Bitcoin madencileri terimine rastlamadan önce kripto piyasasında çok derinlere inmek zorunda değilsiniz. Bitcoin madenciliğini, hangi amaçlara hizmet ettiğini ve nasıl olunacağını anlamak, blockchain teknolojisine aşina olmanın önemli bir parçasıdır. Bitcoin madencileri, dünyanın en büyük blok zincirinin çekirdeğidir. Kullanıcıları nasıl güvende tuttukları ve Bitcoin’in daha fazla benimsenmesine yardımcı oldukları işte burada.

Blockchain

Bir Bitcoin madencisinin ne olduğunu anlamak için önce blockchain teknolojisini anlamanız gerekir. Blok zinciri, dijital bir defteri güncellemek ve doğrulamak için birlikte çalışan bir bilgisayar ağıdır. Bankanız gibi merkezi sistemlerin aksine, blok zinciri, defteri güvende tutmak için merkezi olmayan bir protokole dayanır..

Bitcoin Madencileri nedir?

Geleneksel bir bankacılık senaryosunda, merkezi finans kurumunuz işlem talebinizi alır ve ardından kendi gündemlerine ne kadar uygun olduğuna bağlı olarak onaylar veya reddeder. Bitcoin ağında, merkez bankasının yerini normal kullanıcılar alır. Düzenli kullanıcıların tümü, işlem bloklarını eşzamanlı olarak doğrulamak için birlikte çalışır. Bu kullanıcılar Bitcoin madencileri olarak bilinenlerdir.

Madenci terimi, yeni Bitcoin’i başarılı bir şekilde basmak için gereken zaman ve kaynak miktarını ifade eder. Tıpkı altın madenciliği gibi, varlığın yaratılmasıyla ilgili bir harcama vardır. Bu şekilde, her yeni Bitcoin doğal bir değerle doğar.

Bitcoin Madencilik Çiftliği

Bitcoin Madencilik Çiftliği

Bitcoin’in blok zincirinde, her madenci (düğüm olarak da bilinir), her işlemi doğrulamak için ağ ile birlikte çalışır. Bununla birlikte, yalnızca bir madenci ödülü alır ve asıl bloğu işlem zincirine ekler, böylece blok zincirini genişletir..

İşin kanıtı

Bitcoin’in ağı, çabalarının karşılığını hangi düğümün alacağını belirlemek için Proof-of-Work (PoW) olarak bilinen bir protokol sunar. Bu sistem gelişmiş bir matematiksel denklemdir. Denklem o kadar zordur ki, doğrudan denklemi tamamlamak yerine bilgisayarınızın rastgele tahminler yapması sizin için daha mantıklıdır.

Bu rastgele tahmin, işlemcinizi maksimuma çıkarır. Bu hesaplama çabası, elektrik maliyetleri şeklinde harcamalarla sonuçlanır. Raporlar, Bitcoin’in enerji tüketimini saniyede yaklaşık 120 gigawatt (GW) olarak belirledi. Bu, yılda yaklaşık 63 terawatt-saate (TWh) dönüşür.

SHA-256

Bitcoin ağı, SHA-256 olarak bilinen matematiksel bir algoritmaya dayanır. SHA, güvenli hash algoritması anlamına gelir. Bu tek yönlü kriptografik hash işlevi, her Bitcoin işleminin eklenmeden önce birden fazla kaynak tarafından doğrulanmasını ve onaylanmasını sağlar. Ekstra güvenlik sağlamak için Bitcoin, SHA-256 işlevini iki kez uygular. Bu işlem çift SHA-256 olarak bilinir.

Ödüller

Bitcoin, madencileri yeni basılan Bitcoin’deki çabaları için ödüllendiriyor. Özellikle bu, yeni Bitcoin’in piyasaya girdiği tek zamandır. Bu şekilde, Bitcoin öngörülebilir bir parasal arz olarak işlev görür. İlk günlerinde, Bitcoin madencileri sorunları için 50 BTC ödül aldı. Bu bugün bir servet gibi görünse de, o zamanlar sadece birkaç dolardı..

Otomatik Zorluk Ayarı

Bitcoin’in istikrarlı bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için, sistem zor bir ayarlama algoritması kullanır. Bu protokol, SHA-256 denkleminin cevabının doğru cevap olarak uygun olması için önünde belirli sayıda sıfır olmasını gerektirir. Bu denklemin zorluğu, cevabın önsözünde daha fazla veya daha az sıfır kullanılmasıyla artırılabilir veya azaltılabilir..

Kesinlikle, zorluk ayarlama algoritması, ağın toplam hash gücüne dayanır. Ne kadar çok madenci katılırsa denklem o kadar zorlaşır. Ayrıca, madencilik kuleleri ne kadar güçlü olursa denklem o kadar zor olur. Bu, yeni Bitcoin’in piyasaya on dakikalık aralıklarla girmesini sağlar.

Bitcoin Madencileri nedir

Bitcoin Madencileri nedir?

Zorluk ayarlamasının bir parçası olarak, Bitcoin’in madencilik ödülleri zamanla yarı yarıya azalır. Bu düşüş, madalyonun piyasadaki yükselen değerine denk geliyor. Bu olaylar, madencilik topluluğu tarafından yarılanma olarak bilinir. Bunlar, genellikle Bitcoin’in değerinde stratosferik kazançların takip ettiği devasa olaylardır. Son halving 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti.

İleri Düzey Madenciler Pazara Giriyor

Bitcoin’in değeri arttıkça, madencilerin SHA-256 denklemini daha iyi çözmenin yollarını bulmaya olan ilgisi de arttı. Bu çabalar, Bitcoin işlemlerini onaylamak için özel olarak tasarlanmış özel yapım madencilik teçhizatlarının oluşturulmasına yol açtı. Bu madencilik kuleleri, ev yapımı projeler olarak başladı. Bugün, madencilik teçhizatı endüstrisi milyarlarca doları kapsıyor.

GPU Madencileri

İlk büyük madencilik teçhizatı yükseltmesi, madenciler, SHA-256 denkleminin tekrarlayan görevini çözmede grafik kartlarının çok daha hızlı olduğunu fark ettiğinde geldi. İşlemciniz pek çok şeyde iyidir, ancak hiçbir şeyde gerçekten harika değildir. Oysa grafik kartları belirli görevlerde mükemmeldir, ancak birincil kullanım durumlarına uyanlar dışında başka hiçbir amaç için gerçekten yararlı değildirler..

Sonunda, madenciler GPU kartlarının Çalışma Kanıtı algoritmasını tamamlamada normal PC’lere kıyasla çok daha etkili olduğunu fark etti. Bu farkındalık, bu kartlar için pazarın acelesine yol açtı. Nvidia gibi firmalar, ağda değerli hash gücü elde etmek isteyen madencilik çiftlikleri tarafından satın alınan tüm kart arzını görmeye başladılar..

Sonunda, bu ürünlerde büyük gecikmeler ve bekleme süreleri oldu. Sorun o kadar kötüleşti ki, üreticiler madencilerin yüksek talebi nedeniyle hedeflenen müşterilerinin ürünleri ele geçirebildiklerinden şikayet ettiler..

ASIC Madencileri

Dünyanın en büyük Bitcoin Madencilik teçhizatı üreticisi Bitmain bahsi artırana kadar GPU madencileri için her şey yolunda gidiyordu. Firma, ilk ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre) madencilik teçhizatının piyasaya sürülmesiyle pazarı sonsuza dek değiştirdi. ASIC madencileri, GPU kartlarına kıyasla SHA-256 algoritmasını çözmede binlerce kat daha hızlıdır..

Bitmain Madencilik Makinaları

Bitmain Madencilik Makinaları

ASIC platformlarının etkinliğinin sırrı, SHA-256 algoritmasını çözmek için özel olarak oluşturulmuş olmaları ve başka hiçbir şey yapmamalarıdır. Bu amaca yönelik Bitcoin madenciliği çipi, hashing gücünde bir akış yarattı ve bu da sıradan madenciler için zorluğu daha da artırdı. Önemlisi, ASIC madencilerini yalnızca amaçlanan kripto para birimleri için kullanabilirsiniz. Madencilik algoritmalarını diğer seçeneklere kaydıramazlar.

Ortalama Madenciye Güle güle

Kısa süre sonra CPU madenciliğinin artık geçerli bir seçenek olmadığı ortaya çıktı. Bugün hala CPU madenciliği yapabilirsiniz, ancak bu yüksek güçlü makinelerden daha iyi performans gösterme şansı hiç yok. İmkansız değil, ama pek olası değil. Yine de, piyasada herhangi bir kullanıcının Bitcoin ağının güvenliğini sağlamasına ve kar elde etmesine yardımcı olabileceği günlere geri dönmek isteyen birçok kişi var..

Bitmain

Dünyanın en büyük madencilik teçhizatı üreticisi ve maden havuzu işletmecisi olarak Bitmain, pazarda önemli bir etkiye sahip. Platform, 2017’nin sonlarında sert çatallanma sırasında Bitcoin Cash’in oluşturulmasını desteklediğinde kaslarını esnetti. Onların desteği, madeni parayı piyasada uygulanabilir bir alternatif olarak sağlamlaştırmaya yardımcı oldu.

Bitcoin Madencilik Havuzları

Bitcoin madencilik havuzları, oyun alanını yeniden düzleştirmenin bir yolu olarak ortaya çıktı. Bir madencilik havuzu, kullanıcıların tüm hash gücünü birleştirir ve ödülleri, katkılarına göre kullanıcılar arasında paylaştırır. Bugün madencilik havuzları, piyasadaki en büyük Bitcoin madencileridir. Araştırmalar, bu madencilik havuzlarının tek bir cihazla tehlikeli konsantrasyon seviyelerine ulaştığını göstermiştir. bildiri En büyük üç madencilik havuzunun Bitcoin toplam hash gücünün% 65’inden fazlasını kontrol ettiğini ortaya koyuyor.

Şu anda dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzu F2Pool’dur. Delicesine, sadece bu bir havuz, ağın toplu hash gücünün% 20’sini kontrol ediyor. Özellikle, bir madencilik havuzunu işletmek zor bir iştir. F2Pool, havuzun herhangi bir ödül almadığı uzun kuraklıklar yaşadığını belirtiyor. Birden fazla örnekte, platform, madencilere blok madenciliği yapmadan ödeme yapmak zorunda olduğu için 100 BTC’nin üzerinde kaybetti. Bununla birlikte, büyük resme baktığınızda, madencilik havuzları onları işleten firmalar için son derece karlı hale gelir ve bu kuraklıkları sürdürebilir..

Bulut Madenciliği

Bitcoin madencisi olmak isteyen ancak sanatın teknik yönlerini öğrenmek veya en kaliteli bir teçhizatı nasıl inşa edeceğini veya satın alacağını araştırmak için zaman harcamak istemeyen herkes için bulut madenciliği var. Bulut madenciliği platformları, karma güçlerini kararlaştırılmış bir oran için kullanıcılara kiraya verir. Bulut madenciliği, yeni kullanıcıların büyük bir ön yatırım yapmadan madencilik sektörüne katılmasının en kolay yollarından biridir..

Bir bulut madenciliği hizmetine karar verirken ele alınması gereken bazı endişeler vardır. Yalnızca en saygın bulut madenciliği hizmet sağlayıcılarına bağlı kalmanız gerekir. Son on bir yılda piyasada çok sayıda bulut madenciliği dolandırıcılığı yapıldı. Çoğu bulut madenciliği dolandırıcılığında, platform ilk başta vaat edilen getirileri eski kullanıcılara ödemek için yeni kullanıcıların fonlarını alır. Platformun yasal olduğu söylendiğinde, şirket halısı kullanıcının tüm Bitcoin’lerini çeker..

Cloud Mining Dolandırıcılıkları Yaygın

Bu yıl birden fazla madencilik dolandırıcılığı ortaya çıktı. Bir örnekte, Filipinler’den Mining City Cloud Mining adlı bir firmayı işleten bir grup dolandırıcı, milyonlarca kullanıcıyı dolandırdı. Firma, madencilere katılmak için günde 92 dolar kar ödediğini iddia etti. Özellikle Filipinler’de bu, yeni kripto kullanıcıları için mükemmel bir yem görevi gören önemli miktarda bir fon..

Düzenleyiciler bu yıl Eylül ayında dolandırıcılığa son verdi. Yetkililer, “Maden Şehrinin Komisyona kayıtlı olmadığını ve kamudan yatırım / yerleşim talep etmek, kabul etmek veya almak veya yatırım sözleşmeleri ve diğer menkul kıymetler çıkarmak için gerekli lisans ve / veya yetkiye sahip olmadan faaliyet gösterdiğini” belirtti. Ayrıca firmayı bir saadet zinciri yürütmekle suçladılar..

Bitcoin Madencilik Endişeleri

Piyasanın şu anda karşı karşıya olduğu çeşitli Bitcoin madenciliği endişeleri var. Birincisi, piyasada benzeri görülmemiş düzeyde merkezileşme var. Merkezileştirme, ağın güvenliğini aşındırdığı için Bitcoin için kötüdür. Ek olarak, bir grubun, yükseltmeleri ve protokol değişikliklerini onaylama açısından diğer kullanıcılara kendi isteklerini daha fazla dikte etmesine izin verir..

Elektrik tüketimi

Bitcoin madenciliği sektörünü çevreleyen bir diğer önemli endişe ise sürdürülebilirliktir. Bitcoin, çalışmaya devam etmek için çok fazla elektrik gerektirir. Raporlar, Bitcoin’in elektrik tüketimini gelişmiş Avrupa ülkeleriyle aynı seviyede tutuyor. Bu güç talebi, birçok kişinin daha sürdürülebilir seçenekler aramasına neden oldu.

Yenilenebilir enerji

Bitcoin madencilik topluluğunun yaklaşık% 39’u tarafından kullanılan popüler bir seçenek: yenilenebilir enerji. Jeotermal, rüzgar ve su bazlı elektrik sistemlerinin kullanılması, Bitcoin madencilerinin herhangi bir atık olmadan karlarını güvence altına almalarına olanak tanır. Daha çevreci alternatiflere geçme çabası, Bitcoin madencilik çiftliklerine indirimler sunan elektrik şirketleri tarafından yavaşlatıldı..

Yeşil Enerji Destekli Bitcoin Madencilik Rig

Yeşil Enerji Destekli Bitcoin Madencilik Rig

Bitcoin Madenciliğinin Geleceği

Bitcoin madenciliğinin geleceğinin neler getireceğini kimse tahmin edemez. Üreticilerin maden ocakları açısından işleme sınırlarını zorlamaya devam edeceğine şüphe yok. Ayrıca, Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinin önümüzdeki aylarda da daha fazla ağ kullanımına neden olması için güçlü bir şans var. Tüm bu endişeler madenciler tarafında daha fazla zorluğa yol açıyor.

Ek olarak, bir gün 21 milyon Bitcoin’in tamamının çıkarılacağı gerçeği var. Bu noktada ağa ne olacağından kimse emin değil, ancak çoğu analist, Bitcoin’in bu zamana kadar önemli bir değere sahip olacağı konusunda hemfikir. Mevcut Bitcoin ihraç oranında, son Bitcoin 2140 civarında çıkarılacak. Neyse ki, geliştiricilerin bir şeyleri çözmesi için bolca zaman var..

Teknik Değişiklikler

Bitcoin’in bir gün daha sürdürülebilir bir seçenek lehine Proof-of-Work algoritmasını terk etme şansı da var. Bu imkansız gibi görünse de, dünyanın en büyük ikinci PoW blok zinciri Ethereum zaten böyle bir manevra için hazırlıklar yapıyor. Ethereum, yıl sonundan önce PoW mekanizmasından Proof-of-Stake (PoS) sistemine geçmeyi planlıyor. Bu dönüşüm, SHA-256 algoritmasına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve ağın genel elektrik tüketimini azaltır. Ayrıca, kullanıcıların ağın güvenliğini sağlamak için kriptolarını riske atmalarına da izin verir.

Sonsuza Kadar Bitcoin Madenciliği

Şu anda olduğu gibi, Bitcoin’in çekirdek topluluğu bu devrim niteliğindeki madeni paranın ana protokollerinden herhangi birini değiştirmek için acele etmiyor. Bunun yerine, Bitcoin maksimalistleri, büyük ölçekli Bitcoin benimsemesinin sırrının Lightning Network gibi tamamlayıcı teknolojilerin geliştirilmesinde olduğuna inanıyor. Bu zincir dışı protokollerin kullanımıyla, Bitcoin yeni işlevsellik, verimlilik ve hız kazanır. Bu nedenlerden dolayı, Bitcoin madenciliği uzun yıllar sürecek bir şey olacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me