Bilgili bir kripto yatırımcısı olarak, bulut madenciliğini ve yatırım hedeflerinizi nasıl ilerletebileceğini anlamak akıllıca olacaktır. Bulut madenciliği kavramı neredeyse Bitcoin’in kendisi kadar eskidir. Günümüzde bulut madenciliği, piyasanın hem karlı hem de dolandırıcılık dolu bir sektörü olarak karma bir üne sahiptir. Herhangi bir bulut madenciliği protokolüne yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler.

Bulut Madenciliği nedir?

Bulut madenciliğini anlamak için öncelikle Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Bitcoin ağında, işlemleri doğrulayan düğümler vardır. Bu doğrulama düğümleri, endüstride madenciler olarak anılanlardır. Bu unvanı, blok zincirinin geçerliliğini korumak için harcadıkları enerji nedeniyle aldılar. Bu enerji tüketimi bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Bu şekilde Bitcoin madenciliği, diğer değerli varlıklar için madencilik yapmaya benzer. Varlığın genel değerine katkıda bulunan zaman ve kaynaklara yatırım yapmanız gerekir.

Bitcoin madencileri, SHA-256 (güvenli hash algoritması-256) olarak bilinen karmaşık bir matematiksel denklemi çözmek için birbirleriyle rekabet eder. Bu denklem o kadar zordur ki, bilgisayarınız ona bir göz atar ve doğrudan matematiği yapmak yerine eğitimli tahminler yapmanın daha hızlı olduğunu belirler. Bu hesaplamalı çekiliş, Bitcoin ağının hash oranı olarak adlandırılır.

Tahmini Arz

Bilhassa, Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Bitcoin madencilerinin bu denklemi tamamlamasını ve 10 dakikalık aralıklarla ağa bloklar eklemesini sağlamak için bazı ilgi çekici protokoller içeriyordu. Bu zaman çerçevesi Bitcoin’in stratejisi için kritikti çünkü madencilik ödülleri, yeni Bitcoin’in piyasaya girdiği tek zamandır. Kesinlikle, 10 dakikalık aralıklar, Bitcoin’in tahmini bir tedarik mekanizmasını sürdürmesine yardımcı olur.

Bitcoin Madencilik Çiftliği

Bitcoin Madencilik Çiftliği

Bitcoin’in ilk günlerinde, herkes basit bir bilgisayar kullanarak ağda madencilik yapabilirdi. Akıllıca, Nakamoto, ağın genel hash oranına bağlı olarak SHA-256 denkleminin zorluğunu artırmak için bir algoritma geliştirdi. Bitcoin madenciliği ne kadar çok insan olursa, denklem o kadar zorlaşır. Bu ayarlamalar, otomatik olarak düşen ödül programı ile birlikte çalışır..

Madencilik Ödülleri

Bitcoin’in ilk madencileri, blok zincirine ekledikleri her blok için 50 Bitcoin aldı. Bu ödül miktarı, kazılan her 210.000 blokta yarı yarıya azaldı. Mevcut ödül, çıkarılan her blok için 6,25 Bitcoin’dir. Bu ödül oranı 2024’te tekrar yarıya ayarlandı. Özellikle, son Bitcoin 2140’ta bu mevcut oranda çıkarılacak..

Kıtlık Yeniliği Yönlendirir

Piyasaya girebilecek yalnızca 21 milyon Bitcoin olduğu gerçeği, bu kriptonun yükselen fiyatları ile birleştiğinde, madencileri yeni yeniliklere yönlendirmeye devam ediyor. Madencilik sadece bir ev bilgisayarı alırdı. Ancak, madencilerin GPU kartlarından inşa edilen özel madencilik kuleleri inşa etmeye başlamasından çok uzun sürmedi. GPU kartları, SHA-256 denkleminin cevabını tahmin etmek gibi tekrarlayan görevleri yerine getirmede CPU’lardan çok daha verimlidir..

GPU kartlarının piyasaya sürülmesi piyasadaki her şeyi değiştirdi. Birincisi, ağın hash oranını yeni zirvelere çıkardı. Aynı zamanda normal CPU madencileri için sonun başlangıcını da işaret etti. Bir GPU madencilik teçhizatı, standart CPU’nuza karşı SHA-256 denklemini çözmede yüzlerce kat daha hızlıdır.

ASIC Madencilik Makinaları Yeni Standardı Belirliyor

Tüm madencilik sektörü başka bir büyük üzüntü gördü Bitmain, Dünyanın en büyük madencilik teçhizatı üreticisi ve maden havuzu işletmecisi, ASIC madencilik makinelerini piyasaya sundu. Bu yüksek güçlü amaca yönelik yongalar, GPU’ların performansını yok etti. ASIC (uygulamaya özel entegre devreler), SHA-256 denklemini çözmede GPU’lardan binlerce kat daha hızlıdır.

ASIC madencileri ayrıca GPU madencilik teçhizatlarından çok daha pahalıydı. Bu cihazlar, düşük kaliteli modeller için 2000 $ ‘dan fazla ve en kaliteli birimler için yaklaşık 8000 $ +’ dan fazla para harcayabilir. ASIC madencilik teçhizatları ağın hash oranını artırdığından, SHA-256 denkleminin zorluğunu normal CPU’ların pratikte değersiz olduğu noktaya da itti. Temelde, bugün hala evinizdeki PC ile madencilik yapabilirsiniz, ancak bu noktada, lotoyu kazanmakla hemen hemen aynı şansa ve çok daha fazla elektrik maliyetine sahipsiniz..

Ortalama Joe için Çok Pahalı

Madencilik sektörü büyük oyuncular için özel bir yer haline geldiğinde, büyük merkezileşmenin de devreye girdiğini gördü. Büyük madencilik çiftlikleri, Bitcoin’in ağ hash oranının büyük bir kısmını köşeye sıkıştırmaya başladı. Bu merkezileşme, toplumda bir tepkiye yol açtı. Bitcoin, ağına katılan herhangi birinin konsepti etrafında inşa edildi ve şimdi bu gerçeklikten uzaklaştı. Neyse ki, maden havuzları bir süreliğine oyun sahasına bile yardımcı oldu.

Bitcoin GPU Madencisi

Bitcoin GPU Madencisi

Madencilik Havuzları

Madencilik havuzları, Bitcoin’in madencilik algoritmasında rekabet etmek için havuzun tüm hash gücünü birleştiren protokollerdir. Madencilik havuzları, herkesin yeteneklerinin en iyisine katkıda bulunmasına ve düzenli olarak geri dönüş almasına izin verir. Bir madencilik havuzuna katılan herkes, bağışlanan hash gücü yüzdesine eşdeğer ödüller alır.

Bugün madencilik havuzları norm haline geldi. Bir zamanlar sektöre hâkim olan en büyük Bitcoin madencilik çiftlikleri bile artık daha büyük madencilik havuzlarının parçası. Bu madencilik havuzlarına katılma kararı mantıklıdır çünkü geleneksel madencilikte kullanılan isabet veya ıskalama stratejisine karşı günlük ödüller alırsınız..

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, madencilik havuzu konseptinin evrimidir. Çok geçmeden veri merkezlerinin, havuza katılmak isteyen ancak bunu yapacak madencilik teçhizatından yoksun çok sayıda insan olduğunu fark etmesi çok uzun sürmedi. Bu durumu düzeltmek için, veri merkezleri havuzdaki hash güçlerini kiralamaya başladı. Bu konsept devrim niteliğindeydi, çünkü kiralanmış bulut bilişim gücünü kullanarak Bitcoin gibi bir kripto para birimi madenciliği için ilk kez bir mekanizma olduğu anlamına geliyordu..

Bulut Madenciliği Hangi Sorunları Düzeltmeye Çalışır??

Bulut madenciliği, Bitcoin madencilerinin karşılaştığı en acil sorunlardan bazılarını çözmeye çalışır. Kullanıcılara üçüncü taraf bir bulut sağlayıcısından madencilik ekipmanı kiralama veya satın alma yeteneği sağlamak, evrensel katılımın kapısını açtı. Herhangi bir yerde bulunan herkes, ücretsiz Bitcoin kazanmak için paylaşılan işlem gücüne sahip uzak bir veri merkezini kullanabilir..

Maliyet Engelleri

Bir ASIC madencilik teçhizatının ortalama maliyeti hızla artarken, birçok madenci soğukta kaldı. Çoğu analist, maliyet engellerinin büyük ölçekli Bitcoin benimsemesinin önündeki ana engellerden birini temsil ettiği konusunda hemfikirdir. Bulut madenciliği hizmetleri sizin için pahalı ekipmanlara yatırım yapar. Bu strateji, bakiyenizi kontrol etmek için akıllı telefon dışında herhangi bir donanıma olan ihtiyacı ortadan kaldırır..

Teknik Engeller

Bulut madenciliği, benimsemenin önündeki finansal engellerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra teknik engelleri de ortadan kaldırıyor. İlk madenciler, blok zincirini indirmek ve işlemleri doğrulamaya başlamak için Bitcoin’in kodlamasını anlamalıydı. GPU ve ASIC madencileri ortaya çıktığında bu talepler arttı. Artık sektöre katkı sağlayan profesyonel üreticiler vardı.

Bulut Madenciliğinin Faydaları

Bir bulut madenciliği stratejisinden elde edilen büyük faydaların farkına varmak uzun sürmez. Öncelikle kurulum kolaydır. Sadece bir bulut madenciliği platformuna giriş yapın ve getirilerinizi izleyin. Elbette basitlikten daha fazla faydası var. İşte bulut madenciliği sektörünün diğer bazı önemli avantajları.

Elektrik yok

Bitcoin’e yönelik en büyük şikayetlerden biri de güç tüketimi gereksinimleridir. Şu anda, Bitcoin’in ağı birçok gelişmiş Avrupa ülkesinden daha fazla elektrik kullanıyor. Bulut madenciliği elektriğinin önemli bir kısmının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesine rağmen, mevcut şebekeye hala büyük bir yük bindiriyor. Sonuç olarak, bu elektrik doğrudan yüke dönüşür..

Bulut madenciliği, madencilik denklemindeki elektrik temelli endişeleri ortadan kaldırır. Bu eleme, Karayipler’deki belirli adalar gibi son derece yüksek elektriğe sahip bölgelerde yaşayan insanların Bitcoin’i etkin bir şekilde madenciliği yapabileceği anlamına geliyor. Bulut madenciliği şiddetle karbon ayak izinizi azaltır.

Bulut Madenciliği Nasıl Çalışır??

Bulut madenciliği stratejisinin merkezinde büyük veri merkezleri bulunmaktadır. Bu mega madencilik çiftlikleri, enerji tasarrufu sağlamak ve hesaplama gücü sağlamak için özel olarak inşa edildi. Bir bulut madenciliği senaryosunda, hash gücünüzü kiralarsınız ve karşılığında blok başına belirli miktarda ödül alırsınız. Madencilik ekipmanına erişiminiz olmadığından, ekipmanın bakımından yalnızca veri merkezi sorumludur..

Madeni Para Seçimi

Günümüzde, çok çeşitli madeni paralar için bulut madenciliği platformları var. BTC ve ETH gibi birinci nesil SHA-256 mayınlı madeni paralara ek olarak, artık bulut madenciliği yapılabilen düzinelerce altcoin var. Daha da güzeli, bazı platformların madencilik çabalarınızı ağın zorluğuna ve girişimin genel karlılığına göre otomatik olarak değiştirecek protokoller sağlamasıdır..

Bulut Madenciliğinin Tarihçesi

İlk bulut madenciliği havuzu, Kasım 2010’da artık değiştirilen Bitcoin Pooled Mining Server adı altında hizmete girdi. Bugün, platform adıyla anılıyor Slush. Etkileyici bir şekilde Slush, başlangıcından bu yana 1 milyondan fazla Bitcoin madenciliği yaptı. 2013 yılında, başka bir büyük rakip piyasaya girdi – F2Pool. Başlangıçta, bu havuz farklı bir adla da anılıyordu – Discus Fish. Bugün F2Pool, Çin’in en eski Bitcoin madencilik havuzu ve dünyadaki en büyük ikinci Bitcoin havuzu olarak pazarda önemli bir konuma sahiptir..

Bitcoin Bulut Madencilik Havuzları

Bitcoin Bulut Madencilik Havuzları

2014 yılında, dünyanın en büyük teçhizat üreticisi, Antpool’un piyasaya sürülmesiyle pazara büyük bir adım attı. Antpool, bir yıldan kısa bir süre içinde sektördeki en büyük madencilik havuzlarından biri haline geldi. Bu büyüme merkezileşme endişelerine yol açtı. Bitmain’in 2015’te başka bir büyük bulut madenciliği havuzu olan BTC.com’u satın almasının ardından bu endişeler daha da arttı..

Bulut Madenciliğinin Riskleri

Her kripto para biriminde olduğu gibi, bir bulut madenciliği operasyonuna yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken bazı uyarılar ve riskler vardır. Öncelikle, dolandırıcılıklardan kaçınmak için yalnızca saygın bulut madenciliği havuzlarıyla çalışmalısınız..

Bulut madenciliği, sektörde sayısız dolandırıcılık havuzu ve halı çekme olduğu için genellikle kötü bir şöhrete sahiptir. Madencilik ekipmanınızı asla görmemeniz veya kullanmamanız, hain oyuncuların fonunuzla pes etmesini kolaylaştırır..

Bazı durumlarda, bu firmalar erken yatırımcılara ödülleri ödemek için yeni yatırımcılardan toplanan fonları kullanacaktır. Bu strateji bir Ponzi şemasına benzer. Eski yatırımcılar bekledikleri karı kazandıklarını düşünerek daha da fazla yatırım yaparlar. Bu dürtü, platforma yeni yatırımı zorlar. Sonra aniden havuz kripto paranızla birlikte kaybolur.

Son Cloud Mining Dolandırıcılıkları

Bulut madenciliği dolandırıcılığının mükemmel bir örneği bu yıl ortaya çıktı. Daha bu hafta, iddia edilen bir madencilik dolandırıcılığının kurucu ortağı, New York’ta suçlamalarla karşı karşıya kalması için Panama’dan iade edildi. Mahkeme belgelerine göre, Gutemburg Dos Santos AirBit Club üyelerine çılgın ödüller vaat etti. Tabii ki, en iyi ödülleri almak için, ömür boyu madencilik kulübü paketini 1000 $ ‘a satın almanız gerekiyordu..

Cloud Mining Dolandırıcılıklarını Tespit Etme

Neyse ki, bulut madenciliği dolandırıcılıklarını tespit etmek geçmişte olduğundan çok daha kolay. Kripto paranın ilk günlerinde piyasada çok fazla kafa karışıklığı vardı. Özellikle bulut madenciliği havuzları gibi yeni teknolojilerle ilgili olarak çevrimiçi olarak güvenilir bilgi bulmak da çok zordu. Ancak bugün durum böyle değil.

Herhangi bir yeni teknolojiye yatırım yapmadan önce daima DYOR’u kullanmalısınız. Bulut madenciliği karlı, ancak bunu doğru yaparsanız. Birisi size alışılmadık görünen ödüller vaat ediyorsa, bunun nedeni sizi zor kazandığınız Bitcoin’inizi dolandırmaya çalışıyor olmasıdır. Bu durumlarda, FOMO’nun sizi yönetmesine izin vermeyin. Kararlı olun ve uzaklaşın. Cüzdanınız size daha sonraki bir tarihte teşekkür edecek.

Bulut Madenciliği Gelecek

Dolandırıcıların riskine rağmen, bulut havuzu madenciliği sektörü topluluk için çok önemlidir. Bitcoin ağ hash gücü için her zaman bir talep olacaktır. Çoğu durumda, bu ağları kullanmak, kendi donanımınızı satın almaktan veya işletmekten çok daha uygun maliyetlidir. Donanımınız madencilik havuzunun bir parçası olsa bile, daha fazla hash gücü satın alarak ödüllerinizi artırabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı, bulut madenciliği öngörülebilir gelecekte endüstrinin temel bir ürünü olmaya devam edecek..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me