Bitcoin, blockchain teknolojisini piyasaya sürdükten (veya en azından popüler hale getirdikten) sonra, bu dünyanın birçok parlak zekası, büyük bir potansiyel sergilediği için onu keşfetmeye başladı. Aslında, blockchain bir kavram olarak o kadar ilginçti ki, çok sayıda projenin yaratılmasına neden oldu, Ethereum en öne çıkan projeydi..

Bununla birlikte, Ethereum kripto dünyasında yalnız değil – şimdi, bazı meraklılara göre, dünyayı daha merkezi olmayan hale getirme yarışında Ethereum’u geçme potansiyeline sahip ciddi bir rakibe sahip. Bu projenin adı Tron.

Her türlü dapp yapmak için genel bir merkezi olmayan platform olan Ethereum’un aksine, Tron, ikisi arasında önemli farklar yok gibi görünse de, ‘dijital içerik platformu’ sınırları içinde kalmaya çalışır..

Sonraki Büyük Teknoloji Devleri?

Ethereum ve Tron arasındaki rekabet, merkezi olmayan uygulamanın popülaritesi arttıkça tam ölçekli bir rekabet haline gelmeye yakın. Geliştiriciler için bu son derece önemli bir konudur, çünkü birçok profesyonel Ethereum ile Tron arasındaki savaşın bir sonraki Microsoft ile Apple arasında olacağını tahmin etmektedir..

Ancak bu iki projeyle ilgilenen tek kişi geliştiriciler değil. Hem büyük hem de küçük dünyanın her yerinden yatırımcılar kar elde etmek için fırsatlar arıyor ve bazıları zaten Ethereum’da var. Ancak kripto dünyasına gelen yeni ve güçlü bir proje ile yatırımcılar stratejilerini biraz değiştirebilirler..

Ethereum Yolu Gösteriyor

Tron olmasına rağmen platformu tanıtmak için aktif olarak çalışmak, popülaritesi hala Ethereum’un gerisinde. Bu iki şirketin etkisini karşılaştırmak için, madeni paralarının kısa bir karşılaştırmasını yapmalıyız..

Ethereum’un Ether’i (ETH) şu anda Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimidir. Mevcut piyasa değeri şu anda 14,5 milyar doların üzerinde. Öte yandan, Tron’un yatırımcıları neredeyse bir milyar biriktirdi. Bu nedenle, mevcut piyasa değeri büyüklüğünün Ethereum için kesinlikle büyük bir avantaj olduğunu söylemek güvenlidir..

Yine de, Tron’un popülaritesi, bu platforma dayalı bazı ilginç projeler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle son zamanlarda tavan yaptı. Şu anda ETH ile rekabet edemese de, Tron’a büyük bir avantaj sağlayan bir şey var: Çin’den geliyor ve potansiyel olarak bir milyardan fazla kişiyle büyük bir pazara sahip olabilir..

Peki Hangi Platformun Daha İyi Bir Geleceği Var?

Bu noktada, yarışı hangi platformun kazanacağını söylemek imkansızdır – eğer bu ilk etapta bir yarışsa. En olası senaryo, her iki platformun da önemli kullanıcı tabanlarına sahip olacağı ve birlikte var olacağıdır..

Bununla birlikte, kripto endüstrisi ve blok zinciri teknolojisi hala genç ve gelecekte neler olabileceğini tahmin etmenin bir yolu yok. Kim bilir, belki başka bir benzer platform, odağı Ethereum ve Tron’dan uzaklaştırır..

Her ikisi de Vitalik Buterin, Ethereum’un yaratıcısı ve Tron’un kurucu babası Justin Sun, kendi platformlarını yükseltme ve tanıtmada harika bir iş çıkarıyor.

Daha da şaşırtıcı olan şey, her ikisinin de çok genç olması. Sun 29 yaşında ve Buterin sadece 25 yaşında. Aslında, Rusya doğumlu Kanadalı programcı Ethereum projesine başladığında sadece 21 yaşındaydı. Her ikisi de teknolojik yenilikler konusunda olağanüstü hislere sahip parlak beyinler ve pazarlama becerilerinden de yoksun değiller.

Bununla birlikte, liderlik becerileri onları gerçek rock yıldızları yapan şeydir ve kesinlikle bir süre burada olacaklar, ancak Sun Ethereum’un popülaritesine ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda kalacak..

Yatırımcılar İçin Seçim İkili Değildir

Ethereum ve Tron arasındaki savaş devam ederken, birçok yatırımcı yol boyunca başka alternatifler arıyor – son zamanlarda oldukça iyi performans gösteren altcoinler. Bu nedenle, ETH mi yoksa TRX mi seçeceğiniz konusunda emin değilseniz, diğer olası seçenekleri de araştırmalısınız..

Son zamanlarda kendine özgü özellikleri nedeniyle çok ilgi gören kripto para birimlerinden biri de Ripple (XRP). Bu Ripple coin’e tam giriş Bu kriptonun nasıl çalıştığını açıklar ve diğer kripto para birimlerine kıyasla avantajları hakkında konuşur.

XRP dışında birçok kripto tüccarı Tether, Bitcoin Cash, Litecoin ve diğerleri gibi kriptolarla ilgili en son haberleri takip ediyor..

Bu nedenle, Ethereum ve Tron arasında seçim yapmak, merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek isteyen geliştiriciler için bir görev olmalıdır, oysa kripto tüccarları ve yatırımcılar diğer kriptoları dikkate alarak potansiyel yatırımlarının kapsamını genişletebilirler..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me