Bu yıl kripto topluluğuna önemli bir büyüme getirdi. Özellikle Bitcoin, kaybettiği değerinin çoğunu geri kazandı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunda ilerliyor. Bu katma değerin yanı sıra bir dizi Bitcoin dolandırıcılığı da geliyor. Ne yazık ki, piyasanın düzensiz ve özel yapısı, onu yeni yatırımcıların peşine düşmek isteyen dolandırıcılar için ideal hale getiriyor..

Bitcoin, boğa piyasasına girdiğinde çok fazla ilgi çekme eğilimindedir. Bu ilgi, yeni kullanıcıları pazara çekmeye yardımcı olur. Yeni yatırımcılar, sahte ICO’lar, şüpheli ticaret grupları ve dolandırıcı borsalar dahil olmak üzere yaygın Bitcoin dolandırıcılıklarını tanımlama deneyiminden yoksun olduğunda sorunlar ortaya çıkar. Analistler, yalnızca bir eğitimin, kullanıcıların bu sürekli değişen planların kurbanı olmasını engelleyebileceğini kabul ediyor..

Bitcoin Sonsuza Kadar

Bitcoin’in değişmez ve değiştirilemez doğası, kripto para biriminizi başka bir kişiye gönderdikten sonra para iadesi veya ters ibraz olmadığı anlamına gelir. Bitcoin’in eşler arası yapısı, onu bu tür işlemler için ideal hale getirir. Bununla birlikte, yeni kullanıcıların bu gerçeğin farkında olmaması ve kriptolarına harcıyormuş gibi davranmaları daha olasıdır.

Bitcoin News aracılığıyla Bitcoin Dolandırıcılığı

Bitcoin News aracılığıyla Bitcoin Dolandırıcılığı

Bir kredi kartındaki itibari para birimi veya geri ödemelere izin veren başka bir finansal araç.

2020 – Eski ve Yeni Bitcoin Dolandırıcılıklarının Bir Karışımı

Bu yıl şimdiye kadar bir dizi planın uygulandığını gördü. Bu dolandırıcılıklar, eski tarz klasik dolandırıcılıklardan sahte firmalarla boğuşan yeni endüstrilere kadar uzanmaktadır. İşte 2020 için kaçınılması gereken en yaygın Bitcoin dolandırıcılıklarından bazıları.

Zincirleme mektup

Zincir mektuplar, piyasadaki en eski dolandırıcılıklardan biridir. Bu senaryoda, birisi size mesajı başkalarına iletirseniz büyük bir ödül alacağınızı iddia eden rastgele bir mektup gönderecektir. Elbette, “uygun“Bu mistik karlar için. Son zamanlarda, zincir mektuplar western union ve money gram temelli şemalardan kripto temelli alternatiflere dönüştü..

Zincir mektuplar öncelikle yaşlıları avlar. Yaşlıları dolandırıcılığa katılmaya motive etmek için genellikle bir tür dini bağış veya diğer manevi nimetler vaat edecekler. Ne yazık ki, bu dolandırıcılıklar yaşlı bir bireyin Bitcoin ile karşılaştığı ilk yollardan biri olabilir. Kayıplardan kaçınmak için asla tanımadığınız kişilere veya sizi şüpheli gören şirketlere para göndermeyin..

Sosyal Medya Hack’leri

Bu yıl bilgisayar korsanlarının yüzsüzce çektiklerini gördü sosyal medya hack. Olayda, bilgisayar korsanları çok sayıda yüksek değerli hesaba erişmek için Twitter’ın arka ucunun kontrolünü ele geçirdi. Bu hesaplara eriştikten sonra, Bitcoin aracılığıyla yapılan tüm bağışlarla eşleşeceklerini bildirmeye başladılar..

Daha sonra Twitter çalışanlarının saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Bu, bilgisayar korsanlarının geliştiricilerin “Tanrı Modu” dediği şeye erişmesini sağladı. Bilgisayar korsanları delice bir şekilde, eski Başkan Obama’nın hesabına ve diğer hükümet yetkililerine bile erişim sağladı. Toplamda 121.000 $ değerinde Bitcoin çalındı.

Elon Musk Bitcoin Aldatmaca Twitter Hack 2020

Elon Musk Bitcoin Aldatmaca Twitter Hack 2020

Exchange Dolandırıcılar – Bitcoin Dolandırıcılığı

Borsa dolandırıcılıkları, piyasada ivme kazanan başka bir dolandırıcılık türüdür. Döviz dolandırıcılıkları özellikle acımasızdır çünkü yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmadan önce çok sayıda fonu toplama eğilimindedirler. Saygın bir ekibi veya geçmişi olmayan bir borsaya asla yatırım yapmamalısınız. Ayrıca, düzenlenmemiş borsaların daha fazla risk oluşturduğunun farkında olmalısınız.

2017’de milyonlarla sahte takasın mükemmel bir örneği meydana geldi. Güney Kore merkezli BitKRX, yerel yatırımcıları kasıp kavurdu. Firma, sahte saçma kar vaatleriyle kullanıcılarını cezbetti. Sektör liderleriyle uyumlu olmayan yatırım getirileri olan bir borsa pazara girdiğinde sabırlı olmanız gerekir. Platform yasalsa başkalarının zor yolu bulmasına izin verin. Değişim en az bir yıl faaliyete geçtikten sonra, şimdilik yasal olduğunu varsayabilirsiniz..

Sahte ICO’lar

Aynı düşünce çizgisinde, sahte ICO’lar piyasada gerçek bir sorundur. 2017, bu aldatmaca proje lansmanlarında bir patlama gördü. Bir rapor, 2017 yılında piyasadaki toplam dolandırıcı ICO miktarını% 80’e kadar çıkardı. Bu sayılar bugün çok daha küçük olsa da, hala uluslararası düzeyde büyük miktarda sahte ICO’lar düşüyor..

Sahte bir ICO dolandırıcılığında, dolandırıcılar, projeyi bilmeyen kullanıcılara yutturmak için sahte ICO ayrıntıları içeren Web Sitelerini kullanır. Web sitesi genellikle kar elde etmek isteyen yeni kullanıcılara ay ve yıldızlar vaat ediyor. Bu siteler daha sonra kullanıcılara, güvenliği ihlal edilmiş bir cüzdana para yatırmaları talimatını verir. Bitcoin’iniz gönderildikten sonra, kandırıldığınız belli oluyor.

Sahte ICO’lar büyük bir sorundur çünkü sıklıkla ortaya çıkarlar ve yatırımcılara milyonlara mal olurlar. Örneğin, Büyük Para bu maskeli kampanyalardan biri aracılığıyla müşterilerden 6 milyon dolar çaldı. Platform, kullanıcıları, yeteneklerini ve bugüne kadarki teknik ilerlemesini abartarak sahte kripto para birimine yatırım yapmaları için kandırdı. Ancak, fonlar Big Coin’in cüzdanına ulaştığında, derhal kişisel banka hesaplarına yönlendirildi..

DeFi Kilim Çekme

Son zamanlarda, DeFi pazarını çevreleyen çok fazla heyecan var. Bu platformlar, kullanıcıların madeni paralarını takas etmelerine gerek kalmadan kripto karları elde etmelerini sağlayan yeni protokoller sunar. DeFi, merkezi olmayan bir yaklaşım ve blok zinciri teknolojisi kullanarak geleneksel finansal sistemleri yeniden keşfetmeyi amaçlamaktadır. Teknoloji heyecan verici çünkü kullanıcıların kriptolarını diğer kullanıcılara ödünç vermek gibi görevler yaparak kar elde etmelerini sağlıyor..

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüm bu yutturmaca köpekbalıklarını daire içine aldı. Sektörde halihazırda büyük miktarda halı çekme var. Bir halı çekme, bir şirketin fonunuzu vaat eden hizmetler veya kar karşılığında alması, ancak taahhütlerini yerine getirmeden önce aniden ortadan kaybolmasıdır..

Bugüne kadar çok sayıda DeFi oldu kilim çeker bu yıl. Amplyfi.money, yatırımcılardan 2.500 ETH topladıktan ve sonra sihirli bir şekilde havaya uçup gittikten sonra sektörde manşetlere çıktı. Ne yazık ki yalnız değiller, Burn Vault Finance ($ BFV) aynı şeyi yaptı. Bu yıl 20’den fazla yüksek profilli DeFi çıkış dolandırıcılığı gördü.

DeFi’nin şöhrete kavuşması, yüksek karlar ve yeni teknolojiler tarafından yaratılan FOMO’dan beslenmek isteyen dolandırıcılar için mükemmel bir senaryo yaratır. Yeni yatırımcılar ekstra gayretli kalmalıdır. DYOR olmadan ve projenin uzun ömürlülüğünden emin olana kadar asla bir DeFi platformuna yatırım yapmayın..

Bulut Madenciliği Şemaları – Bitcoin Dolandırıcılığı

Cloud Mining dolandırıcılıkları, yeni kullanıcıların Bitcoin’lerini çalmanın en eski, ancak en etkili yollarından biridir. Klasik bir bulut madenciliği dolandırıcılığında, bir şirket sizden Bitcoin’inize yatırım yapmanızı ister. Karşılığında, platformun hash gücünden bir pay alırsınız. Bu hash gücü, kârın tüm havuz üyeleri arasında bölünmesiyle Bitcoin madenciliğine gitmelidir..

Ancak, bu fonlar daha erken yatırımcılara ödeme yapar. Bu sayede platform belirli bir süre meşru görünüyor. Daha fazla katılımı teşvik etmek için, bu platformlar inanılmaz geri dönüşler ve ömür boyu sözleşmeler gibi anlaşmalar vaat edecek. Platform yeterli kar elde ettiğinde, web sitesi aniden bölgenizde kullanılamaz hale gelir. En çok duyurulan bulut madenciliği dolandırıcılıklarından biri 2019’da gerçekleşti.

Bu olayda, üç kişi 722 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı yaptıkları için tutuklandı. BitClub Ağı. Mahkeme belgeleri, grubun kripto para madenciliği havuzlarının hisseleri karşılığında yatırımcılardan para talep ettiğini ortaya çıkardı. Daha da kötüsü, yeni yatırımcıları işe aldıkları için yatırımcıları da ödüllendirdiler..

Donanım Cüzdan Hırsızlığı

Donanım cüzdanı dolandırıcılığı, duyulması en üzücü olanlardan biridir çünkü bu, birinin kazancı çalındığında kripto para birimini güvence altına almak için yukarıda ve öteye gittiği anlamına gelir. Donanım dolandırıcılıklarının birkaç farklı türü olabilir. Bir senaryoda, dolandırıcılar, kazı kazan kartının altına gizlenmiş gizli bir tohum cümlesiyle kullanıcılara donanım cüzdanları satarlar. Cüzdan talimatları, kullanıcılardan kurulum için tohum anahtarını kullanmalarını ister..

Cüzdan bir kez kurulduktan sonra, bilgisayar korsanları dünyanın her yerinden ona erişebilir ve saniyeler içinde parayı tüketebilir. Bu aldatmaca birden fazla Bitcoin yatırımcısını zor kazanılmış satoshileri olmadan bıraktı. Cüzdanın tanınmayan bir şirketten geldiği donanım cüzdanı dolandırıcılığı da vardır. Bu cüzdanlar, para yatırdıktan sonra paranızı başka bir cüzdana gönderir.

Donanım Cüzdan Dolandırıcılığı

Donanım Cüzdan Dolandırıcılığı

Bu dolandırıcılıktan kaçınmanın en iyi yolu, yalnızca saygın sağlayıcılardan cüzdan satın almaktır. Kullanılmış bir donanım cüzdanı veya eBay gibi başka bir kaynaktan asla satın almamalısınız. Kripto para biriminizi güvence altına alma konusunda ciddiyseniz, muhtemelen korumalarınız için kullanılmış bir pazarda alışveriş yapmamalısınız..

Sahte Madencilik Makinaları – Bitcoin Dolandırıcılığı

Sektörde ivme kazanan bir diğer aldatmaca ise sahte madencilik teçhizatı tedarikçileridir. Bitcoin’in değeri yükseldiğinde, bu dolandırıcılar imkansız getiri vaat eden yeni ve heyecan verici madencilik teçhizatlarıyla piyasaya çıkıyor. Bazı durumlarda, size çalışmayan veya çok düşük performans gösteren donanımlar gönderirler..

Bu hackler, son zamanlarda çabalarını genişletti. Aşağıdaki gibi pazarlarda saygın bir hesabı tehlikeye attıkları durumlar vardır: Alibaba ve hatalı ürünlerini satmaya başladı. Çoğu kullanıcı daha sonra satıcının yıldız geçmişini gözden geçirecek ve bir şirketin şüpheli Bitcoin ticareti için itibarını riske atmasının hiçbir yolu olmadığını varsayacaktır. Ancak, daha sonra şirketin pazar üzerindeki kontrolünü kaybettiği ortaya çıktı..

Bu dolandırıcılıktan kaçınmanın en kolay yolu, doğrudan üreticiden madencilik teçhizatı satın almaktır. Ek olarak, platform kripto para birimini doğrudan kabul edene kadar eBay, Amazon, Alibaba veya diğer çevrimiçi pazar yerlerinde hiçbir ürün için Bitcoin ile ödeme yapmamalısınız..

Kaçınılması Gereken Büyük Bitcoin Dolandırıcılıkları – Bilmek Savaşın Yarısıdır

Artık 2020’de bulacağınız en yaygın Bitcoin dolandırıcılıklarını daha iyi anladığınıza göre, kripto paranızı güvende tutmaya hazırsınız. Asla gardınızı düşürmeyin ve her zaman güçlü bir güvenlik protokolü sürdürün. Bunları yaparsanız, cüzdanınızın güvenliğinde yığılmış satoshilerinizin yaşlandığını göreceğinizden emin olabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me