurarak ticaretten çıkabilir. Önceden tanımlanan yön ve miktara göre, stop emirleri şartlı emirlere ve OCO emirlerine bölünebilir. Bir OCO emri, bir yönün (SL veya TP) marjını veya konumunu önceden dondurur ve biri tetiklendiğinde diğeri geçersiz olur.

2. Dönem Açıklaması

1. Tetikleme fiyatı: Emri tetikleyecek önceden tanımlanmış koşul. Piyasa fiyatı tetikleyici fiyata ulaştığında bir stop emri tetiklenecektir..

2. Emir fiyatı: Emir tetiklendiğinde emrin verileceği fiyattır. Kullanıcılar ayrıca piyasa fiyatından sipariş vermeyi seçebilir, böylece emir en iyi cari fiyattan verilebilir ve hemen doldurulabilir – aşırı piyasalarda tetiklendikten hemen sonra doldurulmayabilir.

3. TP tetikleme fiyatı & SL tetikleme fiyatı (OCO): Satış sırasında TP tetikleme fiyatı son fiyattan yüksekken, SL tetikleme fiyatı son fiyattan düşüktür; Satın alırken, TP tetikleme fiyatı son fiyattan düşükken, SL tetikleme fiyatı son fiyattan daha yüksek.

3.Nasıl kar elde edebilirim & kaybı durdurmak?

1. Örnek olay incelemesi

Durum 1 (Uzun pozisyonu koşullu sırayla kapatın) :

Kullanıcı A, ortalama açılış fiyatı 9.000 $ olan uzun bir BTC sözleşmesine sahip ve piyasa fiyatı 8.000 $ ‘a düştüğünde kaybı durdurmak için uzun bir pozisyon kapatmayı bekliyor. Daha sonra A kullanıcısı aşağıdaki parametrelere göre koşullu bir sipariş verebilir:

【Tetikleme fiyatı】 8.000 $

【Sipariş fiyatı】 7,950 $ (Satış yaparken, emrin hemen yerine getirilmesi için tetik fiyatından daha düşük bir fiyat önerilir; Piyasa fiyatı da iyi bir seçimdir).

Fiyat 8.000 $ ‘a düşerse, stop-loss tetiklenecek ve uzun bir pozisyon 7,950 $’ dan kapanacak. (Emir fiyatı piyasa fiyatı ile belirlenirse, pozisyon hemen piyasa fiyatından kapatılır).

A kullanıcısı kazançlarını kilitlemek için uzun bir pozisyonu kapatmak istiyorsa, pozisyon 9.000 $ ‘dan daha yüksek önceden tanımlanmış bir fiyatla kapatılmalıdır..

Durum 2 (Koşullu bir siparişle kısa bir pozisyonu kapatın)

B Kullanıcısı, ortalama açılış fiyatı 9.000 $ olan kısa bir BTC sözleşmesi tutuyor ve piyasa fiyatı 10.000 $ ‘a yükseldiğinde kaybı durdurmak için kısa bir pozisyon kapatmayı bekliyor. Daha sonra B kullanıcısı aşağıdaki parametrelere göre koşullu bir sipariş verebilir:

【Tetikleme fiyatı】 10.000 $

【Sipariş fiyatı】 10,050 $ buying Satın alırken, emrin hemen yerine getirilmesi için tetik fiyatından daha yüksek bir fiyat önerilir; Piyasa fiyatı da iyi bir seçimdir.)

Fiyat 10.000 $ ‘a çıkarsa, stop-loss tetiklenecek ve 10.050 $’ dan kısa bir pozisyon kapatılacaktır (Eğer emir fiyatı piyasa fiyatı ile belirlenirse, pozisyon hemen piyasa fiyatından kapatılacaktır).

B kullanıcısı kazançlarını kilitlemek için kısa bir pozisyon kapatmak istiyorsa, pozisyon 9.000 $ ‘dan daha düşük önceden tanımlanmış bir fiyatla kapatılmalıdır..

Durum 3 (Bir OCO emri ile uzun bir pozisyonu kapatın)

C Kullanıcısı, ortalama açılış fiyatı 9.000 $ olan uzun bir BTC sözleşmesine sahiptir. Piyasa fiyatı 10.000 $ ‘a çıktığında kar almayı ve piyasa fiyatı 8.000 $’ a düştüğünde kayıpları durdurmayı bekliyor. Ardından C kullanıcısı aşağıdaki parametrelere göre bir OCO siparişi verebilir:

【TP tetikleme fiyatı】 10.000 $

【TP sipariş fiyatı】 Piyasa fiyatını seçin (veya 9.950 gibi fiyatlar girin)

SL tetikleme fiyatı】 8.000 $

SL tetikleme fiyatı】 Piyasa fiyatını seçin (veya 7,950 gibi fiyatlar girin)

Fiyat 10.000 $ ‘a çıkarsa T / P tetiklenir ve kullanıcı anında piyasa fiyatından işlem yapabilir (Önceden belirlenmiş sipariş fiyatı 9.950 ise, ardından 9.950’de kapatın), bu arada S / L ayarları geçersiz olacaktır..

Durum 4 (Bir OCO emri ile kapatın)

Kullanıcı D, ortalama fiyatı 9.000 $ olan kısa bir BTC sözleşmesine sahiptir. Piyasa fiyatı 8.000 $ ‘a düştüğünde kar almayı ve piyasa fiyatı 10.000 $’ a yükseldiğinde kayıpları durdurmayı bekliyor. Daha sonra D kullanıcısı aşağıdaki parametrelere göre bir OCO siparişi verebilir:

【TP tetikleme fiyatı】 8.000 $

【TP sipariş fiyatı】 Piyasa fiyatını seçin (veya 8.050 gibi fiyatlar girin)

SL tetikleme fiyatı】 10.000 $

SL sipariş fiyatı】 Piyasa fiyatını seçin (veya 10.050 gibi fiyatlar girin)

Fiyat 8.000 $ ‘a düşerse T / P tetiklenir ve kullanıcı anında piyasa fiyatından işlem yapabilir (Önceden belirlenmiş sipariş fiyatı 8.050 ise, 8.050’de kapatırsa), bu arada S / L ayarları geçersiz olacaktır; Fiyat 10.000 $ ‘a yükselirse ve kullanıcı anında piyasa fiyatından işlem yapabilirse S / L tetiklenecektir (Önceden belirlenmiş sipariş fiyatı 10.050 ise, 10.050’den kapat), bu arada T / P ayarları geçersiz olacaktır..

Durum 5 (Koşullu sırayla uzun pozisyon açın) :

BTC sözleşmesinin mevcut piyasa fiyatı 11.500 dolar ve kullanıcı E, BTC sözleşme fiyatı 12.000 dolar seviyesinden geçerse piyasanın yükselişe geçeceğine inanıyor. Daha sonra E kullanıcısı aşağıdaki parametrelere göre bir koşullu sipariş verebilir:

【Tetikleme fiyatı】 12.000 $

【Sipariş fiyatı】 Piyasa fiyatını seçin (veya 12.050 $ gibi fiyatlar girin)

Fiyat 12.000 $ ‘a yükselirse, uzun bir emir tetiklenir ve piyasa fiyatından (veya 12.050 $) verilir..

OCO emirleri çift taraflı olarak uzun pozisyon açmak için de verilebilir. Daha yüksek fiyatta yükseliş hareketi tetiklenirken, daha düşük fiyatta ters emir tetiklenir..

Durum 6 (Koşullu siparişle kısa pozisyon açın) :

BTC sözleşmesinin mevcut piyasa fiyatı 6.500 dolar ve kullanıcı F, BTC sözleşme fiyatı 6.000 dolar seviyesini aşarsa piyasanın düşüşe geçeceğine inanıyor. Daha sonra F kullanıcısı aşağıdaki parametrelere göre koşullu bir sıra verebilir:

【Tetikleme fiyatı】 6.000 $

【Sipariş fiyatı】 Piyasa fiyatını seçin (veya 5,950 $ gibi fiyatlar girin)

Fiyat 6.000 $ ‘a düşerse, kısa bir emir tetiklenecek ve piyasa fiyatından (veya 5.950 $) verilecektir..

OCO emirleri çift taraflı olarak kısa pozisyon açmak için de verilebilir. Daha düşük fiyattan düşüş hareketi tetiklenirken, daha yüksek fiyattan ters emir tetiklenecektir..

Durdurma emri ayarları ve tetikleme kuralları

Not:

3. Emir doldurulursa mevcut pozisyonunuz kapatılır veya yeni bir pozisyon açılır. Emir yerine getirilemezse, pozisyonunuz ve marjınız hala mevcut olacaktır..

4. Tetikleme koşulu karşılandığında emir etkinleştirildiğinde, önceden tanımlanan emir fiyatı fiyat limitini aşarsa, sistem etkinleştirme anında en yüksek veya en düşük piyasa fiyatına sahip emri verir.

5. Farklı sözleşmeler için tek stop-piyasa emri sipariş miktarında farklı kısıtlamalar olacaktır (kısıtlamalar piyasa değişikliklerine göre ayarlanacaktır)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me