Bitcoin, anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya göre “elektrikli eşler arası nakit sistemidir”. Bitcoin’in yaratılmasının ardındaki amaç, “güvene dayanmadan elektronik işlemler için bir sistem” yaratmaktı. Bitcoin bu görevi yaratıcılık, kararlılık ve teknolojik cesaretin bir kombinasyonuyla başardı..

Bitcoinsiz bir dünya hayal etmek zor. Bugün, dünyanın ilk ve en başarılı kripto para birimi bir hane halkı adıdır. Bu devrim niteliğindeki buluşa adanmış sayısız TV şovu, şarkı, haraç, sanat eseri ve kitap var..

Tüm bu ilgiye rağmen, dünyadaki çoğu insan bu protokolün nasıl çalıştığı, ona neyin değer verdiği ve neden bu kadar çok insanın buna takıntılı olduğu konusunda bilgisiz kalıyor. Özünde, Bitcoin basittir, hatta zarif bile diyebilirsiniz. Bu devrim niteliğindeki program, sansüre dirençli merkezi olmayan bir para birimi yaratmak için sanal para sektöründeki onlarca yıllık önceki gelişmelerin üzerine inşa edildi..

Bitcoin (BTC) Hangi Sorunları Çözer??

Bitcoin piyasaya sadece rastgele bir şans olarak girmedi. Doğrudan şu anda insanlığın karşı karşıya olduğu en acil sorunlardan bazılarıyla mücadele etmek için inşa edildi. Bitcoin’in merkezinde temel bir temel mesaj var. Dünyaya devleti para politikalarından ayırma yeteneği sağlar. Bitcoin’in Genesis bloğunun kodlamasında yer alan şifreli bir mesaj, projenin amacını netleştirir. Gömülü madeni para Bu bloğun en büyüğü şifreli mesajdı:

“The Times 03 / Oca / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.”

Mesajın kendisi şuradaki bir başlığa atıfta bulunuyor: Kere listelenen aynı tarihte yayınlandı. Bitcoin’in yaratıcısı, kötü para politikasının dünyayı felakete sürükleyeceğine inanıyordu. Belki de bu nedenle, Bitcoin değerini ve kullanımını sağlamak için yalnızca sağlam finansal ilkeler kullanır..

Şişirme

Kötü para politikası genellikle kontrolden çıkmış enflasyona yol açar. Ülkeler enflasyon yaşadıklarında para birimleri değer olarak düşer. Enflasyon yerel ekonomiyi yok edebilir ve vatandaşların ezici bir borç durumunda kalmasına neden olabilir. Enflasyonun kontrolden çıktığı günlerde tüm hayat tasarrufları silinir. Enflasyon, piyasadaki para miktarı talebi aştığında ortaya çıkar.

Fiat para biriminin maksimum arzı yok. Hükümetler ve Federal Rezerv uygun gördükleri şekilde buluşabilir ve yeni fon yaratabilir. Bu yaklaşımla ilgili sorun, hükümetlerin, altyapı ve savaşlar gibi masrafları karşılamak için yazıcıların çılgına dönmesine izin vermeleriyle ünlü olmalarıdır..

Bitcoin Teknik Raporu

Bitcoin Teknik Raporu

Bitcoin, yalnızca 21 milyon jetonluk sınırlı bir arzı olduğu için kontrolden çıkmış enflasyon yaşamaz. Bu sınırlı arz, düzenli aralıklarla piyasaya sunulmaktadır. Bu şekilde Bitcoin, dünyaya, mevcut diğer sistemlerden çok daha öngörülebilir bir küresel rezerv para birimi sağlar..

Sansür

Sansür, Bitcoin’in doğrudan uğraştığı bir diğer önemli konudur. Merkezi olmayan ağların sansürlenmesi tarihsel olarak zordur. Örneğin, en sevdiğiniz video akış platformunu düşünün. Bu, merkezi olmayan bir ağın başka bir biçimidir. Ne olursa olsun, diğer insanlarla çevrimiçi olarak tanışmanıza ve veri ticareti yapmanıza olanak tanır..

Bitcoin birçok yönden benzerdir. Herkesin buluşmasına ve değer değiş tokuşuna izin verir. Tüm Bitcoin işlemleri doğrudan eşler arası bir süreçte gerçekleşir. Aracı, düzenleyici veya diğer taraflar olmadığından, kripto paranızı seçtiğiniz gibi harcama hakkınızı sansürleyecek kimse yoktur..

Şeffaflık

Bitcoin, temel bir şeffaflık protokolü üzerinde çalışır. Genel blok zincirleri, ağdaki herkesin her işlemi gerçek zamanlı olarak görmesini sağlar. İnsanların onu izleme yeteneği olmadan ağda tek bir Bitcoin hareket etmez. Bu şeffaflık, Bitcoin’in dünyadaki diğer pazarlardan ayrılmasını sağlar. Bitcoin, arz ve talep tarafından belirlenen ilk gerçek anlamda merkezi olmayan piyasadır.

Gizlilik

Bitcoin, daha fazla şeffaflık sağlarken daha fazla gizlilik de sağlayabilir. Bitcoin, hesap adlarını ortadan kaldırır ve bunun yerine iki anahtara güvenirsiniz. İlk anahtar, genel anahtarınızdır. Bu, insanlara size Bitcoin göndermeleri için verdiğiniz anahtardır. İkinci anahtar, özel anahtarınızdır. Bitcoin’i bu şekilde gönderebilirsiniz. Bu anahtarı asla kimseye vermeyin. Eğer yaparsanız, tüm Bitcoin’inizi alabilirler ve bu konuda hiçbir şey yapamazsınız..

Bitcoin (BTC) Nasıl Çalışır?

Bitcoin, blockchain teknolojisinin getirilmesi nedeniyle önceki sanal para birimlerinin başarısız olduğu yerlerde başarılı oldu. Blok zinciri, merkezi olmayan bir bilgisayar ağıdır. Bu bilgisayar zinciri, güvende kalmak için ağın tüm hesaplama gücünden yararlanır.

Bitcoin Ticareti - CoinMarketCap ile Analiz

Bitcoin Ticareti – CoinMarketCapBitcoin Ticareti ile Analiz – CoinMarketCap ile Analiz

Bitcoin işlemleri bloklar halinde gruplandırılır. Bunlar, işlem zincirini, yani Blockchain’i oluşturan bloklardır. Blockchain para birimleri, onları değiştirilemez hale getirmek için denklemlerine bir zaman damgası ekledi. Bu zaman damgası, Satoshi Nakamoto’nun sanal para birimlerinin karşılaştığı asırlık sorunu çift harcama yaparak nasıl yenebildiğidir..

Double Spend Quagmire

Sanal para birimlerinde önceki girişimler çok yaklaştı, ancak sonuçta çift harcama sorunu nedeniyle başarısız oldu. Çift harcama sorunu, bilgisayar korsanlarının bir işlem sırasında bir kripto para birimini iki kez harcamasının nasıl engelleneceğiydi. Maddi dünyada bu bir sorun değil. Biri sana parayı veriyor ve onda yok ve sen de var.

Dijital dünyada, bilgisayar korsanları size sanal bir para birimi gönderebilir ve bu işlem işlenirken, sistem kopyayı algılamadan önce benzer bir işlemi yeniden gönderebilir. Nakamoto, her işlem bloğuna akıllıca bir zaman damgası ekledi. Bu zaman damgası daha sonra aşağıdaki blokta şifreleme kodunda kullanılır.

Madencilik Bitcoin (BTC)

Bitcoin blok zincirindeki işlemler, “madenciler” olarak da bilinen düğümlerden onay alır. İşlem bloğu onay aldıktan sonra, blok zincirini oluşturmak için işlemler zincirine eklenir. Daha da önemlisi, madenciler ağın güvenliğini sağladıkları için ödüller alırlar.

Başlangıçta bu ödül 50 Bitcoin olarak belirlenmişti. Bu ödüller her 210.000 blokta yarısına ayarlanmıştır. Ortalama olarak bu işlem yaklaşık 4 yıl sürer. 2012’de ilk yarılanma gerçekleşti. Bitcoin madenciliği ödüllerini 25 BTC’ye düşürdü. Ardından 2016’da bir tane daha gerçekleşti. Bu, madencilerin 12.5BTC almasına neden oldu. En son halving 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti ve ödülleri 6.25BTC’ye kadar düşürdü. Analistler bu oranda tahmin ediyor, nihai madencilik ödülü 2140’ta bir ara gerçekleşecek.

Neden Bu Kadar Güç

İnsanların Bitcoin ağının güce aç olduğundan şikayet ettiğini sık sık duyarsınız. Bitcoin’in bu kadar çok güce ihtiyaç duymasının nedeni, madencilik kurulumuyla ilgili. Proof-of-Work (PoW) algoritmasında, işlemi blok zincirine yalnızca bir madenci ekleyebilir. Hangi düğümün bu ödülü kazandığını belirlemek için, her düğüm gelişmiş bir matematik formülü çözmek için yarışır. Bu formül SHA-256 denklemi olarak bilinir

SHA-256

SHA-256, bilgisayarların tüm işlem güçlerini esnetmesini gerektiren son derece karmaşık bir denklemdir. Denklem o kadar zordur ki, bilgisayarın doğrudan denklemi denemek yerine rastgele tahminler üretmesi daha mantıklıdır. Özellikle, denklemin cevabının geçerli olması için dört sıfırla başlaması gerekir. Bu işlemin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürer.

Bitcoin'e (BTC) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her ŞeyZorluk Ayarı

Bitcoin ağındaki tıkanıklık ne kadar fazlaysa denklem o kadar zorlaşır. Bu zorluk ayarlama mekanizması, Bitcoin’in tahmini parasal arzını korumasına yardımcı olur. ASIC (Application Specific Integrated Circuits) gibi üst düzey madencilerin piyasaya sürülmesi nedeniyle, Bitcoin madenciliği zorluğu yeni boyutlara ulaştı. Bu çipler, SHA-256 denklemini çözmede PC’lerden binlerce kat daha hızlıdır. Kesinlikle, protokol cevabın başında daha fazla sıfır gerektirecektir. Bu manevra denklemin zorluğunu artırır.

Bitcoin’in (BTC) Faydaları

Bitcoin, piyasaya bazı şaşırtıcı faydalar sağlar. Birincisi, Bitcoin güvenli bir ekosistemdir. İşlemleriniz eşler arası bir şekilde tamamlanır. Ne kadar az aracı dahil olursa, işlemler o kadar düşük maliyetli ve daha hızlı hale gelir. Bu nedenle, Bitcoin uluslararası para göndermek için itibari para biriminden çok daha ucuzdur..

Dakikalar içinde milyonlarca Bitcoin gönderebilir ve aynı değeri itibari para biriminde göndermenin maliyetinin bir kısmını ödeyebilirsiniz. Bitcoin, uluslararası ödemeleri daha önce hayal bile edilemeyen bir şekilde kolaylaştırır. Bitcoin havale ödeme merkezleri, bu kripto para biriminin dünyaya nasıl fayda sağladığının mükemmel bir örneğidir..

Bitcoin herhangi bir hükümete bağlı değildir ve bu nedenle fiat para birimlerine uygulanan herhangi bir yaptırıma veya diğer kısıtlamalara bağlı değildir. İnsanlar Bitcoin’lerini akıllarında politika olmadan harcayabilirler. Bitcoin’in blok zinciri ağının merkezi olmayan yapısı, hükümetlerin kapatmasını imkansız hale getiriyor.

Bitcoin Tarihi (BTC)

Bitcoin’in resmi tarihi 18 Ağustos 2008’de başlıyor. İşte o zaman Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Bitcoin.org alanını kaydetti. İki ay sonra, şimdi ünlü Bitcoin teknik incelemesine bir bağlantı yayınladı. Makalenin başlığı, bir Cypherpunk posta listesinde “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” idi. Cypherpunk topluluğu, günümüzün dijital ortamında gizliliğin çok önemli olduğuna inanıyor.

Bitcoin’in Genesis bloğu 3 Ocak 2009’da çıkarıldı. Bu, Bitcoin’in blok zincirinin başlangıcıydı. Bu nedenle, Blok 0 olarak da anılır. Nakamoto ayrıca bu ilk bloğu kazmak için 50 Bitcoin ödül topladı. Aynı ay, ilk açık kaynaklı Bitcoin müşterisi piyasaya bir gönderi yoluyla girdi. SourceForge.

Erken İşlemler

Bitcoin’in ilk günlerinde heyecan sadece sanal para geliştirme sektörüyle sınırlıydı. Özellikle, tanınmış bilgisayar programcısı, Hal Finney Bitcoin işlemi alan ilk kişiydi. Hal, Bitcoin’in ilk günlerinde Nakamoto ile yakın temas halindeydi. 12 Ocak 2009’da Nakamoto’dan 10 Bitcoin aldı..

Sektörde bugün hala aktif olan projenin başka bazı ilk destekçileri var. Bitcoin’in atası olan b-money’nin yaratıcısı Wei Dai, testin bu ilk günlerinin büyük bir parçasıydı. Ayrıca, başka bir Bitcoin öncülü olan Bitgold’un yaratıcısı Nick Szabo, bu merkezi olmayan işlemlere katılan ilk kişilerden biriydi..

Nakamoto Madenciliği ve Kaybolma

Nakamoto, Bitcoin’in ilk günlerinde çok aktifti. Yukarıda belirtilen geliştiricilerle ve alandaki diğerleriyle sık sık iletişim kurdu. Konseptini bugün hala devam eden çeşitli yazılarda tartıştı..

Bu günlerde aktif olarak modifikasyonlar yapıldı ve gönderildi Bitcoin forumunda da teknik bilgiler. Ayrıca uzman araştırmalarına göre yaklaşık 1 milyon Bitcoin çıkarmıştır. Sonra hiçbir uyarıda bulunmadan aniden ortadan kayboldu. Son gönderisinde, “güvenli mod” özelliğinde yaptığı son değişiklikleri tartışıyor ve yapılara bir bağlantı bırakıyor.

Satoshi Nakamoto Bitcoin Forumu Aracılığıyla Son Forum Gönderisi

Satoshi Nakamoto Bitcoin Forumu Aracılığıyla Son Forum Gönderisi

Ayrılmakla ilgili hiçbir şey söylemedi. Ancak sonuncusundan önceki bir gönderide, “Bu ilgiyi başka bir bağlamda çekmek güzel olurdu. WikiLeaks eşekarısı yuvasını tekmeledi ve sürü bize doğru yöneldi. ” Nakamoto ortadan kaybolduğundan beri, geliştirici Gavin Andresen baş geliştirici rolünü üstlendi. Bitcoin Vakfı.

Pizza Günü

22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz adında bir Bitcoin meraklısı satın alındı 10.000 BTC’ye iki büyük Papa John’s Pizzas. İşlem Bitcoin forumlarında gerçekleşti. Gönderilerde Hanyecz, pizza alacak, parasını ödeyecek ve evine teslim edecek kişiye 10.000 BTC teklif ediyor. Komik bir şekilde, ertesi gün “atıştırmak” için iki pizzaya ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

İngiliz bir adam teklifi kabul etti ve sonraki bir saat içinde Hanyecz lezzetli bir pizza yiyordu ve teslimatçı 10.000 BTC’si ile yola çıktı. O zamanlar 10.000 BTC sadece 41 dolar değerindeydi. Bugün, bu BTC’ler 100.000.000,00 $ değerinde.

Güvenlik Açıkları Görünüyor

Ağustos 2010’un başlarında, Bitcoin çekirdek geliştiricileri için bir saldırı vektörü ortaya çıktı. Kodlama hatası, blok doğrulama sorunlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bilgisayar korsanları, kullanıcıların Bitcoin’in ekonomik kısıtlamalarını atlamalarına izin verdikleri için bu sorunları istismar edebilirler. Buna karşılık, bir bilgisayar korsanı sonsuz sayıda Bitcoin oluşturabilir.

Yalnızca birkaç gün sonra, tek bir işlemde 184 milyar Bitcoin üretildiği için bu riskler gerçeğe dönüştü. Bu yeni basılan madeni paralar ağ üzerindeki iki adrese gönderildi. Neyse ki, geliştiriciler güvenlik açıklarının zaten farkındaydı. İşlemleri tersine çevirmeyi ve Bitcoin’in blok zincirini güncellenmiş güvenli sürüme geçirmeyi seçiyorlar..

O zamanlar Bitcoin kullanımı hala geliştiricilere özeldi, bu yüzden bugün olacağı sorun bu değildi. Kritik olarak, bu, bir Bitcoin işleminin tersine çevrildiği tek zamandı. O zamandan beri başka hiçbir güvenlik kusuru gün ışığına çıkmadı.

Kripto Pazarı Ortaya Çıkıyor

Ertesi yıl diğer kripto para birimlerinin piyasaya sürüldüğünü gördü. Bu resmi olarak kripto piyasasının doğuşuydu. Ayrıca, belirli firmalar hizmetler için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Bunu yapan ilk organizasyon Electronic Frontier Foundation’dı. WikiLeaks ayrıca Bitcoin bağışlarını kabul eden ilk firmalar arasındaydı.

2012’de Bitcoin ilk kamera hücresini ulusal bir televizyon dizisinde aldı. Kripto para birimi, adlı bir CBS yasal dramasında göründü İyi eş.  Bu yıl ayrıca Bitcoin Vakfı’nın lansmanını da gördü. Bu grubun kurucuları Gavin Andresen, Jon Matonis, Patrick Murck, Charlie Shrem ve Peter Vessenes idi..

Amaçları, Bitcoin’in benimsenmesini yeni boyutlara taşımaktı. Bu görevi başarmak için geliştiriciler, piyasadaki açık kaynaklı protokollerin daha fazla standardizasyonu, korunması ve tanıtımı için çaba sarf ettiler. Bugün Bitcoin Vakfı, Bitcoin’in genişlemesinde hala hayati bir rol oynuyor.

BitPay

Ekim 2012’de popüler Bitcoin Ödeme işlemcisi BitPay büyük bir kilometre taşını kutladı. Firma, Bitcoin kabul eden 1.000 tüccara ulaştı. Aynı yıl, dünyanın en büyük barındırma platformlarından biri olan WordPress, Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladı. Bu gelişmeler Bitcoin için gelecek yıl inanılmaz bir yıla yol açacak.

2013’te Bitcoin büyük adımlar attı. Bu, ödeme işlemcisinin Coinbase’in coin başına ortalama 22 $ ‘dan başarılı bir şekilde 1 milyon $ BTC satışını bildirdi. Aynı zamanda Bitcoin’in ilk büyük piyasa çöküşünün yılıydı. Mart ayında, Bitcoin topluluğu yaklaşık altı saatliğine bölünürken büyük bir satış oldu..

İki Bitcoin

Teknik aksilik, dünyayı saatlerce iki ayrı Bitcoin blok zinciriyle terk etti. Geliştiriciler, sorunu çözmek için tüm işlemleri durdurma çağrısı yaptı. Bu, yatırımcıların yeni başlayan projeye olan güvenlerini kaybetmelerine neden oldu. Dakikalar içinde Bitcoin değer kaybı ile bir satış gerçekleşti. Geliştiriciler, tüm madencileri yeni standart olarak 0.7 sürümüne yükselttiklerinde durumu stabilize edebildiler..

Bitcoin (BTC) Mevzuat Endişeleri

Bu aynı zamanda düzenleyicilerin Bitcoin’in faaliyetlerini dikkate almaya başladığı yıldı. Özellikle, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), para Hizmeti İşletmeleri olarak kayıt yaptırmak için BTC ödüllerini satan madencilerin Para Hizmeti İşletmeleri olarak kaydolmaları veya sonuçlarla yüzleşmeleri gerektiğini belirttiği bir kamuoyu açıklamasında bulundu. Bu duyuru piyasada hafif bir dalgalanmaya neden oldu, ancak bu sadece gelecek olanın kovasında bir düşüştü..

Nisan ayında, Bitcoin daha önce sahip olduğu hiçbir şeye benzemeyen büyük bir çöküş yaşadı. Çöküş, o sırada dünyanın en büyük borsası Mt.Gox ve dünyanın önde gelen Bitcoin ödeme işlemcisi BitInstant’ın yaşadığı artan işlem gecikmelerinden kaynaklandı. Kaza, Bitcoin fiyatlarının 266 dolardan 76 dolara serbest düştüğünü gördü.

Müsadereler

Bu yıl aynı zamanda ilk kez bir devlet kurumunun Bitcoin’i ele geçirdiğini iddia etti. Spesifik olarak, ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi, 11.02 Bitcoin’e el konulmasını Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı bildiriminde listeledi. Yaklaşık aynı zamanlarda, yetkililer Mt.Gox borsasıyla ilgili birden fazla hesaba el koydu..

Düzenleyici Endişeler

Bitcoin bu süre zarfında bazı yasal sorunlar yaşadı. Tayland’daki Döviz İdaresi ve Politika Departmanı, Bitcoin’i ülkede yasadışı hale getirdi. Ayrıca, Beşinci Devre Teksas’ın Doğu Bölgesi’nden ABD Federal Yargıcı Amos Mazzant, Bitcoin’in “bir para birimi veya bir tür para” olduğu konusunda tartışmalı bir karar verdi. Son olarak, Almanya Maliye Bakanlığı kripto para birimini finansal bir araç olarak kabul etti.

İpek yolu

Ekim 2013’te FBI, Silk Road web sitesinden yaklaşık 26.000 BTC ele geçirdi. Bu, o zamana kadarki en büyük Bitcoin ele geçirmesiydi. Operasyonun arkasındaki adam, Ross William Ulbricht, uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulundu ve bu ademi merkeziyetçi pazarın yaratılmasındaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Birçoğu bu cezanın çok sert olduğuna ve pazar yeri geliştiricisi olarak değil bayi olarak suçlandığına inanıyor..

Ross William Ulbricht

Ross William Ulbricht

Bitcoin ATM’leri

Bitcoin ATM’leri de bu dönemde dünya çapında ortaya çıkmaya başladı. Robocoin ve Bitcoiniacs, Ekim 2013’te dünyanın ilk Bitcoin ATM’sini başlattı. Bu tarihi ATM, Vancouver, Kanada’da bulunuyor. Aynı ay, Çinli internet devi Baidu, web sitesi güvenlik hizmetleri müşterilerinin faturalarını Bitcoins kullanarak ödemelerine izin verdi. Ayrıca, BTC China, Japonya merkezli Mt. Gox, dünyadaki ticaret hacmine göre en büyük Bitcoin ticaret borsası olarak.

Aralık ayında, popüler çevrimiçi perakendeci Overstock.com’un yöneticileri, önümüzdeki haftalarda Bitcoin’i kabul etme planlarını açıkladı. Kısa bir süre sonra, piyasa başka bir büyük kayıp yaşadı. Bu, kısmen Çin Halk Bankası’nın Çin finans kurumlarının Bitcoin kullanmasını yasaklaması nedeniyle ortaya çıktı. O sırada Çin, Bitcoin’in ticaret hacminin çoğunu kontrol ediyordu..

Bitcoin Vegas’a Geliyor

2014 yılında Bitcoin kurumsal olarak benimsenme yolunda ilerlemeye devam etti. Bu yıl hem The D Las Vegas Casino Hotel hem de Golden Gate Hotel’i gördü & Las Vegas şehir merkezindeki kumarhane mülkleri kripto para birimini kabul etmeye başlayacaklarını açıkladı. Bu haber, Bitcoin’in fiyatını artırmaya yardımcı oldu. Ancak, destek kısa sürdü.

Şubat 2014’te Bitcoin, kötü şöhretli Mt.Gox Hack olayını yaşadı. Platform, saldırı sırasında 744.000 Bitcoin kaybını gördü. Bir aydan kısa bir süre sonra, dünyanın en büyük Bitcoin borsası iflas başvurusunda bulundu. Piyasa bu vahyin ardından değer kaybetti.

Büyük Başarı

Eylül ayında pazar toparlanmaya başladı. Bu, TeraExchange’in çeşitli Bitcoin tabanlı hizmetler sunmaya başlamak için CFTC’den onay aldığı aydı. Firma özellikle bir Bitcoin fiyatına dayalı olarak tezgah üstü bir takas ürünü sunmaya başladı. Bu olay, tüm pazar için muazzam bir başarıydı çünkü ilk kez bir ABD düzenleyici kurum bir Bitcoin finansal ürününü onayladı..

Bitcoin (BTC) Ana Akıma Gidiyor

Yıl, Bitcoin için de güçlü bir şekilde sona erdi. Bilgisayar devi Microsoft, Aralık ayında kullanıcılardan Bitcoin kabul etmeye başladı. Bitcoin kullanarak Xbox oyunlarını ve Windows yazılımlarını satın alabilirsiniz. Ayrıca ilk Bitcoin belgeseli, Bitcoin’in Yükselişi ve Yükselişi, serbest bırakıldı.

2015 yılına kadar Bitcoin piyasası ivme kazanmaya başladı. Coinbase o yılın Ocak ayında 75 milyon dolarlık tohum fonu topladı. O yıl, popüler borsa Bitstamp’ın bir hack nedeniyle bir hafta boyunca ticareti durdurduğunu gördü. Şirket belgelerine göre, olay sırasında firmanın çalınan 19.000 Bitcoin’i vardı. Etkileyici bir şekilde, platform yeniden açıldı ve hiçbir kullanıcı yalnızca günler sonra para kaybetmedi.

Yeni Tepeler

Ertesi yıl, Bitcoin ağının yeni zirvelere doğru genişlediğini gördü. Ağ, 1 exahash / sn’nin üzerinde rekor bir ağ hızına ulaştı. Mart 2016’da Japonya Kabinesi, sanal para birimlerini ödeme şekilleri olarak tanıdı. Bu, bölgedeki pazar değerini ve gelişmeyi itmeye yardımcı oldu. Ne yazık ki Ağustos 2016’da bir başka büyük Bitcoin borsası, Bitfinex, hacklendi ve yaklaşık 120.000 BTC kaybedildi.

Japonya’da Bitcoin Tanındı

2017, Japonya’nın daha fazla Bitcoin dostu yasayı geçirdiğini gördü. Bu gidişatta, Bitcoin resmi olarak yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul edildi. Bu duruş, işlem hacimlerini yeni zirvelere taşımaya yardımcı oldu. Pazar patladı. Örneğin, Ocak ve Mayıs 2017 arasında değişim Poloniex platformunda% 600’den fazla aktif tüccar artışı bildirdi.

Ölçeklenebilirlik Kaygıları

Bu rekor seviyeler, pazara daha fazla yatırımcının girmesine yol açtı. Tüm bu kullanıcılar, ağda muazzam miktarda tıkanıklık yarattı. Yakında, Bitcoin işlemleri daha pahalı hale geldi ve tamamlanması çok daha uzun sürüyordu. Bitcoin topluluğu sorunların nasıl ele alınacağı konusunda ikiye bölündüğünde sorun kaynama noktasına ulaştı. Sonunda, Bitcoin Cash adlı yeni bir kripto para birimi ortaya çıktı.

WooBull aracılığıyla Bitcoin Sıkışıklığı

WooBull aracılığıyla Bitcoin Sıkışıklığı

2018’de Güney Kore, anonim işlemleri yasakladığında Bitcoin’e karşı büyük bir önlem aldı. Bu yıl aynı zamanda zincir dışı ödeme çözümü olan Lightning Network’ün uçuşa geçtiğini de gördü. Lightning Network, Bitcoin piyasasındaki tıkanıklığı önlemek için özel ödeme kanallarına güveniyor.

Bitcoin Bankacılığı

Bitcoin bankacılık çözümleri bu yıl da pazara girmeye başladı. Bu sefer Bitcoin banka kartlarının ve banka hesaplarının ortaya çıkması popülerlik kazanmaya başladı. Ayrıca Bitcoin ATM’leri, fiyatları önemli ölçüde düştükçe ve daha fazla üretici sektöre girdikçe daha fazla lokasyonda ortaya çıkmaya başladı..

2019’a gelindiğinde Bitcoin zaten bir ev adıydı. Binlerce kripto para birimi vardı ve pazar genişliyordu. Ek olarak, diğer büyük kripto projelerinin düzenleyicilerle konuşmaya başladığı zamandır. Özellikle, Facebook’un Libra madeni parasının düzenleyicileri vardı.

Bu yıl Bitcoin olgunlaşmaya başladı. Bugünlerde Bitcoin ile neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Vergi, seyahat ve hatta yemek veya hediye kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Ek olarak, DeFi sektörünün genişlemesi, Bitcoin kullanıcılarına Bitcoin depolama ve pasif gelir akışları açısından daha da fazla seçenek sağladı..

Bitcoin’i (BTC) Kim Buldu?

Bitcoin teknik incelemesinin arkasındaki isim belirtilirken Satoshi Nakamoto, öne çıkıp gerçekten de Bitcoin’in yaratıcısı olduklarını kanıtlayacak kimse olmadı. Çok sayıda kişi Nakamoto olduklarını belirtti, ancak henüz hiç kimse geliştirici tarafından ilk günlerinde çıkarılan bu orijinal 1 milyon BTC’nin hiçbirini hareket ettiremedi. Bu önemli kanıt eksikliği, komplo teorilerinin çatırdamasına neden oldu..

Özellikle bir bilgisayar programcısı ve Craig Wright adındaki ilk Bitcoiner, kendisinin Nakamoto olduğunu iddia ederek öne çıktı. Hatta Bitcoin adına bir Copywrite dosyalamaya bile çalıştı. Bununla birlikte, Nakamoto olduğunu kanıtlama zamanı geldiğinde, onu bu hareketsiz milyon BTC’lerle ilişkilendiren herhangi bir kanıt sunamadı..

Birisinin Nakamoto ile karıştırıldığı durumlar da oldu. Newsweek, Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu yanlış bir şekilde yayınladıktan sonra bir adamın canını çaldı. Bu adam, Dorian Nakamoto projeyle herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti. Bugün yüzü Satoshi Nakamoto’yu temsil eden sembolik bir imge olarak duruyor..

Bitcoin (BTC) Nasıl Satın Alınır

Herhangi bir borsada Bitcoin alabilirsiniz. Binance doğrudan Bitcoin fiat döviz çiftleri sunar. Sadece bir hesap açmanız gerekiyor. Hesabınız geçerli olduğunda, itibari para birimi ile yükleyebilirsiniz. Neyse ki, Binance bu ay anında hesap yükleme özelliğini ekledi. Yüklenmesi üç gün sürüyordu.

İtibari para biriminiz borsaya girdikten sonra, basitçe BTC / USD ticaret çiftini seçebilirsiniz ve artık hazırsınız. Tüm süreç sadece bir dakika sürer ve çok basittir. Özellikle, Binance dünyanın en büyük borsası.

Bölgenize bağlı olarak Kanada veya Singapur rehberimize bakmak isteyebilirsiniz..

Bitcoin'e (BTC) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her Şey Bitcoin'e (BTC) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her Şey Bitcoin'e (BTC) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Binance İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kraken İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kriptomat İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

İçin en iyisi

Ileri düzey kullanıcılar

İçin en iyisi

ABD Tüccarları

İçin en iyisi

Avrupalı ​​Tüccarlar

Minimum Hesap

Yok

Minimum Hesap

1,00 ABD doları

Minimum Hesap

35 €

Promosyonlar

% 10 Nakit İade

İndirim Kodu: EE59L0QP

Promosyonlar

Yok

Promosyonlar

Yok

Bitcoin (BTC) Nasıl Saklanır

Bitcoin’inizi saklamak kolaydır. Bu kripto paranın popülaritesi sayesinde Bitcoin yatırımcıları için her zamankinden daha fazla seçenek var. BTC’yi depolamanın en kolay yolu bir mobil uygulamadadır. Mobil uygulamalarda gezinmek kolaydır ve saniyeler içinde indirilebilir. Hepsinden iyisi, çoğunun kullanımı ücretsizdir.

JAXX gibi mobil BTC cüzdanları, piyasanın ilk günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Bugünün cüzdanlarının kullanımı kolaydır ve çok sayıda farklı kripto para birimini saklayabilir. Bu platformlar, yatırımlarınızı çeşitlendirmenizi ve portföyünüzü takip etmenizi kolaylaştırır..

Masaüstü Bilgisayar

Mobil cüzdandan daha güvenli bir seçenek istiyorsanız, her zaman Bitcoin masaüstü istemcisiyle gidebilirsiniz. Masaüstü cüzdanı daha güvenlidir çünkü bilgisayarınız genellikle Akıllı Telefonunuzdan daha güvenlidir. Ek olarak, masaüstü cüzdanı projenin çekirdek geliştiricileri tarafından geliştirildiğinden, düşünmenin daha güvenli bir seçenek olduğunu biliyorsunuz.

Büyük miktarlarda Bitcoin’i HODL etmeyi planlayanlarınız veya güvenliğin birincil yatırım endişesi olduğuna inananlar için bir donanım cüzdanı en iyi harekettir. Donanım cüzdanları, Bitcoin’in güvenli bir şekilde çevrimdışı saklanmasını sağlar. Bu strateji, şifrenizi bilgisayar korsanlarından ve diğer kötü amaçlı kodlardan uzak tutar.

Donanım Cüzdanı

BTC’ye büyük bir yatırım yapmak istiyorsanız veya bu kriptoyu uzun süre HODLing yapmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi seçenektir. Donanım cüzdanları, kripto paranızın “soğuk depoda” çevrimdışı olarak saklanmasını sağlar. Bu strateji, çevrimiçi tehditlerin varlıklarınıza erişmesini imkansız hale getirir. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X her ikisi de Bitcoin’i (BTC) destekliyor.

Bitcoin’in Geleceği

Bitcoin’in geleceği parlak görünüyor. Dünya artık blockchain teknolojisinin gücünü kabul ediyor. Bitcoin, hem kullanıcı tabanını hem de işlevlerini genişletmeye devam ediyor. Analistler, Bitcoin’in dünyanın önde gelen rezerv para birimi haline gelmesinin sadece bir zaman meselesi olduğu konusunda hemfikir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me