Contents

Başlangıçtan beri Bitcoin Dolandırıcılığı: Crypto’nun En Büyük Hack’leri, Tarihsel Zaman Çizelgesi ve Kullanıcı Güvenliği Kılavuzu

Bitcoin, Ocak 2009’daki başlangıcından bu yana geçen on yıldaki tüm ihtişamıyla, hala hileli dolandırıcılıklar ve kötü niyetli korsanlar gibi üstesinden gelinmesi gereken birçok kırmızı bayrak ve kara deliğin yanı sıra akıllı gözetim çözümlerine sahiptir..

Bu bitcoin dolandırıcılığı kılavuzu, kolay çıkarma ve tüketim için üç ana bölüm halinde formüle edilmiştir:

 1. dolandırıcıların, bilgisayar korsanlarının ve kötü oyuncuların bitcoin çalmasının en popüler yolları (farkındalık)
 2. tüm kripto dolandırıcılıklarının ve bitcoin saldırılarının tarihsel zaman çizelgesi (bilgi)
 3. kripto varlıklarınızı korumanın en iyi yolları ve bitcoin dolandırıcılığından nasıl kaçınılacağı (eğitim)

Farkındalık yaratma, bilgi verme ve eğitimi yaymaya yönelik bu becerikli referans noktaları, tüm Bitcoin yatırımcılarına, tüccarlarına ve nihayetinde kripto para varlıklarınızı sektördeki şarlatanlar ve kötü niyetli kişilerden nasıl doğru bir şekilde koruyacağını ve güvenli bir şekilde nasıl koruyacağını öğrenmek isteyen kullanıcılara fayda sağlayacaktır..

Gerçek şu ki, bu kripto merkezli siber suçlular, mütevazı kullanıcıları alçakça yatırım fırsatlarına, sahte takaslara ve cüzdan sağlayıcılarına ve aşağıda özetlenen diğer birçok yönteme çekmek için çok yetenekli taktikler ve promosyon hileleri kullanarak milyarlarca dolar değerinde bitcoin dolandırdılar..

Aşağıdaki gibi yaygın kripto para birimi dolandırıcılık stratejilerinin nasıl çalıştığını gözden geçireceğiz; kimlik avı kişisel verileri için şüpheli e-posta bağlantıları, kötü amaçlı yazılım ve tuş kaydediciler yükleyen tehlikeli indirmeler, ünlülerin kimliğine bürünen bilgisayar korsanları, tartışmalı değişim sahipleri ve operatörleri, ücretsiz kripto twitter eşantiyonları, fidye yazılımı gaspı şantaj talepleri, akıllı telefonda SIM değiştirme, bubi tuzaklı pompa ve dökümler, ICO çıkış dolandırıcılıkları, çok seviyeli ağ pazarlama piramidi planları, acımasız karaborsa fesatlığı, ücretsiz deneme iş fırsatları, sahte bulut madenciliği çiftlikleri, ücretsiz matris katlayıcıları ve garantili gelir çarpanları / yatırım karı teklifleri. Ne yazık ki, tüm bu bitcoin dolandırıcılık taktikleri mevcuttur ve 2019 ve sonrasında geçim kaynağınız için acil tehditler ve riskler olarak görülmeleri gerektiği için göz ardı edilmesi zordur..

Bitcoin dolandırıcılıkları bile Instagram, Youtube ve Facebook gibi popüler sosyal medya ağlarında dolmaya başlıyor ve hepsi de sahte iddialar sunarak ve insanların güveninden ve ihmalinden yararlanarak (artık bunu okuduktan sonra!).

Dolandırılmış bitcoin fonlarını kurtarmak veya kendinizi hatasız yapmak kolay değildir, bu nedenle kartal gözleri yaklaşımını benimsemeli ve tüm çevrimiçi yayın dalgalarında şahin benzeri eğilimleri yeterli durum tespiti ile uygulamalısınız..

Kolluk kuvvetleri, gelişmekte olan kripto para birimi sektörünün ve blok zinciri tabanlı merkezi olmayan finans çağının iplerini öğrenmede yetiştikçe, yeni akıllı gözetim seçenekleri su yüzüne çıkmaya devam edecek, ancak kısa vadede, işin püf noktalarını öğrenmek herkesin çıkarınadır. ticaret yapın ve bitcoin’inizi akıllıca saklayın.

Çoğu, bitcoin’in fiyatının ne olduğuna dair rollercoaster yolculuğuna odaklanmış olsa da, bitcoin’in geçmiş dolandırıcılık ve korsanlık geçmişini ihmal etmek, pek çok eve götürme dersleri ve herhangi bir kripto varlık kullanıcısı gerçekten sizin olmak isterse katlanacak öğrenme eğrileri olduğu için optimal değildir. kendi bankanız ‘ve dolandırıcılar tarafından kandırılmamak.

Gerçeği söylemek gerekirse, onlara bir ödeme gönderiyor veya onlarla iş yapıyor olsanız bile, özel anahtarınızın herhangi bir kişiye ifşa edilmesi gereken çok sınırlı sayıda neden veya durum vardır..

Artık yeni başlayanlar için nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair 10.000 fit kuşbakışı görüşünüz olduğuna göre, hemen başlayalım ve bitcoin geleceğini optimize etmek için gerekli tüm bitcoin dolandırıcılık yöntemlerini, geçmişini ve güvenlik ipuçlarını inceleyelim..

Bitcoin’inizi Kaybetmenin Milyon Yolu, İşte En İyi 15

2018'de En İyi 5 Cryptocurrency Hacks, Cryptocurrency Hacks, 2018'de Cryptocurrency Hacks, En İyi 5 Cryptocurrency, En İyi 5 Cryptocurrency Hacks

Bitcoin dolandırıcılarının kripto paranızı çalmaya çalıştıkları en iyi 15 yöntem listesinden önce, bazen her gün bitcoin ile ilgili yeni bir hack veya dolandırıcılık skandalı (ve bazı açılardan bu yanlış olmayan) geliyormuş gibi hissedilebileceğini biliyoruz. Ancak güvensiz, paranın vahşi batısı olmaktan çok uzak, genel olarak kripto para birimleri her geçen gün daha güvenli ve daha düzenli hale geliyor.

Ancak, halkın yalnızca Bitcoin’in ve kripto paraların faydalarının değil, aynı zamanda paranızı ona yatırmanın gerçek risklerinin de farkında olması hayati derecede önemlidir. Bu makale, dijital finansman dünyasındaki farklı dolandırıcılıkları, saldırıları ve dolandırıcılıkları vurgulamayı amaçlamaktadır. Bitcoin hackleri ve dolandırıcılık zaman çizelgesi, kripto para birimlerine yatırım yapan veya gelecekte hareketi düşünen herkes için sürekli güncellenen bir rehber görevi görecek. Sonunda, potansiyel güvenlik risklerini belirlemek, ihtiyaçlarınız için güvenli koruma önlemleri seçmek ve kişisel risk değerlendirmesi için gereken bilgiye sahip olmalı ve pazardaki en son tehlikelerden haberdar olmalısınız..

Blok Zincirlerine Karşı% 51 Saldırı

Hisse senedi açısından düşündüğünüzde% 51’lik bir saldırıyı anlamak en kolayıdır. Bir kişi veya şirket belirli bir hissenin% 51’ini satın alırsa, esasen bir şirketin yönetim kurulundaki kontrol kararlarını elinde tutarlar. Artık Blockchain o kadar güvenlidir ki, bir zincirin kendisine sızmak neredeyse imkansızdır. Ancak, bir kişi veya bir grup insan, bir zincir içinde “karma oranının” veya madencilik gücünün% 51’ini almak için gerekli araçları (birçok GPU) edinirse, esasen çoğunluk kaybedilene kadar ileriye giden zincir. Bilmeyenleriniz için, hash rate, her bağlantıdaki bilgileri işlemek ve doğrulamak için kullanılan bir Blockchain’in işlem gücüdür. Bilgiyi doğrulama ve işleme konusunda bu madencilik gücüne katkıda bulunmak size daha fazla madeni para kazandırır ve doğrudan hacklemeyi imkansız kılan şeylerin parkıdır – çünkü her bir bağlantı bilgiden sorumlu farklı kullanıcılara sahip olabilir ve çevresinde onaylanan bilgilere bağlıdır..

% 51 kontrole sahip bir kişi veya grup, aynı parayı iki kez harcayarak para çalmak için bağlantılardaki bilgileri yeniden yazabilir, bir dolarla bir şeker çubuğu alıp sonra aynı doları bir su satın almak için de kullanıp kullanmadığınızı düşünün. ödemeler ortadan kalkar, ancak faydaları korunur. Bitcoin, artık o kadar büyük olduğu için benzersizdir ve herhangi bir grubun üzerinde bu kadar kontrol sahibi olması mümkün değildir. Bu, daha küçük kripto para birimleri ile çok daha büyük bir risktir.

DNS ve Web Sitesi Yeniden Yönlendirme Hack’leri

Bu tür bir bilgisayar korsanlığı, daha karmaşık bir dolandırıcılıkla sonuçlanır. DNS saldırısı, bir web sitesinin sunucu bilgilerinin kontrolünü ele geçirir ve ardından kullanıcıyı neredeyse yinelenen web sitesine veya neredeyse yinelenen bir cüzdana yönlendirmesini sağlar. Bu noktada, bilgisayar korsanlarının görmesi için kişi giriş bilgilerini girerek istemeden kandırılırsınız veya doğrudan onlar için sahte cüzdana para gönderirsiniz. Belirli bir ICO veya değişim web sitesinin arkasındaki ekip ne olduğunu anladığında, bilgisayar korsanları çoktan çok miktarda para toplamış olabilir..

Sahte Borsalar

Sahte borsalara en kolay şekilde “bitcoin değişimi” gibi basit bir arama yoluyla ulaşılır. Arama sayfasındaki sonuçlardan biri, insanların diğer kullanıcılarla takas etmek amacıyla paralarını adrese yatırmaları umuduyla kurulmuş sahte bir takas web sitesi olabilir. Bu, paranızı görmediğinizde ve onlara erişemediğinizde hemen bir sorun fark ettiğiniz veya sahte web sitesinin yaratıcılarının daha sonraki bir tarihte fonla birlikte ortadan kaybolduğu bir tür çıkış dolandırıcılığı ile sonuçlanabilir..

Ponzi Şemaları

Ponzi şemaları veya piramit şemaları uzun zamandır etrafta dolaşıyor, kripto ona sadece etkilenebilir insanları kandırmak için temelde zengin hızlı bir plan olan yeni bir yüz verdi. Bazıları hemen yüksek getiri vaat ettikleri ve olacağından daha kolay görünmesini sağladıkları için açıktır, ancak diğerleri daha haindir, kendilerini daha meşru iş fırsatları olarak sunar veya sizi katılmaya değer olduklarına ikna etmek için etkileyicileri kullanırlar. insanları kandırmak için çok yeni bir yol olan bitcoin madenciliği dünyasına dalın. Kripto madenciliği hash oranı için bir web sitesine bitcoin ile ödeme yaparsınız, yalnızca madencilikten ziyade programın kendisine yeni insanları yönlendirerek para kazanırsınız. Tüm piramit şemaları gibi, sonunda çökerler. Bunlar da bir çıkış dolandırıcılığı ile sonuçlanabilir.

Sahte Kripto Projeleri ve ICO’lar

Sahte alışverişler gibi, sahte projeler insanları, asla büyümeyi amaçlamadıkları ve herhangi bir değeri korumayan bir madeni para veya jeton karşılığında nakit paralarını yatırmaya ikna etmek için yaratılmıştır. Özellikle ICO’lar, tamamen sahte hale gelen düz şirketler tarafından desteklenen oldukça düz projelerdir. Yaratıcılar yalnızca paranızı almak için oradadırlar ve sizi paranın meşruiyetine ikna etmeye çalışıyor olabilir veya olmayabilirler. Bu dolandırıcılıklar, saadet zinciri ile el ele de gidebilir.

Site Klonları ve Kimlik Avı Saldırıları

Bu listede bir sahtekarlık eğilimi var ve bir şeyi taklit etmenin bazen aynı sonuca ulaşmak için nasıl uyarlanabileceği. Bilgisayar korsanları, aslında gerçek olanın yerini alan bir web sitesi klonu oluşturabilir. Bu klon daha sonra sosyal medyadaki bir gruba yönlendirilir veya e-posta yoluyla zaten gerçek web sitesinin bir parçası olan kişilere gönderilir, dolayısıyla kimlik avı terimi. Bir bilgisayar korsanı için bir kişiyi paranıza erişim sağlayan kişisel bilgilerinden vazgeçmesi için kandırmanın başka bir yoludur.

Sahte Çatal Dolandırıcılığı

Blok zincirindeki sert çatallar çok azdır, çünkü genellikle bir madalyonun aniden iki farklı yola girmesine neden olan ve insanların BTC ve BTH veya ETH durumunda olduğu gibi taraf seçmelerine neden olan hataların ve / veya fikir farklılıklarının sonucudur. ve benzeri. Bu sert çatallar, dijital para biriminin yeni sürümünü talep etmek isteyen tüketicilerle kafa karışıklığına neden olabilir – ve hackerların avantaj sağladığı yer burasıdır. Kullanıcıların çatallı paralarını çevrimiçi olarak sahte talimatlarla geri alabileceklerini ve kullanıcıların bozuk paralarının boşaltılabilmesi için kötü amaçlı adreslere özel anahtarlar yüklemelerini gerektirdiğini iddia ediyorlar..

Kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılım yeni bir kavram değil, ancak kripto para birimlerinin bireysel hırsızlığını tehdit eden ve bu konuda daha karmaşık hale gelen önemli bir kavramdır. Bir şey aramak için tasarlandığı şeyi işaretleyene kadar cihazlarınızda oturacak şekilde tasarlanmıştır. Şu anda, piyasada Cryptocurrency Clipboard Hijackers adlı, bilgisayarınızda oturan ve bir kripto web sitesini kopyalayıp yapıştırmanızı bekleyen bir tane var. Bu, kötü amaçlı yazılımın etkinleştirilmesini bilmesini sağlar ve adresi, siz girdiğiniz anda özel anahtarlarınızı çalmak için tasarlanmış kötü niyetli bir adresle değiştirir. Telefonunuza indirebileceğiniz, içinde telefonunuzu kripto uygulamaları veya özel anahtar kullanımı gibi kripto ile ilgili bilgiler için taramak ve bu bilgileri çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlar içeren uygulamalar da vardır..

Dijital Cüzdanlar

Bitcoin ve diğer dijital cüzdanlar yazılım parçalarıdır ve hiçbir yazılım parçası yanılmaz değildir. Koddaki zayıflıklarını bulmak için belirli bir yazılım parçasını tarayarak ne kadar çok zaman harcarsa harcayacak, daha sonra bunları kullanıcı cüzdanlarından olabildiğince çok çalmak ve hatta bazen cüzdan takas etmek için sömüren bilgisayar korsanları vardır. İkincisi, bir borsa, barındırdıkları fonların tamamını veya çoğunu internete bağlanan bir cihazdaki bir cüzdanda, “sıcak cüzdanda” tutma konusunda zayıf bir seçim yaparsa, özellikle yıkıcı olabilir. Karışıklığa ek olarak, özellikle fonlarınızı çalmak için tasarlanmış dijital para cüzdanı programları da var. Paraları ve jetonlarınızı saklamak için güvenli bir yer olacağını düşünerek indirirsiniz, yalnızca yazılımın kendisini başka bir cüzdan adresine boşaltmasını sağlarsınız..

Sahte Destek Ekibi Dolandırıcılığı

Google araması kadar kolay olan bir değişimle ilgili endişeler için değişim desteği veya yardım olarak kendilerini tanıtan dolandırıcılar vardır, bir kullanıcı yardım için Google’da arama yapabilir ve onları sahte yardıma yönlendiren bir bağlantıyla karşılaşabilir. Bu olaylar, sinirli kullanıcıların yeterince hızlı yardım alamadığı sınırlı personeli olan borsalarda daha da yaygındır. Sonuç olarak, aradığınız yardım olduğunu iddia eden, yalnızca bilgilerinizi çalmaları için canlı sohbet veya mikrofon üzerinden biriyle konuşmaktır..

Pompa ve Boşaltma Dolandırıcılıkları

Kullanıcılar, bir grup kripto tüccarının bir platformda bir araya gelmeye, çok sayıda belirli kripto satın almaya ve ardından toplulukta kriptoyu yutturmaya karar verdiği kendi planlarını nasıl oluşturacaklarını anladılar. Bu, fiyatlandırmanın artmasına ve bir sürü insanın satın almasına neden olur, bu noktada satın aldıklarını satarlar ve çabalarının karşılığını alırlar..

Herkese Açık Wi-Fi Hack’leri

Halihazırda günlük yaşamınızın bir parçası değilse, hiçbir kişisel bilgilerinize erişmek için hiçbir zaman halka açık Wi-Fi kullanmamalısınız. Bu yalnızca sizi saldırıya açık hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda bazen bilgisayar korsanları, bağlanmaya çalıştığınız ağa benzeyen farklı bir ağın yerini alabilir ve bilgilerinizi kolayca çalmak için kullanabilir..

SIM Jacking ve Cryptojacking

SIM jacking adı verilen yeni bir hırsızlık türü var. Bu, bir bilgisayar korsanının bir telefon şirketini numaranızın altında yeni bir SIM kart göndermeye ikna etmek için telefon numaranızı kullandığı ve temelde bir kişinin tüm hesaplarınız da dahil olmak üzere SIM’inize bağlı her şeye erişmesini sağlayan işlem sırasında telefon kimliğinizi çaldığı zamandır. . Kulağa inanılmaz gelse de, bu oldu ve genellikle bir telefonun çalındığını iddia ederek ve bilgileri yeni bir simüle ve yeni bir telefona aktararak yapılır.. SIM jakı aslında cep telefonu şirketinizin destek ekibi tarafından yapılan bir hatadır.

Sosyal Medya Hediye Dolandırıcılığı

Şaşırtıcı bir şekilde, insanlar hala hediye dolandırıcılığına kapılıyor. E-postalarla başladılar ancak o zamandan beri sosyal medyaya adapte oldular. Kişilere kripto para birimiyle ilgili eşantiyonlara sahip olduklarını iddia eden sosyal medya reklamları yayınlayan sahte profiller, adımlarını izlerseniz onlara para göndereceğinizi veya kişisel bilgilerinizi çalabilmeleri için bırakacağınızı umuyorlar. Bazen, gerçek hesapları bile hacklerler ve daha fazla meşruiyet sağlamak için sahte bağlantıları gerçek bir hesaba gönderirler..

Cloud Mining Dolandırıcılıkları

Genellikle saadet zinciri ile ilgili olarak, bulut madenciliği, bu bölüm altındaki bitcoin madenciliği yoluyla kısaca geçildi. Esasen, bir dolandırıcı, madencilikte kullanılan hash oranına bir satın alma sağlayan bir ödeme veya aylık ödeme için kar vaat ettiğinde ortaya çıkar. Gerçek şu ki, o parayı bir daha asla görmeyeceksiniz ve piramidin sonunda çökmeden önce getirdiğiniz başka kimse olmayacak..

BTC’nin Başlangıcından Bu Yana Tüm Bitcoin Dolandırıcılıklarının ve Kripto Hacklerinin Listesi

Bundan daha fazla açıklamaya mı ihtiyaç duyuyor? Bitcoin / kripto para birimi tarihindeki en büyük, en benzersiz ve / veya türünün ilk hack’lerinin ve para kayıplarının resmi olmayan, resmi bir listesi.

Bitcoin Dolandırıcılık Tarihi ve Kripto Hacks Zaman Çizelgesi 2011’den 2019’a

Kullanıcının Güvenliği İhlal Edilen Windows Yazılımından Allinvain Bitcointalk Hack

Tarih: 13 Haziran 2011

Çalınan Miktar: 502.750 ABD Doları / 25.000 BTC

Tür: Hack / Theft

Allinvain Bitcointalk kullanıcı saldırısı, 13 Haziran 2011’de meydana gelen (iddia edilen) ilk Bitcoin hırsızlığıydı. Güvenliği ihlal edilmiş bir Windows bilgisayarına sahip bir Bitcointalk kullanıcısı 25.000 BTC’ye sahipti. 500.000 dolar, ondan çalındı. Aynı zamanda, Bitcoin fiyatının hala çok oluşmasıyla birlikte, dijital para biriminin ilk günlerinde en büyük bireysel bitcoin hırsızlığıydı. Söylemeye gerek yok, bugün çok daha değerli olurdu.

Mt. Denetçinin Güvenliği İhlal Edilen Bilgisayarını Kullanan Gox Hırsızlığı

Tarih: 19 Haziran 2011

Çalınan Miktar: 35.540 ABD Doları / 2.000 BTC

Tür: Savunmasız Üçüncü Tarafın Hacklenmesi / Hileli Şekilde Azaltılmış Fiyatlandırma

19 Haziran 2011’de Mt. Gox’un büyük bir güvenlik ihlali vardı. Hacker’ın, bir denetçinin bilgisayarındaki kimlik bilgilerini, borsadan madeni para çalmak için kullandığı, sahte olarak kendi hesabına bitcoin sattığı ve bu da yanlışlıkla Bitcoin başına fiyatı 0,01 dolara düşürdüğü iddia edildi. Mt. Gox başlangıçta denetçiyi, varlıklarını kapsayacak kadar bitcoin ve nakit rezervleri olduğunu doğrulamak için getirdi. Hacker’ın 2.000 bitcoin ile başa çıkabildiği ve güvenlik ihlali gerçekleşmeden önce parayı düşük bir fiyata satın alanlara 650 BTC daha kaybedildiği tahmin ediliyor. Bitcoin’lerin hiçbiri kurtarılamadı ve olay, yaklaşık 35 bin dolarlık kayıptan sorumlu olan bir kripto borsasının ilk hackleme ihlali olarak biliniyordu..

Bitomart Exchange Wallet.dat Dosyası Silindi

Tarih: 1 Ağustos 2011

Çalınan Miktar: 223.890 ABD Doları / 17.000 BTC

Tür: Glitch / Silinmiş Fonları Güncelle

Bitomart Borsası, kripto tarihindeki en maliyetli hatalardan birine neden olan 1 Ağustos 2011 güncellemesini gerçekleştirdi. Wallet.dat dosya sunucusu yanlışlıkla silindiğinde ve fonlar bir gecede tamamen kaybolduğunda güncelleme AWS Elastic Cloud kullanıyordu. Kayıp kullanıcı fonundaki 220.000 $ ‘ın üzerindeki parayı geri almak imkansızdı ve Bitomart borcunu Mt. Gox o ay sonra.

MyBitcoin Borsası Hack

Tarih: 8 Ağustos 2011

Çalınan Miktar: 1,2 milyon ABD Doları / 154.406 BTC

Tür: Hack / Theft

MyBitcoin, Bitcoin’e ilgi duyan kripto acemilerine hizmet veren kullanıcı dostu bir cüzdan platformuydu. Ne yazık ki MyBitcoin, erken bitcoin tarihinin en kötü saldırılarından birini yaşadı ve 154.406 BTC’yi bir hack’e kaybetti. Bitcoin Show sunucusu Bruce Wagner, 1 milyon doları aşan paranın bir kısmını kaybeden kayda değer bir kripto kişisiydi..

Bitcoinica Sıcak Cüzdan Hack

Tarih: 6 Mayıs 2012

Çalınan Miktar: 93.481,92 ABD Doları / 18.548 BTC

Tür: Olası Bilgisayar Korsanlığı Hırsızlığı / Şüpheli Çıkış Dolandırıcılığı Hırsızlığı

Bitcoinica, sıcak cüzdanlarının 6 Mayıs 2012’de saldırıya uğradığını duyurdu. Borsa, kullanıcılara “şirket sahiplerinden herhangi biri tarafından başlatılmış gibi görünmeyen şüpheli bir bitcoin işlemi keşfettiklerini” söyledi. Bununla birlikte, sıcak cüzdan hackinin başlangıçta Bitcoinica sahibi A. Vinnik ile bağlantılı olduğundan şüpheleniliyordu ve bazılarının bunun aslında bir hack olarak gizlenmiş bir çıkış aldatmacası olduğundan şüphelenmesine neden oldu. Yaklaşık 100 bin dolar çalındı.

Bitcoin Tasarrufları ve Güven Ponzi Şeması

Tarih: 2 Temmuz 2012

Çalınan Miktar: 1,002 milyon USD / 150,000 BTC

Tür: Piramit Şeması / Çıkış Dolandırıcılığı

Bitcoin Savings and Trust Ponzi şeması, bitcoin dünyasındaki ilk piramit şeması veya Ponzi şemasıydı. Sıradan bir yüksek getirili yatırım programı (HYIP) gibi işleyerek, kullanıcılara bugün küçük bir miktar yatırım yapmaları için muazzam getiri vaat ediyordu. Dolandırıcılık, yatırım fırsatını “sanal bir hedge fonu” olarak tanımlayan pirateat40 tarafından yürütüldü. 2 Temmuz 2012’de, sanal koruma fonu aniden kapandı ve şüpheli bir 150.000 BTC (1 milyon doların üzerinde) ile ortadan kayboldu. Kaybedilen fonların gerçek sayısı hiçbir zaman teyit edilmedi.

Bitfloor Değişim Hack

Tarih: 4 Eylül 2012

Çalınan Miktar: 247.200 ABD Doları / 24.000 BTC

Tür: Şifrelenmemiş Cüzdan Anahtarı Yedekleme Hack

Erken bir kripto para borsası olan Bitfloor, 4 Eylül 2012’de hacklendiğini ve 240.000 $ veya 24.000 BTC’nin üzerinde bir kayba yol açtığını duyurdu. Bitfloor, gerçek anahtarların şifreli bir alanda depolandığını iddia etmesine rağmen, saldırganın “cüzdan anahtarlarının şifrelenmemiş bir yedeğine erişim sağladığı” iddia ediliyor..

Trojan Cüzdan Hack

Tarih: 16 Kasım 2012

Çalınan Miktar: 39.548 ABD Doları / 3.457 BTC

Tür: Hack / Theft

2012 yılında, bilgisayar korsanlarının dijital para birimlerini çalmak için yazılım geliştirebileceklerinin farkına varıldı ve bununla birlikte, 2012 Truva Atı cüzdanı hacklemesi ve sıradan bir PC Truva Atı’nın kaydedilen ilk örneklerinden biri bitcoin kaybına yol açtı. Trojan virüsü yanlışlıkla kullanıcıların bilgisayarlarına yüklendi ve özel anahtarları ve wallet.dat dosyalarını aramaya başladı ve mümkün olan her yerde onları çaldı. Bitcointalk forumlarındaki bir kullanıcı, saldırı sırasında 2600 BTC kaybettiğini bildirdi. Anonim bir bitcoin cüzdanı adresine toplam 3.457 BTC gönderildi ve bu da yaklaşık 40.000 $ ‘lık bir kayıp anlamına geliyor..

Vircurex Borsası Hack

Tarih: 11 Ocak 2013

Çalınan Miktar: Toplam 50 milyon USD, bitcoin olarak 23.490.60 USD / 1.666 BTC

Tür: Gizem Hack / Hırsızlık

Vircurex, popüler bir erken bitcoin borsasıydı ve Ocak 2013’te borsa hacklendiğini ortaya çıkardı. Vircurex 11 Ocak 2013’te “Maalesef cüzdanımızın ele geçirildiğini duyurmamız gerekiyor”. Bilgisayar korsanları borsanın devasa nakit rezervlerini hedef aldı ve Vircurex’in 1.666 BTC (yaklaşık 23 bin dolar değerinde) ile birlikte saldırı sırasında 50 milyon dolar kaybettiği bildirildi. Aynı borsa, 2013’ün sonlarına doğru iki saldırıya daha uğradı, ancak 2014 yılına kadar borsa müşterilerine resmi olarak açıklanmadı. Birçok kullanıcı, ilk saldırıdan sonra parasını çoktan çekmişti..

BitMarket.eu Dolandırıcılıktan Çık

Tarih: 14 Şubat 2013

Çalınan Miktar: 477.377,67 $ / 18.787 BTC

Tür: Sahte Hack / Çıkış Dolandırıcılığı

BitMarket.eu, kendi kendini ilan eden bir hack olayında tüm fonları kaybetmeden önce iki yıl boyunca faaliyet gösteren popüler bir Polonya bitcoin borsasıydı. Daha sonra, kurucuların Bitcoinica aracılığıyla bir bitcoin hedge fonu kurduğu ve Mayıs 2012’de Bitcoinica saldırıya uğradığında aslında bir çıkış dolandırıcılığı çektikleri ortaya çıktı. BitMarket iflası, çalınan madeni para ile 14 Şubat 2013’e kadar açıklanmadı. O gün 470 bin dolar.

BTCGuild Madencilik Havuzu Hack

Tarih: 10 Mart 2013

Çalınan Miktar: 60.982,02 ABD Doları / 1.254 BTC

Tür: Arıza / Hırsızlık

BTCGuild, müşterisini 10 Mart 2013’te sorunsuz olması beklenen bir süreçte yükseltti. Yükseltme sırasında blok zinciri yeniden endekslenirken, madencilik havuzu zorluk-1 hisseleri için BTC’ye ödeme yaptı. Toplam 16 havuz kullanıcısı, hatadan sonra sıcak cüzdanlarını boşalttı ve o sırada 60.000 $ ‘ın üzerinde değerde 1.254 BTC kayıplarına yol açtı..

Sadece Zar Kaybı

Tarih: 15 Temmuz 2013

Çalınan Miktar: 125.463 ABD Doları / 1.300 BTC

Tarih: Para Kaybı / Hata

Just Dice, 15 Temmuz 2013’te en aptalca hatalardan biri olarak kabul edilen 1.300 BTC’yi kaybettiğini açıkladıklarında en popüler kumar platformlarından biriydi. Bir kullanıcı, kumar kazancından elde ettiği 1.300 BTC’yi siteden çekmesini istedi, ancak sıcak cüzdanlarında 1.300 BTC yoktu. Normalde bu, bir yöneticinin soğuk cüzdandan miktarı çekmesi anlamına gelir, ancak bu adım göz ardı edilmiştir. Bu, oyuncunun platformdaki sahte bakiyeyi harcamasına ve sonunda yine de kaybetmesine neden oldu. Hata şirket için 125.000’in üzerinde kayıpla sonuçlandı.

GBL Exchange Çıkış Dolandırıcılığı

Tarih: 26 Ekim 2013

Çalınan Miktar: 1,929 milyon dolar, zirvede 11,970,880 dolar / 9,640 BTC

Tür: Hırsızlık / Çıkış Dolandırıcılığı

GBL Exchange, Çin merkezli popüler bir erken bitcoin borsasıydı ve dolandırıcılık oldu. 28 Ekim 2007’de, kurucular operasyonu aniden kapattı ve tüm kullanıcı fonlarıyla birlikte ortadan kayboldu. Hackerlar, Bitcoin fiyatı bir ay sonra 1.242 $ ‘a yükseldiğinden, madeni paralarının değeri neredeyse 2 milyon $’ dan yaklaşık 12 milyon $ ‘a yükseldiğinden, hack için ideal bir zaman seçtiler..

BIPS Ödeme Hizmetleri Hack

Tarih: 15 Kasım 2013

Çalınan Miktar: 559.038,55 ABD Doları, zirvede 1.608.390 ABD Doları / 1.295 BTC

Tür: Hack / Theft

Kripto ödeme platformu BIPS, büyük bir DDoS saldırısının parçası olarak 15 Kasım 2013’te saldırıya uğradı. Platform, “birkaç koruma katmanına rağmen” 1 milyon doların üzerinde çalındığını iddia ederek saldırıyı 19 Kasım’da duyurdu. Bilgisayar korsanları, sistem içindeki birden fazla güvenlik açığını hedef aldı ve sonunda birkaç kullanıcı cüzdanına erişim sağlamalarına izin verdi. Hack günündeki bitcoin’in fiyatı, başlangıçtaki kaybını yaklaşık 560.000 $ olarak belirledi, ancak yılın zirvesine iki hafta sonra kayıpları 1.6 milyon $ oldu..

Picostocks Soğuk Cüzdan Hack

Tarih: 29 Kasım 2013

Çalınan Miktar: 6.652 milyon ABD Doları / 5.875 BTC

Tür: Şüpheli İçeriden Öğrenenlerin Saldırısı / Hırsızlığı

Picostocks, Kasım 2013’te gizemli bir hacklendi ve yaklaşık 6 milyon dolar değerinde bitcoin kaybına yol açtı.. Picostocks sistemlerine bir izinsiz giriş belirtisi olmadığını ve her iki cüzdanının da farklı bilgisayarlarda bulunduğunu iddia etti. Reddit’te Picostocks, “Bu cüzdanların geçmişte sisteme erişimi olan ve şifresi çözülen kişiler tarafından kopyalandığından şüpheleniyoruz”.

Mt. Gox, Kripto Tarihindeki En Büyük Hackin Ardından Ticareti Durdurdu

Tarih: 7 Şubat 2014

Çalınan Miktar: 466,59 milyon ABD Doları / 650.000 BTC

Tür: Hack / Theft

Mt. Gox hack, bu noktaya kadarki en büyük BTC kaybı ve en büyük hack’ti. 2013 yılı boyunca borsadaki soğuk cüzdanlardan çeşitli hacklerle yaklaşık 650.000 BTC çalındı ​​ve bu durum onların fonlarını yavaşça tüketti. Mt. Gox nihayet 2014’te soğuk cüzdanları kontrol etti, borsalarının tamamen iflas ettiğini gördüler. 7 Şubat 2014’te Mt. Gox, “çekirdek bitcoin yazılımında işlem biçimlendirilebilirliği hatası” olduğunu iddia ederek, borsadan tüm BTC para çekme işlemlerini durdurduğunu duyurdu. Para çekme işlemleri iki hafta boyunca durdurulduğunda kullanıcılar şüphelenmeye başladı, ancak borsada alım satım devam etti ve sonuç olarak fiyatlar “05” daha düşük oldu. 24 Şubat 2014’te Mt. Gox, tüm ticaret faaliyetlerini askıya aldığını ve tamamen ve kalıcı olarak çevrimdışı olduğunu açıkladı. Sonunda, borsanın “kriz stratejisi taslağı” sızdırıldı ve Mt. Gox tamamen iflas etmişti ve 744.408 BTC müşteri fonunu kaybetmişti. 100.000 BTC kurtarıldı, ancak hasar verildi ve dava hala Japonya’daki mahkemelerde.

Flexcoin Sıcak Cüzdan Hack

Tarih: 3 Mart 2014

Çalınan Miktar: 595.365,12 ABD Doları / 896 BTC

Tür: Hack / Theft

Flexcoin sıcak cüzdanı 2014 yılında hacklendi ve Kanada merkezli kripto cüzdan platformunun tamamen kapanmasına neden oldu. Flexcoin kendisini “ilk bitcoin bankası” olarak adlandırmıştı, ancak kullanıcıların Mt. Saldırıları sırasında Gox. Bazı müşteriler, fonlarının şirketin el değmemiş soğuk cüzdanlarından kendilerine iade edilmesini sağlayacak kadar şanslıydı. Sonuç olarak, Flexcoin o zamanlar yaklaşık 600.000 $ değerinde olan 900 kullanıcı BTC’sini kaybetti..

Cryptsy Değişim Hack

Tarih: Temmuz 2014

Çalınan Miktar: 9 milyon ABD Doları / 13.000 BTC

Tür: Gizem Hack / Hırsızlık

Cryptsy, Mt. Gox, ancak 2016’ya kadar hack hakkında daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiler. Cryptsy, hacklemenin, Cryptsy sunucularındaki güvenlik açıklarından yararlanarak muazzam miktarda kullanıcı fonunu çalabilen Lucky7Coin adlı bir altcoin’in geliştiricisine kadar izlendiğini iddia etti. Temmuz 2014’teki yüksek ve düşük BTC değerine dayanarak, kesin bir tarihimiz olmadığından, borsanın yaklaşık 9 milyon dolar kaybettiğini varsaymak güvenlidir.

Mintpal Exchange Çıkış Dolandırıcılığı

Tarih: 8 Ekim 2014

Çalınan Miktar: 1,32 milyon ABD Doları / 3,894 BTC

Tür: Hırsızlık / Çıkış Dolandırıcılığı

Mintpal adlı bir kripto para borsası, topluluk tarafından “şüpheli” olarak görülen Moopay ve Moolah yöneticisi ve kurucusu Alex Green (Ryan kennedy olarak da bilinir) tarafından gerçekleştirildiğine inanılan başarılı bir çıkış dolandırıcılığını 2014 yılında tamamladı. Alex Green / Ryan Kennedy, o sırada yaklaşık 1.3 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 3.900 BTC ile kripto sahnesinden kaçtı. Bir yan not olarak, Alex Green / Ryan Kennedy, İngiltere’de 2016 yılında tecavüzden mahkum edildi ve şu anda burada 11 yıl hapis cezasını çekiyor. Fonların şu anda nerede olduğu bilinmiyor.

Bitstamp Sıcak Cüzdan Hack

Tarih: 4 Ocak 2015

Çalınan Miktar: 5.226 milyon $ / 19.000 BTC

Tür: Hack / Theft

Popüler bitcoin borsası Bitstamp, 2014’ün sonlarında / 2015’in başlarında saldırıya uğradı ve Bitstamp 4 Ocak 2015’te hacklendiğini duyurdu. Bitstamp başlangıçta para çekme işlemlerini ve alım satım faaliyetlerini askıya aldı ve bazı kullanıcıların borsanın diğer bazı borsaların kapatılması gerektiğine inanmasına neden oldu , ancak bir hafta sonra olağan aktiviteyi geri getirdi. İkisinin ilişkili olup olmadığı net olmasa da, Bitstamp’ın “teröristlerle pazarlık yapmıyoruz” diyerek kısa bir süre önce 75 BTC’lik bir fidye talebi almışlardı. Hack’i açıkladıkları gün, kaybedilen BTC’nin değeri 5,2 milyon doların biraz üzerindeydi..

Evolution Marketplace Çıkış Dolandırıcılığı

Tarih: 18 Mart 2015

Çalınan Miktar: 11,8 milyon ABD Doları / 43.000 BTC

Tür: Hırsızlık / Çıkış Dolandırıcılığı

Reddit’te ilk sorun işaretleri, NSWGreat adlı bir kullanıcı Mart 2015’te site için moderatör olduğunu iddia eden ve yöneticileri “tüm parayla dolandırıcılıktan çıkmaya hazırlanmakla suçlayan” EVOLUTION EXIT SCAM “adlı bir gönderi yayınladığında ortaya çıktı. ” Bir gecede internetten kaybolan Darknet pazarları yeni bir şey değil ve Evolution Marketplace, kullanıcılardan gelen 11 milyon dolar değerinde kripto fonuyla ortadan kaybolan bir çıkış dolandırıcılığı çeken başka bir pazardı. Reddit gönderisinde kullanıcı “Çok üzgünüm ama Verto ve Kimble hepimizi mahvetti” diye açıkladı..

DAO Hack

Tarih: 17 Haziran 2016

Çalınan Miktar: 76,6 milyon ABD Doları / 3,6 milyon ETH

Tür: Hack / Dondurulmuş Fonlar

DAO hacklemesi, dünyanın en büyük ikinci dijital para birimi Ethereum’un yörüngesini değiştiren kripto topluluğu tarihindeki en kötü şöhretli saldırılardan biridir. DAO, kullanıcıların nereye yatırım yapacakları konusunda toplu kararlar alacağı kitle kaynaklı bir hedge fonu olarak başlatıldı. Bir bilgisayar korsanı daha sonra kod içindeki bir güvenlik açığından yararlandı ve yanlışlıkla 3.6 milyon ETH’yi dondurdu. DAO fiyaskosu sonunda ETH ve ETC’nin ortaya çıkmasına yol açacaktı, çünkü iki taraf hack’le nasıl başa çıkılacağı konusunda fikir birliğine varmadı (bir Blockchain yolu zamanda geri gitmeyi ve dallanmayı seçti, diğeri aynı yolda kalmayı seçti). Donma, en az 76 milyon dolarlık zarara neden oldu.

Bitfinex Güvenlik İhlali

Tarih: 2 Ağustos 2016

Çalınan Miktar: 71,24 Milyon Dolar / 119,756 BTC

Tür: Hack / Theft

2016’daki bir Bitfinex güvenlik ihlali, 119.756 BTC veya yaklaşık. 72 milyon dolar. Borsa, alım satım, para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı ve 4 Ağustos’a kadar, Reuters’e kullanıcı hesaplarından kaybedilen miktarı söylerken soyulduğunu doğruladı. Bitfinex bu güne kadar çalışır durumda.

Bitcurex Borsası Hack

Tarih: 13 Ekim 2016

Çalınan Miktar: 1.476 milyon ABD Doları / 2.300 BTC

Tür: Savunmasız Üçüncü Tarafın Hacklenmesi

Polonya merkezli kripto borsası Bitcurex, 17 Şubat 2017’de saldırıya uğradı ve yaklaşık 1,5 milyon dolarlık kayba yol açtı. Daha önce, özellikle Polonyalı kullanıcılar için Avrupa’daki en büyük kripto borsalarından biriydi ve 2016 boyunca 50 milyon doların üzerinde varlık işlemişti. 28 Ekim 2016’da Bitcurex kaybı onayladı ve kapatılacağını duyurdu. Sorun, otomatik veri toplama işlemi gerçekleştiren savunmasız bir üçüncü tarafa kadar izlendi.

Asya-Avrupa Para Birimi Ponzi Şeması

Tarih: 24 Nisan 2017

Çalınan Miktar: 680 milyon dolar

Tür: Piramit Şeması

Asya-Avrupa Para Birimi Ponzi programı, yasal olarak tescilli bir şirket reklamcılığı kisvesi altında, çok seviyeli pazarlamayı kullanarak zengin hızlı bir program olarak işliyordu. Dolandırıcılık, kapatılmadan önce toplam 47.000 kişiyi mağdur etti. 10 Ağustos 2017’de, Hainan Şehri Polis Departmanı, “Şüpheli Xu” adlı bir kişinin, şirketin diğer bazı icra üyeleri ile birlikte, dolandırıcılığı işlediği için tutuklandığını duyurdu. Kolluk kuvvetleri, dolandırıcılardan 4,6 milyar RMB veya yaklaşık 680 milyon ABD doları ele geçirerek endüstri tarihindeki en büyük ele geçirmelerden (ve kripto dolandırıcılıklarından) biri haline geldi..

Yapizon Exchange Hack

Tarih: 26 Nisan 2017

Çalınan Miktar: 16.741 milyon ABD Doları / 3.831 BTC

Tür: Hack / Theft

26 Nisan 2017’de Güney Koreli borsa Yapizon, müşteri fonlarında 3.800 BTC’nin çalındığını ve 16 milyon $ ‘dan fazla veya “toplam varlıkların% 37.08’ine eşdeğer” kaybettiğini iddia ederek en son hack’i duyurdu. Yapizon, benzer ölçekli bir hacklemeden sonra diğer küçük borsalar gibi kapatmak yerine, müşterilere kayıpların yükünü kullanıcı tabanına yayarak bir “saç kesimi” yapmaya karar verdi. O zamandan beri Youbit olarak yeniden markalaştılar, ancak Aralık 2017’ye kadar platform ikinci bir saldırıdan iflas ilan etti. Her şeye rağmen, şirket bugün hala aktif görünüyor ve 2018’in ortalarında, gelecekte normal faaliyetlere başlamak için yeniden ortaya çıktılar..

Bithumb Hack ve Özel Bilgi Sızıntısı

Tarih: 29 Haziran 2017

Çalınan Miktar: 31 Milyon Dolar

Tür: Çalışanların Hacklenmesi CPU / Korece Kazanılan Hırsızlık ve Kişisel Bilgiler

29 Haziran 2017’de Bithumb, bir hacker’ın isimleri, cep telefonu numaraları ve e-posta adresleri de dahil olmak üzere 31.000 Bithumb web sitesi kullanıcısının kişisel olarak tanımlanabilir bilgileriyle birlikte 31 milyon dolar değerinde Kore Won’u çaldığını açıkladı. O zamanlar Bithumb, dünyanın en büyük dördüncü bitcoin borsası ve Güney Kore’deki en büyük borsaydı. Saldırı, tek bir çalışanın güvenliği ihlal edilmiş bilgisayarına kadar izlendi ve birçok kullanıcı, milyonlarca Won’un bir gecede kişisel hesaplarından kaybolduğunu bildirdi..

BTC-e Çıkış Dolandırıcılığı

Tarih: 25 Temmuz 2017

Çalınan Miktar: 180.956 milyon ABD Doları / 66.000 BTC

Tür: Hırsızlık / Çıkış Dolandırıcılığı

BTC-e, 25 Temmuz 2017’de aniden kapandı ve 66.000’den fazla BTC, BTC-e’nin arkasındaki beyni olarak bilinen Alexander Vinnik’e ait olduğuna inanılan bir cüzdana taşındı. Daha sonra kara para aklama, bilgisayar korsanlığı ve uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili bir ABD büyük jürisinden 21 suçlama ile karşı karşıya kalacaktı. BTC-e, günün dünyanın en büyük ve en saygın kripto para borsalarından biriydi. Daha sonra, BTC-e’nin itibarının büyük ölçüde yasadışı faaliyetlere dayandığı ve fidye yazılımı işlemlerinden gelen bitcoin işlemlerinin% 95’inin BTC-e aracılığıyla nakde çevrildiği ortaya çıktı. BTC, kapandığı gün 180 milyon doların biraz üzerindeydi ve tüm talihsiz olay, endüstri tarihindeki en büyük çıkış dolandırıcılıklarından biri olarak hatırlanıyor..

QuadrigaCX Sözleşme Hatası

Tarih: 2 Haziran 2017

Kaybedilen Tutar: 13,16 milyon ABD Doları / 60,000 ETH

Tür: Aksaklık / Kilitli Fonlar

2019’daki kötü şöhretli bir kayıptan önce, QuadrigaCX, 60.000 ETH kaybına neden olan bir sözleşme hatası için manşetlere girdi. QuadrigaCX, sayının ardından yaptığı resmi açıklamada, “Bu haftanın başlarında, borsaya gelen Ether’in süpürme süreciyle ilgili bir düzensizlik fark ettik,” dedi. Sonuç, ETH / ETC takas edilirken 13,1 milyon doların biraz üzerinde kaybedildi ve ETH bu kıymık sözleşmesinde kalıcı olarak dondu. QuadrigaCX daha sonra sorunu çözdü ve müşteriler cezalandırılmadı.

ClassicEtherWallet DNS Hack

Tarih: Haziran 2017

Kaybedilen Tutar: 216.216 – 382.000 USD / 1.001 ETH

Tür: Sosyal Mühendislik

ClassicEtherWallet, Haziran 2017’de sosyal mühendisliğe kadar izlenen bir güvenlik açığı kullanılarak ele geçirildi: bilgisayar korsanı, web barındırma sağlayıcısındaki destek personelini resmi alan üzerindeki kontrolü farklı bir sahibe devretmeye ikna ederek bilgisayar korsanının müşteri cüzdanına erişmesine izin verdi. Çaresizce izledikleri için kullanıcı cüzdanlarından toplam 1.001 ETH sessizce boşaltıldı. Saldırının olduğu aya göre, kayıplar 200.000 ile 300.000 $ arasında bir yerdeydi..

Parite Cüzdanı İhlali

Tarih: 19 Temmuz 2017

Çalınan Miktar: 34,29 milyon $ / 153.000 ETH

Tür: Hack / Theft

Parite Cüzdanı, Temmuz 2017’de ihlal edildi ve birkaç büyük ICO’nun milyonlarca dolarlık sermaye artışına neden oldu. Parity Wallet, güvenli, etkili kripto para birimi depolaması sağlamak için güvenilirdi ve bazı ICO’larda on milyonlarca dolar depolanmıştı. Hackerlar, Parity Wallet kodundaki bir güvenlik açığını, wallet.sol olarak bilinen belirli bir çoklu imzalı sözleşmedeki bir hatayı, 30 milyon $ ‘dan fazla veya yaklaşık 153.000 ETH çaldı. Saldırının başlangıçta 500.000 ETH olduğu bildirildi, ancak 377.000 ETH, beyaz şapka korsanları tarafından savunmasız cüzdanlardan alındı.

Parity Frozen Cüzdan Hatası

Tarih: 6 Kasım 2017

Kaybedilen Tutar: 150,9 milyon ABD Doları / 513,774 ETH

Tür: Aksaklık / Kilitli Fonlar

İlk büyük Parity cüzdan hackinden aylar sonra, ekip ikinci bir güvenlik açığının keşfedildiğini duyurdu. O zamanlar en popüler ikinci Ethereum istemcisi olan Parity, platformun çoklu imza işlevini kullanarak 20 Temmuz’dan sonra dağıtılan herhangi bir Parity cüzdanını etkileyen yıkıcı bir güvenlik hatasına sahipti. Güvenlik açığı, Github’da rapor eden devopps199 adlı bir geliştirici tarafından tespit edildi ve 513.774 ETH’nin dondurulmasına yol açtı, o sırada değeri 150 milyon doların biraz üzerinde..

Tether Hazine Saldırısı

Tarih: 21 Kasım 2017

Çalınan Miktar: 30.95 milyon USD / 31 milyon USDT

Tür: Hack / Theft

Bilgisayar korsanları, Kasım 2017’de Tether (USDT) hazinesine saldırdı ve Tether Hazine cüzdanından 30 milyon dolardan fazla para çalıp, bunu yetkisiz bir bitcoin adresine gönderdiler. Tether, USDT’nin tam kontrolünde olduğu için, şirket saldırganların bu USDT’yi daha geniş pazarlarda takas etmesini önlemek için adımlar attı ve USDT’yi diğer kripto para birimlerine veya fiat para birimlerine satma girişimlerini engelledi. Bugün Tether, Hazine cüzdanında toplam USDT arzının yaklaşık% 30’unu tutmaya devam ediyor, ancak Kasım 2017’de kaybolan 31 milyon USDT’ye ne olduğu tam olarak belli değil..

YouBit Borsası Hack

Tarih: 19 Aralık 2017

Çalınan Miktar: 72,21 milyon ABD Doları / 3.816 BTC

Tür: Hack / Theft

YouBit olarak yeniden markalaştıktan sonra, borsa Aralık 2017’de bir kez daha saldırıya uğradı. İki saldırının bağlantılı olup olmadığı belli değil, ancak bazı raporlar, YouBit takas saldırısının ve Bithumb’a yapılan benzer saldırıların arkasında Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının olduğunu gösterdi. Tahmini 3.816 BTC veya 72 milyon dolar kaybedildi.

Exmo Çalışan Kaçırma

Tarih: 26 Aralık 2017

Çalınan Miktar: 1 milyon dolar, bitcoin madeni para başına 14.029,13 dolar değerindeydi

Tür: Kaçırma / Gasp

26 Aralık 2017’de 40 yaşındaki Exmo bitcoin borsa çalışanı Pavel Lerner, Kiev, Ukrayna’daki ofisinden ayrılırken kaçırıldı. Lerner’in, balaklavalı erkekler tarafından siyah bir Mercedes araca sürüklendiği bildirildi. Kaçıranlar, sonunda ödenen ve Lerner serbest bırakılan Bitcoin’de 1 milyon dolarlık bir fidye talep etmeye devam ettiler. Ukrayna ve Rus basınında çıkan haberler, fonların Exmo borsasına herhangi bir şekilde bağlanıp bağlanmadığı belli olmasa da, Lerner’in fidyeyi kendisinin ödediğini gösteriyor. Lerner ve Exmo hem hayatta hem de iyi olmasına rağmen, bugüne kadar Lerner vakası hakkında çevrimiçi olarak sınırlı bilgi bulunmaktadır..

AT&T Müşteri SIM Jacking

Tarih: 7 Ocak 2018

Çalınan Miktar: 23,8 milyon dolar

Tür: SIM Jacking / Sosyal Mühendislik

Kripto tarihindeki en kötü SIM jacking saldırılarından biri, Amerikalı bir girişimcinin dijital token olarak 23,8 milyon dolar kaybettiği 7 Ocak 2018’de gerçekleşti. Suçlayan Terpin şu anda AT’den 23,8 milyon dolar tazminat istiyor&T, 200 milyon dolarlık cezai tazminat ile birlikte, ancak AT&T iddialara itiraz ediyor. “Ne AT&Terpin’in şikayetine göre, sahte kimliği olan bir hırsıza oda anahtarı ve kasadaki mücevherleri çalmak için oda kasasının anahtarı veren bir otel gibiydi. “.

Bitconnect Piramit Şeması Muazzam Bir Çıkış Dolandırıcılığı Çekiyor

Tarih: 16 Ocak 2018

Çalınan Miktar: Bilinmiyor

Tür: Ponzi Şeması / Çıkış Dolandırıcılığı

Bitconnect, bitcoin topluluğunun saf üyelerini hedef alan rezil bir piramit şemasıydı. Erken yatırımcı olmanın ödüllerini alan bir sosyal medya etkileyicileri ordusu tarafından tanıtıldı. Ocak 2018’de, Bitconnect kaçınılmaz sonucuna ulaştı ve tek bir Bitconnect tokeninin (BCC) değeri 400 $ ‘dan sadece kuruşa düştü. Milyonlarca dolarlık jeton zulalarına ellerinde tuttuklarını düşünen yatırımcılar birdenbire parasız kaldılar. Bitconnect’in arkasında kimin olduğu asla açıklanmadı ve kaybedilen miktar bu güne kadar bilinmiyor.

Coincheck Değişim Hack

Tarih: 26 Ocak 2018

Çalınan Miktar: 505 milyon ABD Doları / 500 milyon NEM

Tür: Hack / Theft

Coincheck kripto değişim platformu, 26 Ocak 2018’de Ocak ayının başlarında bir hacklemenin ayrıntılarını açıkladı ve 400 ila 530 milyon dolar değerinde NEM tokeninin çalındığını açıklayarak Coincheck’in kripto tarihindeki en büyük hack haline geldiğini açıkladı. Saldırı sırasında toplam 500 milyon NEM tokeni kayboldu. O zamanlar Coincheck, Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından biriydi ve NEM tüm zamanların en yüksek değerine yaklaşıyordu. Para çekme işlemleri ve bazı işlemler geçici olarak durduruldu. Coincheck, bu yıl Japonya’nın Finansal Hizmetler Otoritesinden bir kripto para birimi değişim lisansı aldı ve bu, sıkı düzenleyici protokoller ve yürürlükte olan güvenlik sistemleri ile ilerlediğini belirtti.

BTC Global Ponzi Şeması

Tarih: 1 Mart 2018

Çalınan Miktar: 50 Milyon Dolar

Tür: Ponzi Şeması / Çıkış Dolandırıcılığı

BTC Global, RegalCoin ve Bitconnect gibi bariz kripto Ponzi planlarının izinden gitti. Dolandırıcılık çoğunlukla Güney Afrika’daki kullanıcıları hedef alıyordu ve “Steve Twain” adlı gizemli bir Güney Afrikalı döviz tüccarı tarafından yönetiliyor gibi görünüyordu. Birkaç hafta boyunca başarılı bir şekilde çalıştı ve kullanıcılar Twain’in ekibinden düzenli ödemeler alıyordu, ancak 50 milyon dolarlık yatırım çektikten sonra, kendi deyimiyle “usta tüccar” Steve Twain internetten kayboldu. 2019 itibariyle, Güney Afrika polisi hala BTC Global kripto dolandırıcılığını araştırıyor.

GainBitcoin Hindistan Ponzi Şeması

Tarih: 8 Nisan 2018

Çalınan Miktar: 300 Milyon Dolar

Tür: Çıkış Dolandırıcılığı / Piramit Şeması

GainBitcoin, kurucuların 300 milyon dolar ile başarılı bir şekilde ortadan kaybolduğu Güney Asya’daki saf kripto tüccarlarını hedefleyen bir piramit planıydı ve bu, onu endüstri tarihindeki en karlı çıkış dolandırıcılıklarından biri haline getirdi. Ne yazık ki GainBitcoin ve ekibi için, sonunda Kasım 2018’de tespit edilecek ve tutuklanacaktı. Kurucuların yurtdışına seyahat etmeye çalışırken havalimanlarında tutuklanmasının ardından dava Hindistan’daki mahkemelerde yoluna devam ediyor..

Sailesh Bhatt Gasp

Tarih: 10 Nisan 2018

Çalınan Miktar: 1,38 milyon ABD Doları / 200 BTC

Tür: Kaçırma / Gasp

10 Nisan 2018’de farklı polislere sunulan bir rapora göre, Hindistan’da Sailesh Bhatt adlı bir işadamının 9 Şubat 2018’de yerel polis tarafından gasp kurbanı olduğu iddia ediliyor. Bir polis müfettişi ve bir müfettiş de dahil olmak üzere 10 polis memuru olduğunu iddia ediyor. Eski iş ortağına 200 BTC (o sırada 1 milyon doların üzerinde) gönderene kadar onu esir tuttu. Sailesh Bhatt yaptığı açıklamada, “Beni bir odada dövdüler ve bitcoin’imin üzerinde yoksa sahte bir karşılaşmada beni öldürmekle tehdit ettiler” dedi. Kurs bu güne kadar sistemde ilerlemeye devam ediyor ve Sailesh Bhatt’a gerçekte ne olduğu belirsiz..

iFan Ponzi Şeması

Tarih: 12 Nisan 2018

Çalınan Miktar: 650 Milyon Dolar

Tür: Piramit Şeması / Çıkış Dolandırıcılığı

iFan, Modern Tech adlı bir şirket tarafından yürütülen ve dört aylık bir süre içinde ayda% 48 ödeme garantisi veren bir başka Ponzi programıydı. Yatırımcıların ödeme alabilmeleri için kişileri programa dahil etmeleri gerekiyordu, ancak iFan kullanıcılara daha büyük ve daha büyük mevduatlar gerektirirken değeri olmayan bir dijital para biriminde ödeme yapmaya başladı. Son derece başarılı oldu ve sonunda toplam zararı büyük ölçüde Vietnamlı yatırımcılardan 15 trilyon VND’ye (650 milyon ABD Doları) getirdi. Yatırımcılar hala şirkete karşı intikam peşinde.

Bitcoin Gold, 18 Milyon Dolara Hacklendi

Tarih: 24 Mayıs 2018

Çalınan Miktar: 18 Milyon Dolar

Tür: Hack /% 51 saldırı

Bitcoin Gold, Mayıs 2018’de, bilgisayar korsanlarının ağa% 51’lik bir saldırı başlatmak için muazzam miktarda hash gücü kullandıklarında, Bitcoin Gold’u iki katına harcamalarına ve 18 milyon $ çalmalarına olanak tanıdıklarında, genç tarihinde ikinci büyük bir saldırı yaşadı. Madeni para hala aktif bir proje, ancak Bittrex gibi büyük kripto borsaları bu güvenlik olayından sonra Bitcoin Gold’u listeden çıkarmaya karar verdi. Mart 2019 itibarıyla piyasa değerine göre hala ilk 30 kripto para biriminde.

Bancor Hack

Tarih: 9 Temmuz 2018

Çalınan Miktar: 23,5 Milyon Dolar

Tür: Hack / Theft ICO

İsrail ve İsviçre merkezli kripto devi Bancor, merkezi olmayan bir değişim platformu sunuyor ve 2017’de bir ICO’da 150 milyon dolardan fazla para topladı. Daha sonra 10 Temmuz 2018’de “bazı akıllı sözleşmeleri yükseltmek için kullanılan bir cüzdanın ele geçirildiğini” kabul ederek bilgisayar korsanlarının Ether’de 12,5 milyon dolar, Pundi X’in NPXS tokenlerinde 1 milyon dolar ve Bancor’un BNT tokenlerinde 10 milyon dolar ile yok oldu. Takas, olayı araştırmak için geçici olarak çevrimdışı duruma getirildi, ancak bu güne kadar aktif kaldı..

OneCoin Ponzi Şeması

Tarih: 5 Eylül 2018

Çalınan Miktar: 400 Milyon Dolar

Tür: Hırsızlık / Çıkış Dolandırıcılığı

Çok düzeyli pazarlama şirketi OneCoin, saf yatırımcıları, kurucuların daha sonra dünya çapındaki birkaç paravan şirket aracılığıyla akladığı plana para yatırmaları için cezbetti. Mark Scott adlı Amerikalı bir dolandırıcı sanatçı, Ağustos 2018’de büyük bir jüri tarafından resmen suçlandı ve ardından 5 Eylül’de tutuklandı. Scott’ın, çalınan 400 milyon dolarlık şüpheli paranın bir kısmını, Massachusetts’te kendisi ve ailesi için devasa bir malikane satın almak için kullandığı iddia ediliyor..

Norveçli Adam, Kripto Karşılığı Para Borsasının Ardından Öldürüldü

Tarih: 18 Ekim 2018

Çalınan Miktar: Bilinmiyor

Tür: Hırsızlık / Cinayet

18 Ekim 2018’de Oslo polisi, 24 yaşındaki Norveçli bir adamın, kripto para borsasının ters gitmesinin ardından evinde öldürüldüğünü açıkladı. Norveç polisi, olaydan sonra Interpol’den kaçan Makaveli Lindén adlı 20 yaşındaki İsveç vatandaşına suçun izini sürdü. Ancak ilk raporlar yanlıştı ve polis daha sonra, Lindén’in aynı gece kurbanın bir kavgadan sonra 20 kez bıçaklandığı bir pencereden kurbanın yatak odasına tırmandığını ortaya çıkardı. Soyguncunun kurbanın Bitcoin varlığından haberdar olup olmadığı bile net değil, ancak soyguncunun kurbanın kripto varlıklarını günün erken saatlerinde bir P2P işlemi yaparken keşfettiğine inanılıyor. Makaveli Lindén birkaç gün sonra Fransa’da tutuklandı.

MapleChange Çıkış Dolandırıcılığı

Tarih: 28 Ekim 2018

Çalınan Miktar: 5,9 milyon ABD Doları / 913 BTC

Tür: Hırsızlık / Çıkış Dolandırıcılığı

MapleChange ekibi başlangıçta bir hack sırasında 913 BTC kaybettiklerini duyurdu ve kısa bir süre sonra kapandı ve “kapsamlı bir soruşturma sürecinde olduklarını” ve “soruşturma bitene kadar hiçbir şeyi iade edemeyeceğimizi” iddia etti. Bugün, her şey onaylandı MapleChange bir çıkış aldatmacasıydı. Son bilgiler, iki Romen kardeşin olaya karıştığını ve bunun Kanada ile hiçbir ilgisi olmayabileceğini gösteriyor. Çıkış dolandırıcılığında para kaybeden kullanıcılar, kurucuları adalete teslim etmek için MapleChange’d adlı bir Twitter hesabı etrafında toplandılar, ancak kayıpları için herhangi bir tazminat alamadılar..

Saf Bit Çıkış Dolandırıcılığı

Tarih: 13 Kasım 2018

Çalınan Miktar: 2.653 milyon ABD Doları / 13.000 ETH

Tür: Dolandırıcılık / Geri Ödemeden Çık

4 Kasım’da, Pure Bit adlı bir kripto girişimi ICO’sunu başlattı, ancak 13 Kasım’da Pure Bit, 2.6 milyon doların biraz üzerinde ETH’de 13.000 ile internetten aniden ortadan kayboldu. Yetkililer uyarıldı, ancak Pure Bit bir hafta sonra yeniden gündeme geldi ve CEO’nun “parayla kör olduğunu” ve kurbanların tam bir geri ödeme almasıyla “affedilmez bir hata” yaptığını iddia eden bir açıklama yaptı. Pure Bit ve CEO’sunun gerçek bir vicdan değişikliğine uğrayıp uğramadığı veya Güney Kore emniyet teşkilatının işin içinde olup olmadığı belli değil, ancak artık Pure Bit’in bir grup dolandırıcı tarafından başlatıldığı biliniyor.

ETC% 51 Gate.io Saldırısı

Tarih: 7 Ocak 2019

Çalınan Miktar: 212.400 ABD Doları / 40.000 ETC

Tür: Hack / Theft

Gate.io’nun sansürü, 7 Ocak 2019’da Ethereum Classic (ETC) ağına yapılan% 51 saldırısından bazı işlemleri başarıyla engelledi. Bazıları hala başarılı oldu ve nihayetinde bilgisayar korsanı o sırada değeri 200.000 $ ‘ın üzerinde olan 40.000 ETC ile ortadan kayboldu..

Cryptopia Borsası ERC20 Hack

Tarih: 15 Ocak 2019

Çalınan Miktar: 16 Milyon Dolar

Tür: Hack / Theft

Kripto borsası Cryptopia, 15 Ocak 2019’da saldırıya uğradı. Saldırının niteliğine göre, hırsızların kullanıcılardan toplam 16 milyon dolarlık ERC20 jetonu çıkarmak için bunları kullanarak 76.000 özel anahtara erişim sağladığı varsayıldı. Yeni Zelanda merkezli borsa, yıkıcı hack nedeniyle Mart 2019’a kadar kapalı kaldı. Cryptopia o zamandan beri operasyonuna devam etti ve tüm cüzdanların% 24’ünü yeni, daha güvenli sunuculara geçirdi..

LocalBitcoins Kimlik Avı Hack

Tarih: 26 Ocak 2019

Çalınan Miktar: 28.755,52 ABD Doları / 8 BTC

Tür: Hack / Phishing

26 Ocak 2019’da LocalBitcoins, o noktaya kadarki muhteşem bir üne rağmen bir hacker’a 8 BTC kaybetti. Kullanıcılar, kimlik bilgilerini girmelerinin istendiği bir giriş sayfasına yönlendirildiklerini iddia ettiler ve bunların tümü bilgisayar korsanına gönderildi. İhlalin ardından, LocalBitcoins forumlarına erişimi geçici olarak devre dışı bıraktı. Bir kullanıcının zararı talep ettiği sırada 8 BTC’den fazla değeri 28.000 $ ‘ın üzerinde olması mümkündür..

QuadrigaCX, Kurucunun Gizemli Ölümünden Sonra İflas Açıkladı

Tarih: 1 Şubat 2019

Çalınan Miktar: 140 Milyon Dolar ~ 200 Milyon Dolar

Tür: Kilitli Fonlar / Kayıp Özel Anahtarlar

1 Şubat 2019’da, Kanadalı kripto QuadrigaCX borsası, artık fonlara erişemediği için alacaklı koruması için başvuruda bulundu. QuadrigaCX kurucusu Gerry Cotten’in 9 Aralık’ta ölümü, bilinen tek özel anahtarlarla borsa tarafından depolanan dijital varlıklara 145 milyon dolarlık erişebilen tek kişi olduğu için likidite sorununa neden oldu. QuadrigaCX’in kullanıcılarına sadece 286 bin dolar kala yaklaşık 200 milyon dolar borçlu olduğu bildirildi. Cotton’un karısı özel anahtarlar veya konumları hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığını iddia ediyor ve siber güvenlik uzmanları Cotton’un bilgisayarına giremedi. Bu kayıp, komplo teorisyenlerinin Cotten’ın aslında Reddit’te sahte ölümünü yaptığını iddia etmesine yol açtı, ancak Gerald Cotten Hindistan’da seyahat ederken Crohn Hastalığı ile ilgili komplikasyonlardan sadece 30 yaşında öldü. Quadriga’nın cüzdanları fonları değiştirmedi, bu da sahte ölüm çıkışı dolandırıcılığı teorisini biraz saçma kılıyor. Bu fonlar görülebilir ancak bir daha asla geri alınamayabilir.

Bithumb Inside Job Hack

Tarih: 30 Mart 2019

Çalınan Miktar: 19 milyon ABD Doları / EOS 13,26 ABD Doları ve XRP 6,3 ABD Doları

Tür: Hack / Teorik İç İş

Mart 2019’un sonlarında, Bithumb 3.07 milyon EOS (yaklaşık 13 milyon dolar değerinde) kaybettiğini açıkladı, ancak daha sonra 1 Nisan’da ek 20,2 milyon XRP’nin (6,2 milyon dolar değerinde) çalındığını duyurdu. Bithumb, güvenlik ekibinin 29 Mart Cuma günü “anormal bir para çekme” tespit ettiğini iddia etti, bunu soruşturma devam ederken para çekme ve yatırma işlemlerinin askıya alınması izledi. Neyse ki, çalınan kripto “şirkete aitti” ve müşteri fonları soğuk bir cüzdanda güvendeydi. Yetkililer, standartlarının bir parçası olarak bilgilendirildi ve fonların çoktan aklandığına inanılıyor, bu da herhangi bir iyileşme ihtimalini ortadan kaldırıyor. “İçeriden iş” iddiaları hızla su yüzüne çıktı, ancak tek bir çalışanın 19 milyon doları nasıl hackleyip çalabileceği bilinmiyor.

Binance ‘Büyük Ölçekli’ Sıcak Cüzdan Hack’inde 41 Milyon Dolar Kaybetti

Tarih: 7 Mayıs 2019

Çalınan Miktar: 41,27 Milyon Dolar / 7.040 BTC

Tür: Hack / Belirsiz Ayrıntılar

Bilgisayar korsanları, Binance’in sıcak cüzdanından 7 Mayıs 2019’da 7.040 BTC çekti. Binance, herkesin bildiği gibi şeffaf değildir, ancak bilgisayar korsanlarının borsaya saldırmak için “kimlik avı, virüsler ve diğer saldırılar da dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullandıklarını” ve “büyük bir kullanıcı API anahtarlarının sayısı, 2FA kodları ve olası diğer bilgiler ”(resmi bir basın açıklamasına göre). Verilen bilgiler son derece belirsiz olmasına rağmen, kaybedilen fonlar borsanın mevcut BTC varlıklarının yalnızca% 2’sini oluşturuyor ve diğer tüm cüzdanlar güvende ve zarar görmemiş durumda. Para çekme ve para yatırma işlemleri geçici olarak askıya alındı ​​ve tüm kayıp kriptolar Binance acil durum fonları tarafından karşılanıyor.

Bitcoin Dolandırıcılığı / Hacks için Kaynak Tarih kılavuzu, Kyle G.’nin Crypto Theft Incidents Timeline’a ve Bitcoin’in ilk günlerinde noktaları birleştirmeye yönelik muazzam miktarda toplu araştırma ve küratörlü çabaya özel bir teşekkür borçludur..

Zarar tutarlarının büyük çoğunluğu, en doğru, bugüne kadarki bilgileri (ve her zaman ABD Doları cinsinden) vermek için aşağıdaki fiyatlandırma endeksleri kullanılarak hesaplanmıştır. Bu, bazılarının makalelerde veya kaynak listesinde iddia edilen kayıplardan biraz sapmasına neden oldu:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Yıldız (XLM)
 • NEM (XEM)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Tether (USDT)

Bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların kullanıcılardan bitcoin’i sifonlamak için kullandıkları en bilinen yöntemleri gözden geçirdiğimize göre, bitcoin dolandırıcılıklarının ve korsanlıklarının tüm geçmişini ele aldığımıza göre, bu mega şaheseri, dijital varlıkların güvenliğini sağlamaya koruyucu uygulamalar eklemenin en iyi yollarını göz önünde bulundurarak tamamlayalım. ve sanal para birimleri.

Kripto Fonlarını Güvenli Bir Şekilde Korumanın ve Bitcoin Dolandırıcılıklarından Kaçınmanın En İyi Yolları

Güvenlik, herhangi bir fon için en önemli önceliktir, ancak normal parayla, günlük paranızı korumak için yolunuzdan çok az şey çekmeniz gerekir – ya da en azından, yapmadığınız şeylere o kadar alışmışsınızdır. Artık çoğunu düşünmüyorum bile. Kripto para birimleri Yine de çok yeniler ve yeni bir şeyi alışkanlık haline getirmek için daha fazla planlama ve öğrenmeye ihtiyaç duyuyorlar. İşte size küçük bir kendi kendine yardım kılavuzu, bunun gerçekleşmesini sağlayacak araçlar. Burada, potansiyel tehditleri nasıl belirleyeceğinizi, ihtiyaçlarınız için doğru güvenliği nasıl seçeceğinizi ve bu sırada seçim yaparken olası yaygın yanlış adımlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenebilirsiniz..

Doğru Kripto Hizmeti ve Değişim

Kriptolarınızı saklamak için yalnızca güçlü itibara sahip saygın kripto borsalarını kullanın. Kaybetmek istemediğiniz herhangi bir kriptoyu asla uzun süre saklamayın..

Tüm Web Sitelerini Onaylayın

Kimlik avı saldırıları zaman zaman inanılmaz derecede karmaşıktır. Bilgisayar korsanları, sizi söyledikleri kişi olduklarına ikna etmek için tüm büyük değişim web sitelerini yeniden hayal edebilir ve başka türlü yasal görünen bir e-postayla bağlantıyı size göndermek için özel e-postanıza erişim sağlayabilir. Bu bağlantıya tıkladığınızda veya sahte bir sitede “oturum açtığınızda”, tüm özel kripto para birimi bilgilerinize erişimi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu korkutucu ve bunaltıcı gelebilir, ancak tavsiye basittir: her zaman bir web sayfasının altını meşruiyet damgaları için kontrol edin, her zaman bir web sitesine tam ve doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olun ve bilinmeyen bir adresten gelen bir e-postadaki bir bağlantıyı asla tıklamayın..

Parola Saklama

“Şifre yöneticileri” diye bir şey var, şifrenizin saklanması ve güvenliğiyle ilgilenen şirketler. Kripto para birimi parolaları uzun, karmaşık ve hatırlanması zor olma eğilimindedir. Parola saklama hizmeti sunan, etrafta alışveriş yapan ve bir tane seçmeye zaman ayıran birçok şirket var – ancak bir sıkıntı içindeyseniz ve bir isme ihtiyacınız varsa, LastPass harika bir seçenektir. Ne olursa olsun, şifrenizi bilgisayarınızda saklamayın.

Şifreler Konusunda

İyi bir parola, her tür siber güvenlikte her zaman bir numaralı savunmadır. İşte herkesin bilmesi gereken iyi ve sağlam bir şifre oluşturmak için bazı ipuçları:

 • Konuları ve kelimeleri kişisel olarak tanımlamaktan kaçının. Şimdi buna aile adları, adresler, doğum günleri, evcil hayvan adları, favori kitaplar veya filmler veya her türlü kişisel bilgi dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Sen o kadar büyük bir gizem değilsin ve birisi bunu çözebilir.
 • “12345” gibi yaygın kalıplar ve diziler veya her harfin büyük harfle yazılması ya da şifreniz olarak “şifre” gibi daha sıradan bir şeyin kullanılması.
 • Herhangi bir tür sözlük kelimesi kullanılmamalıdır. Hackerların şifreleri bulmak için yazılan programları çalıştırarak çözmeleri çok kolaydır. Kelimeler çok tanınabilir.
 • Rastgele büyük harf kullanımı, rastgele sayılar gibi özel karakterler de şiddetle tavsiye edilir (£, #, @ vb. Düşünün) ve ister inanın ister inanmayın..
 • Özellikle bir desende tekrarlanan sayı ve harflerden daima kaçının.
 • Yanlış yazılmış kelimeler (eğer bir kelime kullanırsanız) ve uzun şifreler gitmenin yoludur.
 • Sahip olduğunuz her hesap için tüm parolaların benzersiz olduğundan emin olun. Bir bilgisayar korsanı birini kırarsa ve hepsi aynıysa, banka hesaplarından e-posta adreslerine kadar adınızın altındaki her şeye potansiyel olarak erişebilirler..

Sosyal Medya Bağlantılarını Asla Tıklamayın

Sosyal medya, bilgisayar korsanlarının bağlantıları tweet atmaları veya göndermeleri veya içinde kötü amaçlı web sitelerine yönlendiren bağlantılarla size doğrudan mesajlar göndermeleri için mükemmel bir yerdir. Özel bir anlaşmaya veya ücretsiz bir şeye sahip olduğunu iddia eden hemen hemen her şeyin güvenilmez olduğu varsayılabilir. Hayatta çok az şey bedava, eğer kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa muhtemelen.

Her Şeyi Düzenli Olarak Güncelleyin

Çoğumuz telefonlarımızdaki ve bilgisayarlarımızdaki veba gibi yazılımları güncellemekten kaçınırız. Ancak, bu güncellemeler genellikle elektronik cihazlarınızı korumaya devam eden önemli kod değişikliklerini veya eklemelerini içerir. Güncellemeler önemlidir, onlardan kaçınmayı bırakın.

Kripto Paranızı Yayın

İyi bir kripto borsası seçmeye paralel olarak, kripto para biriminizi farklı yerlere yaymak da iyi bir fikirdir, özellikle de düzenli olarak dijital paralara yatırım yapmayı planlıyorsanız. Yumurtalarınız farklı sepetlerdeyse ve bunlardan biri çalınırsa – kripto paranızın çoğu hala güvendedir.

Mirasçılar ve Vasiyetler

Normalde, özel kripto bilgileriniz söz konusu olduğunda kimseye söyleme kuralına bağlı kalırsınız. Bununla birlikte, biri beklenmedik bir şekilde öldüğünde kripto paranın kalıcı olarak kaybolduğu durumlar olmuştur, bu nedenle özel anahtarları iradenize dahil etmek veya onlara nasıl erişeceğinizi varisinizle paylaşmak güvenli bir bahistir..

Herkese Açık Wi-Fi’den Kaçının

Daha önce de belirtildiği gibi, halka açık Wi-Fi, bir üçüncü tarafa erişim izni verdiğiniz bir tuzak haline gelebilir – ister genel ağın kendisi üzerinden bir hack ile ister gerçek ağa benzeyen sahte bir halka açık ağ oluşturarak. Yaşamak için standart bir kural, herkese açık Wi-Fi kullanarak asla kişisel hiçbir şeye erişmemektir, bir kez bile, e-postanız bile..

ICO Dolandırıcılıkları veya Güvenilir Olmayan ICO’lar

Bu en büyüklerinden biridir. Dolandırıcılıktan kaçınmak, her türden yatırım için önemlidir, bu nedenle işte ICO’larla ilgili yapılması ve yapılmaması gerekenler:

 • Open Cap ve Hard Cap- fark önemlidir. Bir ICO’da oluşturulan token miktarına bir limit konulduğu zamandır. Sınırsız sınıra sahip ICO’lardan kaçınmak isteyeceksiniz.
 • Kod Depoları – Meşruiyete sahip ICO’lar, zaten sahip oldukları kodu yayınlamak için Github gibi çevrimiçi platformları kullanacaktır. İlgilendiğiniz ICO çekirdeğini veya havuzunu paylaşmayı reddederse, gerçek bir proje geliştirmediklerine dair bir işarettir..
 • Geliştirme Ekibi – Daima geliştirme ekibini araştırın. Mesleklerinde deneyim ve başarıları olan ve projeleri hayata geçirme geçmişi olan insanlar görmek isteyeceksiniz. Takım bilgileri sahte görünüyorsa, büyük olasılıkla öyledir. Takım vasıfsızsa veya daha kötüsü, liderliğin tamamı vasıfsızsa, o zaman bu iyi bir seçim değildir. Takım hakkında herhangi bir bilgi paylaşmazlarsa da büyük bir kırmızı bayraktır..
 • Teknik Raporlar – bunlar, belirli zaman çizelgeleri, özellikler, proje hedefleri ve daha fazlasıyla gelecekteki ekip hedeflerini ayrıntılarıyla anlatır. Teknik Rapor yoksa, kötü yazılmış, kopyalanmış veya eksikse, bu, projenin en azından hileli ve en kötü ihtimalle yetersiz olduğunun bir işaretidir..
 • Yol haritası – ICO’nun hedeflere ulaşmayı ne zaman planladığına dair bir açıklama olarak hizmet eden, ulaşılabilir hedeflere sahip net bir yol haritasının olmaması da bir kırmızı bayraktır..
 • Blockchain Teknolojisi- aslında herhangi bir Blockchain içeriyorlar mı? Blockchain’e dayalı olmayan ve hiç ilgisi yok gibi görünen token dağıtımı, tamamen abartılı ve özü olmayan bir şirketin işaretidir..
 • Token Dağıtımı – halk bir ICO’da token dağıtımını alır, ancak projeler arasında büyük farklılıklar varsa, bu, takım için tokenlerin% 50’sini veya daha fazlasını tutmayı planladıklarının bir işareti olabilir. Bu, ekibin bir çıkış dolandırıcılığı yapmaya çalıştığının bir göstergesidir. Herhangi bir ICO’ya yatırım yapmadan önce dağıtım planlarını doğrulayın.
 • Topluluk Katılımı – Blok zinciri ve kripto alanları, işbirliği için inşa edilir ve bilinir. Blockchain dünyasında topluluk desteği ve desteği ile ICO projeleri için tetikte olun. Bunda olmayan veya eksik olanların saklayacak bir şeyleri olabilir.
 • İncelemeler ve Çevrimiçi Konuşma – büyük veya önemli bir satın alma olan herhangi bir şeyin incelemelerini kontrol etmek sezgisel görünebilir, ancak bilmediğiniz şey çevrimiçi konuşmaları da izlemektir. Basit bir Google araması bile bazen sizi neler olup bittiği ve herhangi bir ICO projesiyle diğer insanların deneyimleri hakkında uyarabilir. Asla hiçbir şeye yatırım yapmayın çünkü birisi size önce kendi araştırmanızı yapmadan yapmanı söyler.
 • İntihal – kendi araştırmanızı yapmanın bir parçası olarak, birçok ICO projesi aslında intihal edilmiş bilgileri kullanıyor. Örneğin, ekip fotoğraflarının başka bir web sitesinden kopyalandığını veya beyaz kağıtlarının başka bir şirketin teknik incelemesinin bir kopyası olduğunu fark edebilirsiniz..

ICO’lara yatırım yapmakla ilgili bu gerçekten temel kuralları izlerseniz, neredeyse her türlü dolandırıcılık riskinden kaçınabilmelisiniz..

Dolandırıcılık ve Güvenilir Olmayan Kripto Borsaları

Gibi ICO’lar, güvenli kripto borsalarını nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir. Aşağıda bunun için bazı ipuçları verilmiştir:

 • Şeffaflık – Borsalar dolandırıcılık olduğunda, işlemlerinde çok sınırlı şeffaflığa sahiptirler. İşlemleri ifşa etmeyi reddederlerse, onlarla iletişim kurmanın bir yolunu bulamazlarsa ve bunların nereden geldiklerini veya nereden geldiklerini anlayamazsanız, onlardan kaçınmak daha güvenli bir yoldur.
 • Anonimlik – Şeffaflık doğrultusunda, ancak ayrı bir nokta olarak tekrarlanacak kadar önemli, eğer ekip üyeleri veya yönetim anonim ise, bu, dönemin bir parçası olmak isteyeceğiniz değişim değildir.
 • Bankacılık Ortakları – yasal kripto borsaları bile bankacılık ortakları bulmakta zorlanıyor ve bu da bazı kalitesiz banka ortaklıklarıyla sonuçlanıyor. Bunları araştırmak önemlidir, ancak seçtiğiniz borsanın ortaklıkları olması daha da önemlidir.
 • Bize Ulaşın – Kötü kripto borsalarının sınırlı iletişim ve iletişim seçenekleri vardır, bu bir kırmızı bayraktır. Sadece kendileriyle iletişim kurmak için bilgi doldurduğunuz basit bir form sunan şirketlere dikkat edin; bu, kendileriyle iletişim kurmak istemediklerini veya bu formları okumaya niyetleri olmadığını gösteren bir işarettir..
 • İntihal – tıpkı ICO’larda olduğu gibi, web sitesindeki proje bilgilerinin ve tanıtım belgesinin yalnızca başka bir değişimin kopyası olmadığından emin olmak istersiniz. Genellikle basit bir Google araması gerektirir.
 • Bakım Kapalı Kalma Süresi – Kullanıcıların paralarını kullanmalarını önlemek için çoğu dolandırıcılık borsası aşamalı olarak yavaşça kapanır. Bir değişim içindeyken bunun belirtilerine dikkat etmek isteyeceksiniz. Bakım, yükseltmelerin ve güvenliği korumanın normal bir parçasıdır, ancak geri çekmelerin geçici olarak askıya alınması veya uzun bakım kesintileri bir sorundur. Bakmakta olduğunuz borsa sık sık kesintiye uğradıysa, bu, gelecekte bir çıkış dolandırıcılığı gibi sorunların olacağının veya bilgisayar korsanlığına karşı hiçbir zaman bu kadar güvenli olmadıklarının bir göstergesidir..

Tüm borsalar dolandırıcılık olarak çalışmaz ve hatalı bir ICO’yu tespit etmek daha zor olabilir, ancak yukarıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasıyla yapılan alışverişler hemen hemen tüm listeye konulabilir..

Karanlık Web, Bitcoin Kabulü ve SEC

Konu üzerine yazılan miktar göz önüne alındığında, Bitcoin tarihinin yasa dışı faaliyetlerle dolu olduğu artık bir sır değil. Gerçekten bu, herhangi bir kripto para birimi için geçerlidir – karanlık web’de yasa dışı şeyler için ödeme yapmak veya para aklamak için kullanılıyorlar.

Bunun alaka düzeyi hakkında bilinmesi gereken gerçekten önemli olan şey, nakitin hala dünya çapındaki yasa dışı faaliyetler için ana para kaynağı olduğu ve Bitcoin’in yasadışı yollara giden bir yol olarak başlangıcı, kripto para biriminin bugün olduğu yere gelmesinin bir parçası. İkinci noktayı açıklayayım.

İpek Yolunun Yükselişi ve Düşüşü

2011’de Bitcoin çok, çok az şey için ödeme yapmak için kullanılabilirdi. Her şeyden çok bir hileydi ve her bir madeni para en fazla Amerikan doları cinsinden kuruş değerindeydi. Ardından Şubat 2011’de İpek Yolu’nun lansmanı geldi..

İpek Yolu, günümüzün ilk darknet pazarı olarak darknet denen bir şey üzerinde çalışıyordu. Henüz farkında olmayanlarınız için darknet, ana akımın dışında, düzenleme olmadan ve her türlü yasadışı faaliyetin gerçekleştiği bir internet erişim noktasıdır. Başlangıçtaki amacı, geri kalanımızın ulaşamayacağı kanallardaki hükümet ordusu ve casus grupları arasında bir iletişim aracı olmaktı. Ayrı bir internet otobanı düşünün, sadece daha karanlık ve daha korkutucu. İnternetimiz buzdağının görünen kısmıysa, bu internet suyun altındaki her şeydir.

Bu yeni karanlık pazarda uyuşturucu, yasadışı porno alıp satabilir ve hatta bir tetikçi kiralayabilirsiniz. Bitcoin, kağıt izi bırakmayan, kişisel bilgi içermeyen, herhangi bir düzenleyici müdahalesi olmayan, sansürlenemeyen veya geçişleri tamamlandıktan sonra geri döndürülemez olan hükümetler tarafından kapatılamayan, son derece güvenli, hızlı ve kolay bir para transferi yolu sundu. ve nakit gibi şahsen buluşmayı gerektirmez. İtirazı görebilirsiniz.

FBI için bir darbeyle, İpek Yolu Şubat 2013’te kapatılmış ve sahibi ve kurucusu Ross William Ulbricht tutuklanmıştı. FBI, borsada kalan bitcoini ele geçirdi ve 2014’te açık artırmaya çıkardı..

Yükselen Bitcoin Kabulü

İpek Yolu’nun bitcoin’in itibarını zedelediği açık olsa da, aynı anda yönetim kurulu genelinde benimsenmesini artırma etkisine sahipti. Kullanıldığı için o kadar çok yasadışı faaliyet ödendi ki, darknet piyasasının kullanımıyla değer artmaya başladı..

26.000’den fazla BTC’yi açık artıran FBI müzayedesi, değeri orijinal İpek Yolu baskınından bile daha fazla düşürmesine rağmen çok önemli bir dönüm noktası oldu, çünkü Tim Draper adında bir Silikon Vadisi girişim kapitalisti ortaya çıktı..

Draper, açık artırmaya çıkarılan bitcoin’in büyük bir bölümünü satın aldı ve daha sonra Bay Area’daki bir bitcoin başlangıcına ödünç verdi. Böylelikle, merkezi olmayan bir para biriminin yasadışılık dışında da kullanabileceğinin farkına varmaya başladı – ana çekiciliği, tüm ülkelerdeki sansüre karşı direnişiydi. Teknoloji dünyası, anarşi, sansür karşıtı ve / veya hükümet kontrolünün olmayışı fikirleriyle bağlantılı değilse hiçbir şey değildir.

Birçok yönden, Bitcoin ilk olarak yasadışı bir darknet pazarının yükselişiyle benimsenmemiş olsaydı, bunların hiçbiri olmazdı..

Düzenleme Soruları

Düzenlemeler konusunda hükümetin net olmaması aslında kripto para birimleri için büyük bir sorundur. Yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı, eski koruma girişim kapitalistleri için endişe verici ve bazı insanları kripto para satın almaktan korkutuyor. Düzenleme eksikliği, başlangıçta cazibesini sağlayan şey olsa da, yalnızca düzenlemelerle kitlesel olarak benimsenebilirdi..

Yönetmelikler, herkesin sebepsiz yere uyması gereken bir yapı vermekle kalmaz, aynı zamanda hırsızlığa ve buna dahil olan kişilere karşı bir pazar veya ürün koruması sağlar. Bu, iyi yapıldığında, kitlesel popüler büyümeyi teşvik edebilir, yeni işleri teşvik edebilir ve aynı zamanda bu listede bulunanlar gibi gelecekteki dolandırıcılıkları önlerken, insanları sizi dolandırdıklarında daha kolay yasal bir standarda tutabilir..

Ancak SEC Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda yetersiz kaldı çünkü onları bir menkul kıymet mi yoksa para birimi olarak mı etiketleyeceğiniz belli değil. Tüm dünyadaki ülkeler için bir mücadele oldu.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC, menkul kıymetlerin değişimini düzenlemek ve ilgilenmekle görevlendirilmiştir. Bitcoin hiçbir zaman resmi olarak bir menkul kıymet ilan edilmemiştir ve resmi olarak bir para birimi beyan edilmedikleri için teknik olarak herhangi bir ajansın işleyişinin yargı yetkisinin dışında kalırlar..

Daha iyi düzenleme şu 4 düşünceye bağlıdır:

 1. Bitcoin Para mı? Elbette, bir para birimi olarak tasarlandı, ancak diğer, daha geleneksel fiat para birimleriyle uyuşmayan özelliklere sahip. Şu anda, düzenleyiciler bunun para olduğunu ya da para olmadığını söylemeye devam ediyor.
 2. Kriptolar- emtia mı yoksa menkul kıymet mi? Bazı kriptolar menkul kıymet olarak işlev görür, ancak SEC hepsini emtia olarak değerlendirir. Örneğin XRP, geldiği şirkete bağlı bir değere sahip bir madeni paradır – Ripple. Bu, onu bir hisse senedi veya menkul kıymet gibi yapar. Bu, düzenleyicilerin, farklılıklarına rağmen hepsini yeni bir tanımla tek bir gruba koymaları veya bir şeyi neyin bir menkul kıymet veya emtia yapan orijinal tanımlarına göre her birini ayrı ayrı tanımlamak için zaman ayırmaları gerektiği anlamına gelir..
 3. Düzenlemesi hangi yargı alanında olmalıdır? Bir öncekinin devamı olarak, emtia, menkul kıymetler veya her kategoride bazıları olup olmadığına karar verilinceye kadar, bunları kimin yasal olarak düzenleyebileceği veya düzenleme yükümlülüğü olduğu belirsiz kalacaktır: emtialar için CFTC veya menkul kıymetler için SEC.
 4. Bir kriptodan sorumlu taraf kimdir? Birçok kripto para birimi merkezi olmadığı için, gerçekten tek bir kuruluş veya otorite tarafından kontrol edilmezler. Bu, birçok kişinin yasadışı eylem durumunda suçlanabilecek veya kovuşturulabilecek tek bir kişi veya güce sahip olmadığı anlamına gelir. Örneğin, Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısıdır ancak kimse kim olduğunu bile bilmiyor.

Bu şeyler ele alınabildiğinde, ancak o zaman onu ortalama güvenli pazar yapmak için yeterli düzenleme olabilir. Ancak daha önce geçtiğimiz gibi, başka herhangi bir yatırım durumunda olduğu gibi kendinizi korumaya yardımcı olacak bazı adımları izlemeye istekli olduğunuz sürece, bu piyasayı yatırım yapmaya değmez kılmaz..

Bitcoin Dolandırıcılıkları ve Kripto Hacks Sonuç

Bitcoin şu anda toplam 21 milyon BTC’nin 18 milyonundan fazlasına sahip olup, sonuncusu 2140 yılında ihraç edilene kadar, yaklaşık 120 yıl sonra ve bazı madencilik yarılanmalarından 30 dakika uzakta.

Nisan 2019 itibarıyla endüstri analistleri, 4-6 milyon jetonun çalındığını, kaybolduğunu veya bir noktada unutulduğunu tahmin ediyor. Bu, dolaşımdaki toplam arzının şaşırtıcı bir% 20-35’i. Sadece 2018, dolandırıcılıkların artması nedeniyle yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde çalınmaya tanık oldu ve bunlar yalnızca medyada bildirilen başlıca olanlardı. Bununla birlikte, günlük tüketiciler kripto para birimine ve jetonlara, 2017’nin tüm kripto paralarda, özellikle de Bitcoin’de büyük net değer dalışına rağmen, tüm zamanların en yüksek seviyesinde satın aldıkları için büyümeyi engellemedi. Bitcoin’in USD döviz kuru değeri olarak fiyatı yükseldiğinde, hackerlar ve entrikacılar yukarıda ortaya çıkan tüm güvenlik açıklarını aramaya çok daha yatkındır..

En iyi kripto para birimi borsalarının bile aynı anda büyük miktarlarda para depolamanın ideal yolu olmadığını hatırlamak önemli olsa da, bu her şeyin doğası gereği her zaman güvensiz olduğu veya borsaları asla amaçlanan amaçları için kullanamayacağınız anlamına gelmez. . Ancak, bir bitcoin cüzdanı açmak ve kripto para birimi fonlarınızı güvenli bir şekilde saklamak söz konusu olduğunda küçük bir doz paranoyaya sahip olmak, en iyisi bitcoin ile ilişkili hack ve dolandırıcılık geçmişini görmek ve yukarıdaki stratejileri ve farkındalıkları uygulamak en iyisidir ve daha akıllı olacaksınız , daha iyi kullanıcı ilerliyor.

Mevcut piyasa trendlerinde neler olduğuna dair bir farkındalıkla birleştirilen eğitim, bilgi ve bu araçlar ile, Bitcoin’in değeri yükselse ve kripto paranız yükselse bile, paranızın her zaman mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Yatırımın YG’si artar, bu da en iyi uygulamaların tümünü depolama taktiklerinize güvenli bir şekilde uygulamayı daha önemli ve anlamlı hale getirir..

Bu listeyi, kaygı duyulacak yeni kötü amaçlı yazılım komut dosyaları eklemek, SIM takas vakalarını takip etmek ve paranızı çalmak veya finansal varlığınızı tehlikeye atmak için kullanılan yeni nesil kripto dolandırıcılık taktikleri dahil olmak üzere yıl boyunca düzenli olarak güncelleyeceğiz..

Bitcoin hırsızlığı ve kripto para birimi kayıplarının bu kronolojik listesi, son tüketicinin, yani sizin, orada bulunan tehditlerin farkında olmanız ve zenginliği depolamak, harcamak ve tasarruf etmek için bitcoin kullanma konusunda nasıl akıllı olunması gerektiği için özenle derlendi. Yukarıda bahsedilen şahin ve kartal kuşları arasında, umarım artık bu bitcoin ağırlıklı blockchain tabanlı finansal sistemde gözler tamamen açık bir şekilde gezinebilirsiniz. İleriye dönük bir rehber görevi görecek bitcoin dolandırıcılığı / hack girişleri eklemeleri için en az üç ayda bir bizimle tekrar kontrol etmenizi öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me