Bir süredir kripto para piyasasında bulunduysanız, Bitcoin mempool’u duymuş olabilirsiniz. Bu, ağın nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak açıkça Bitcoin’in (BTC) önemli bir parçasıdır..

Bu kılavuzda, Bitcoin mempool hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Sadece bu değil, onu nasıl analiz edeceğiniz, nerede arayacağınız ve daha birçok şey hakkında veriler elde edeceksiniz. Bir kripto para birimi analistiyseniz veya sadece bir meraklıysanız, bu sizin için önemli bir araç olacaktır..

Bitcoin Mempool nedir?

Hepimizin sorduğu temel soru bu: “Bitcoin mempool nedir?”. Cevap bir ve çok basit: Bitcoin mempool, Bitcoin ağında onaylanmayı bekleyen tüm işlemlerin bilgilerini gösterir..

Bu işlemler beklemede ve bir sonraki Bitcoin bloğuna mümkün olan en kısa sürede dahil edilmelidir. Bitcoin mempool boyutu ne kadar büyükse, henüz onaylanmamış işlem sayısı o kadar fazla olur.

Bitcoin mempool, çok çeşitli ölçümlerle analiz edilebilir. En önemlileri şunlardır:

  • Onaylanmamış İşlem Sayısı (bu Mempool Bitcoin’in kullandığı işlemdir)
  • Bekleyen İşlem Ücreti (madencilere verilecek ücretler)
  • Mempool Boyutu (bitcoin mempool biriktirme listesi ne kadar büyüktür)

Bitcoin mempool hakkındaki bu bilgi kesinlikle çok geniştir ve çok yardımcı olabilir. Belirli zamanlarda ağın tıkanıklığını anlayabiliriz. Bu daha sonra Bitcoin’de ve ağında yer alan diğer faktörlerle ilişkilendirilebilir. Bitcoin mempool grafiğini aşağıda görebilirsiniz.

Bitcoin mempool Tablosu

Bitcoin kullanarak bir işlem gönderdiğimizde, madenciler tarafından işlenmesi gerekiyor. Madenciler, BTC işlemlerini onaylamaktan sorumlu olan kullanıcılardır. Madenciler, özel donanım aygıtlarını kullanarak işlemleri işleyebilir ve bunları bir bloğa ekleyebilir.

Her Bitcoin bloğu her 10 dakikada bir işlenir ve 1 MB boyutuna sahiptir. Bu, ortalama olarak blok başına 500’den fazla işlemin işlenmesine izin verir. Saniyede BTC işlem limiti şu anda 2 ile 7 arasındadır. Bu, blokların 4.200 işlemi destekleyebileceği anlamına gelir..

Madenciler bu işlemleri işledikleri için ödüllendirilirler. Madencilerin ödüllendirilmesinin iki yolu vardır:

  • İşlem ücretleri
  • Ödülleri engelle

Şu anda, madenciler tarafından alınan ödüllerin çoğu blok ödüllerinden geliyor. İşlem ücretleri, madencilerin onları önemli bir gelir kaynağı olarak görmeleri için hala çok düşük. Her blok madencileri 6,25 BTC ile ödüllendirecek. Madenciler, blok ödülleri olmadan faaliyet gösteremezlerdi. Bunun yerine, Ethereum (ETH) madencileri bazen işlemlerden blok ödüllerinden daha fazla para alırlar..

Sonraki bölümlerde, Bitcoin mempool’un nasıl çalıştığı hakkında sizinle bilgi paylaşacağız. Dahası, işlemlere nasıl öncelik vereceğinizi ve Bitcoin mempool’u canlı olarak nerede kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz..

Bitcoin Mempool nasıl çalışır??

Bitcoin mempool’u çok basit bir şekilde çalışır. Bize sadece Bitcoin ağında hala beklemede olan işlemlerin sayısını bildirir. Beklemede, madenciler tarafından hala onaylanmayı bekledikleri anlamına gelir.

Madenciler, elbette, bazı işlemleri diğerlerine göre önceliklendirecekler. Ama öncelik vermeleri gereken işlemlere nasıl karar verebilirler? Bu, işlem başına ücrete bağlı olacaktır. Bu, aşağıdaki grafikte bekleyen işlem ücretlerinde görülebilir..

Bitcoin Mempool Ücretleri

Bu resim, BTC ağında hala bekleyen ücretleri göstermektedir. Madenciler işlemlere öncelik vermeye karar verirlerse, kesinlikle bunu en yüksek ücrete sahip olanlarla yapacaklardır. Bu, grafiklerde kırmızı renk ile temsil edilmektedir..

İşlemlerin çoğu bayt başına 0 ila 10 satoshi (mavi renk) arasında bir transfer ücreti öderken, işlemlerin sadece küçük bir kısmı bayt başına 140 satoshiden fazla öder. Bununla birlikte, ikinci grafikte, madencilere verilen işlem ücretlerinin çoğunun en az sayıda işlemden geldiğini görüyoruz..

Genel olarak, Bitcoin işlemleri 250 bayt büyüklüğündedir. Bu, cari fiyatlarla bayt başına en az 140 satoshi ödeyenlerin transfer başına 6.78 dolardan fazla ödediği anlamına geliyor. Bu, 35.000 Satoshis’e (0.00035 BTC) eşittir. Bu, diğer kripto işlemlerine kıyasla büyük bir fiyat gibi görünse de, Bitcoin dünyadaki en güvenli blockchain ağıdır..

Bu transferler, muhtemelen binlerce dolar gönderen büyük kullanıcılarla ilgilidir. Bitcoin izinsiz, merkezi olmayan ve güvenlidir. Bu nedenle kullanıcılar, fonlarının işlem görmesi için daha büyük miktarlarda para ödemeye hazırdır. Geleneksel finansal çözümleri kullanmak, kullanıcılara Bitcoin ile aynı faydaları sağlamaz. İşlem ne kadar büyük olursa olsun, ücretlerin gönderen tarafından seçileceğini de belirtmekte fayda var. Tabii ki, büyük işlemlere öncelik vermek kesinlikle önemlidir. Bu, büyük miktarlarda BTC gönderiyorsanız, daha yüksek ücretler ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, paranın alıcının cüzdanına mümkün olan en kısa sürede ulaşmasını sağlayacaktır..

Madenciler kesinlikle kendilerine en yüksek miktarda ücret sağlayan transferlere öncelik verecekler. Böylelikle önce kırmızı işlemler itilecek ve mavi ve yeşil işlemler daha uzun süre beklemek zorunda kalacaktır..

Bitcoin Mempool nerede?

Bitcoin mempool, henüz işlenmemiş işlemleri saklar. Bu, Bitcoin ağının analistleri ve kullanıcıları tarafından değerli bilgilerin kullanılmasına izin verir. Mempool’da gösterilen tüm işlemler henüz bir bloğa dahil edilmemiştir.

Bitcoin ağının düğümleri işlemlerin geçerliliğini kontrol edecek. Bu transferler tarafından sağlanan tüm veriler doğruysa, mempool’a eklenecektir..

Evrensel bir havuz olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun anlamı ne? Bu, her düğümün farklı zamanlarda işlem alacağı anlamına gelir. Bu yüzden en yüksek ücrete sahip olanları işleyecekler..

Kullanıcılar, Bitcoin mempool’a, kendisi hakkında bilgi sağlayan farklı siteler aracılığıyla erişebilirler.. Blockchain.com Mempool hakkında çok ilginç veriler paylaşıyor. Bununla ilgili birkaç metriği kontrol edebilirsiniz. Buna Mempool işlem sayısı, mempool boyutu büyümesi, mempool boyutu (bayt cinsinden) ve diğerleri dahildir.

Mempool hakkında değerli bilgiler sağlayacak bir başka web sitesi de jochen-hoenicke.de. Bu site çok basit ama aynı zamanda kendisi hakkında paylaşılması gereken tüm bilgileri de içeriyor. Bitcoin mempool’unu analiz etmek için gereken tüm verileri bulacaksınız..

Bu site aynı zamanda canlı olarak Bitcoin mempool’unu sizinle paylaşacak. Tüm veriler burada paylaşılacak ve gösterilecektir. Ayrıca verileri göreceğiniz süreyi de seçebilirsiniz. Bitcoin mempool’u canlı hale getirmenin ek bir yolu da kendi düğümünüzü çalıştırmaktır. Sonraki bölümlerde bununla ilgili daha fazla bilgi paylaşacağız.

Mempool Önceliği nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, her Bitcoin bloğu sınırlı miktarda transfer işleyebilir. Transfer sayısı bir bloğun üstesinden gelebileceği işlem sayısını aştığında, bitcoin mempool birikimi büyür..

Bitcoin mempool birikimi büyüdüğünde, madenciler en yüksek ücretli transferlere öncelik vermeye başlar. Ücret ne kadar yüksek olursa, transferiniz o kadar hızlı işlenir. Ödediğiniz ücret ne kadar düşükse, transferin işlenmesi o kadar uzun sürer.

Öncelik, daha yüksek ücret ödeyen kullanıcılar olacak. 2017’de, BTC işlemi başına ücretler 50 doları aştı. O zamanlar, Bitcoin ağındaki transferler o kadar fazlaydı ki, sadece en yüksek ücreti olanlar işleniyordu.

Bitcoin İşlem Ücretleri

Yukarıda paylaştığımız grafik, bize bitcoin mempool biriktirme listesi hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Ücretler yükseldiğinde, madenciler tarafından önceliklendirmenin zor olduğunu düşünmeliyiz. Bu, bitcoin mempool’unda büyüyen bir birikim olduğu anlamına gelir..

Bu Bitcoin mempool grafiğinde, ağda nasıl dört ana tıkanıklık dönemi olduğunu görüyoruz. İlk artışlar, 2017’de Bitcoin boğa piyasasının genişlemesini temsil ediyor. Üçüncü artış, 2019’un ortasında yaşanan yükseliş dönemiyle ilgili. Bitcoin mempool birikimindeki en son artış, şimdi son BTC fiyat performansıyla bağlantılı. Gördüğünüz gibi, Bitcoin ücretleri ile bitcoin mempool biriktirme listesi arasında da bir korelasyon var.

Bitcoin Mempool

Bitcoin mempool boyutu, piyasa yükselişe geçtiğinde büyüme eğilimindedir. Bitcoin ve kripto para birimleri yükseldiğinde, tüccarlar, yatırımcılar ve perakende kullanıcılar işlem yapar. Bunun yerine, piyasa bir ayı eğilimindeyken, BTC’ye ve işlem transferlerine daha az ilgi olur. Bu nedenle, bitcoin mempool boyutunun daha küçük olması bekleniyor.

BTC transferlerini gerçekleştirirken yapılacak en iyi şey, bitcoin mempool birikimini analiz etmektir. Bu, normalden daha yüksek ücretler ödememiz gerekip gerekmediğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Transferimiz için önceliğimizin ne olduğunu da düşünmemiz gerekiyor. Paranın bir sonraki blokta teslim edilmesini istiyorsak, daha büyük bir ücret ödemeliyiz.

İşlemin onaylanması için geçmesi gereken zamanı önemsemezsek, daha küçük bir ücret ödeyebiliriz. Olağan olan şey, madenciler tarafından önceliklendirilecek bir transfer için standart ücreti ödemektir. Bununla birlikte, Bitcoin mempool, ağdaki işlem birikimlerinin hangisi olduğunu anlamamız için çok yararlı olacaktır..

Bitcoin Mempool Nasıl Kontrol Edilir?

Bitcoin mempool’unu kontrol etmenin farklı yolları vardır. Sizinle daha önce paylaştığımız siteleri kolayca ziyaret edebilirsiniz: jochen-hoenicke.de ve Blockchain.com. Bunun yerine, mempool hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, düğümünüzü çalıştırabilir ve Bitcoin ağı hakkında güncel bilgiler alabilirsiniz..

Bitcoin düğümleri, işlemler hakkında bilgi aktaran Bitcoin ağının katılımcılarıdır. Tam Bitcoin düğümleri, Bitcoin ağını güvenli hale getirir ve işlemleri ve blokları doğrular. Kendi Bitcoin düğümünüzü çalıştırırsanız, Bitcoin mempool hakkında güncel bilgi alabilirsiniz..

Bir Bitcoin düğümüne sahip olmak, gerekli donanıma sahip olmayan kullanıcılar için o kadar kolay olmayabilir. Dahası, kullanıcılar bir Bitcoin düğümünü kullanabilmek için bazı teknik bilgilere de ihtiyaç duyarlar. Bitcoin mempool’unu kontrol etmek için bir Bitcoin düğümü kullanmak en iyi seçenek olacaktır. Başkalarına güvenmek yerine güvenilir bilgilere sahip olacaksınız.

Ancak kripto piyasası da kullanıcılara değerli bilgiler sağlıyor. Blockchain.com ve Jochen-Hoenicke birkaç yıldır faaliyet gösteriyor. Sağladıkları veriler genellikle çok doğrudur ve dünyanın her yerinden analistler tarafından kullanılır. Bu, Bitcoin mempool’unu kontrol etmek için zaman tüketimi ve kullanılabilirlik açısından en iyi bekleme olacak..

Bu iki sitenin bazı birikim raporlama verileri varken, bir Bitcoin düğümü kullanmak canlı olarak Bitcoin mempool’a erişmenize izin verir. Zaten bir düğüm çalıştırıyorsanız, bu bilgileri kendiniz kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Kripto para piyasasında, her şey güveni azaltmakla ilgili olma eğilimindedir. “Güvenme, doğrula.”

Bitcoin Mempool Sonuç

Bu kılavuz, Bitcoin mempool’un ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve daha fazlasını sizinle paylaşmayı amaçlamaktadır. Mempool önceliği olan Bitcoin mempool’un nerede olduğunu ve daha pek çok şeyi öğrendiniz..

Bitcoin mempool, size Bitcoin ağının mevcut durumu hakkında değerli bilgiler sağlayacaktır. Kullanıcı verilerini kullanım ve ücretlerle paylaşır. Veriler, çok sayıda transferin işlendiği dönemleri anlamak için diğer göstergelerle ekstrapole edilebilir. Dahası, BTC ücretleri hakkında veri alabilir ve transferlerinize nasıl öncelik vereceğinizi anlayabilirsiniz..

Artık Mempool’u nasıl kontrol edeceğinizi, ona nasıl erişeceğinizi ve çok çeşitli çizelgeleri nasıl görüntüleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me